دانستنیها

اگر اشتباهی پول رو به کارت دیگه ای واریز کردیم چیکار کنیم؟ | بیا اینجا تا آسون ترین راه برای بازگشت پول به حسابت رو بگم

سایت سرگرمی روز :

گاهی بی توجهی باعت واریز اشتباه پول به حساب دیگری می شود. در این زمان باید بدانیم که چطور با پول اشتباه واریز شده چیکار کنیم؟ در ادامه روش ها و قوانینی که هنگام واریز اشتباه پول باید بدانید را به شما توضیح می دهیم تا هنگام واریز اشتباه پول هول نکنید.

هنگامی که متوجه واریز کردن اشتباه پول شدیم باید از طریق زیر عمل کنیم.

زمانی که پولی را به‌اشتباه به‌حساب فرد دیگری واریز می‌کنیم، برای اینکه قضیه را پیگیری کنیم باید به بانک برویم. فرد متضرر باید از بانک درخواست کند تا به‌نوعی با فردی صاحب حساب تماس بگیرند.

در این شرایط به‌احتمال زیاد کارکنان بانک با شما همراهی کرده و شماره تماس را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اما اگر بانک به دلایل امنیتی از دادن شماره طرف خودداری کند شما می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید تا خودشان با آن فرد تماس گرفته و درخواست استرداد پول را داشته باشند.

اجتناب فرد دریافت‌کننده پول از بازگرداندن آن

حالا گاهی فردی که صاحب حساب است از برگرداندن پول خودداری ‌می‌کند، در این شرایط لازم است پیگیری قضایی انجام شود.

قانون در رابطه‌ با واریز کردن اشتباه پول چه می‌گوید؟

طبق ماده ۳۰۱ قانون مدنی: کسی که به طور عمد یا به‌اشتباه چیزی را که مستحق نبوده، دریافت کند، ملزم است که آن را به مالک تسلیم نماید.

همچنین ماده ۳۰۳ این قانون نیز عنوان می‌کند زمانی که کسی مالی را که مستحق نبوده دریافت کرده است، ضامن اصل مال و منافع آن است.

بنابراین، پس از بررسی قوانین به این نتیجه می‌رسیم که شخص مال‌باخته با مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه، می‌تواند با استناد به رسیدهای دریافتی اقدام به بازپس‌گیری وجه خود کند.

تا زمانی که این فرایند طی شود، اگر دریافت‌کننده پول اقدام به برداشت وجه از حساب خود کند یا بخشی از مبلغ را خرج نماید، احتمالاً به خیانت‌درامانت متهم می‌شود. تصمیم در این مورد به عهده قاضی دادگاه است.

اثبات بر عهده کیست؟

نکته مهمی که شاید در رابطه با واریز کردن اشتباه پول برای افراد دردسر ایجاد کند آن است که فردی به‌اشتباه مبلغی را به‌حساب دیگری واریز و سپس به دادگاه مراجعه کند. در این صورت باید وقوع اشتباه و عدم بدهی وی به آن شخص را خودش اثبات کند.

دو نکته‌ حقوقی دررابطه‌با کارت به کارت اشتباه پول

  •         اگر شخصی مبلغی را به‌حساب شخص دیگر به‌اشتباه واریز کند، درحالی‌که هیچ مدرکی دال بر اینکه وجه واریزی بابت چه موضوعی بوده است نداشته باشد.
  •     غالباً در دادگاه فردی که پول اشتباهی به حسابش آمده باید طلبکاربودن خود را ثابت کند. در این حالت نیازی نیست که واریز کننده‌ وجه، بدهکار بودن خودش را ثابت کند. در نهایت گیرنده‌ وجه به استرداد وجه و پرداخت خسارت‌های قانونی مثل حق‌الوکاله وکیل و تأخیر تأدیه به صاحب وجه محکوم می‌شود
  •         اگر شخصی وجهی را برای انجام کاری به‌حساب دیگری واریز کند و آن فرد بعد از دریافت پول از انجام کار صرف‌نظر کرده باشد، واریز کننده باید قراردادی کتبی داشته یا ثابت کند وجه واریزی بابت قراردادشان بوده است.
  •     در این حالت واریز کننده باید دادخواست انجام کار ناشی از قرارداد را مطرح کند. نکته مهم آن است که اگر شخص واریز کننده بخواهد مستقیماً و در ابتدا دعوی استرداد وجه واریزی را مطرح کند، دعوی او رد خواهد شد.

منبع: دلتا مگ

منبع: سرگرمی روز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *