تغذیه

مزایای مصرف آب؛ نوشیدن آب گرم بهتر است یا آب سرد؟

به گزارش راه پایدار:

الهه جعفرزاده: آب یک ماده حیاتی برای حفظ سلامت کلی و بهبود عملکرد بدن است؛ از همین رو، دمای آبی که مصرف می‌کنیم ممکن است تأثیر متفاوتی بر سلامت ما بگذارد. مصرف مداوم این نوشیدنی بدون کالری و مفید، برای عملکردهای مختلف بدن از جمله هضم، جذب مواد مغذی، گردش خون و تنظیم دما ضروری است. به همین علت است که از گذشته تا امروز بر هیدراتاسیون یا آبرسانی بدن تأکید فراوانی شده است؛ چرا که این امر در راستای حفظ تندرستی است.

مزایای مصرف آب؛ نوشیدن آب گرم بهتر  است یا آب سرد؟

برتری مصرف آب گرم نسبت به آب سرد چیست؟

۱. هضم و متابولیسم

نوشیدن آب گرم با افزایش جریان خون در دستگاه گوارش می‌تواند هضم غذا را بهبود ببخشد. این موضوع به تجزیه کامل غذا و جذب مؤثرتر مواد مغذی کمک می‌کند. آب گرم می‌تواند غدد گوارشی را تحریک کرده و هضم را آسان‌تر کند. علاوه بر این، آب گرم ممکن است به طور موقت سرعت متابولیسم را افزایش دهد و به مدیریت وزن کمک کند.

نوشیدن یک لیوان آب گرم در آغاز روز می‌تواند متابولیسم را تحریک کرده و سیستم گوارشی را فعال کند. این موضوع به دفع مواد زائد و ارتقای متابولیسم سالم در طول روز کمک می‌کند.

مزایای مصرف آب؛ نوشیدن آب گرم بهتر  است یا آب سرد؟

۲. سم‌زدایی

آب گرم سموم را از بدن دفع کرده و تا حدودی به فرآیند سم‌زدایی کمک می‌کند. آب گرم با افزایش تعریق و بهبود عملکرد کلیه، سم‌زدایی را تقویت می‌کند و باعث تسهیل دفع مواد زائد از بدن می‌شود.

۳. آرامش عضلانی

مصرف آب گرم می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌ها و کاهش تنش‌های عضلانی کمک کند. نوشیدن آب گرم برای کسانی که درد یا گرفتگی‌های عضلانی دارند، مفید است. آب گرم با بهبود گردش خون، ماهیچه‌ها را منبسط می‌کند، اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد و باعث آرامش و راحتی عضلات می‌شود. نوشیدن آب گرم بعد از ورزش یک اقدام هوشمندانه است؛ زیرا به آرامش عضلانی کمک می‌کند و هر گونه درد یا سفتی عضلانی را کاهش می‌دهد.

مزایای مصرف آب؛ نوشیدن آب گرم بهتر  است یا آب سرد؟

۴. آبرسانی

آب گرم و سرد هر دو می‌توانند بدن را هیدراته کنند، اما باور بر این است که آب گرم سریع‌تر توسط بدن جذب می‌شود. بدن آب را عمدتاً از طریق دستگاه گوارش جذب می‌کند و هرچه دمای آب گرم‌تر باشد، ممکن است به طور مؤثرتری جذب شود؛ زیرا با دمای داخلی بدن مطابقت دارد.

مزایای مصرف آب؛ نوشیدن آب گرم بهتر  است یا آب سرد؟

آب گرم و سرد هر دو فواید خاص خود را دارند، آب گرم مزایای بیشتری از نظر هضم، سم‌زدایی، آرامش عضلانی و … دارد. نوشیدن آب گرم در طول روز، به ویژه در ابتدای صبح یا بعد از فعالیت بدنی، یک گام مهم در راستای ارتقای سلامت کلی است.

بیشتر بخوانید:

از مسمومیت آبی چه می‌دانید؟/ ۸ نشانه‌ای که نشان می‌دهد شما بیش از حد آب می‌نوشید

یک نوشیدنی ساده با خواص بی‌شماری که فکرش را نمی‌کنیم

۷ نشانه‌ای که به شما می‌گوید بدن‌تان به آب بیشتری نیاز دارد

کدام نوشیدنی‌ها در کاهش وزن مؤثرند؟/ این ۵ نوشیدنی شما را لاغر می‌کنند

منبع: blog.socialboa

۴۷۲۳۲

منبع:خبر آنلاین

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید