مهارت های زندگی

چگونه رمز و رازهای “نگاه” را در رابطه کشف کنیم؟

به گزارش راه پایدار: در پس هر نگاهی احساسی نهفته است: نگاهی عاشقانه، نگاهی که از آن خشم می بارد؛ نگاهی سرد و بی تفاوت؛ نگاه عاقل اندر سفیه؛ نگاه ِ … اما آیا برداشت ما از نگاه طرف مقابل مان صحیح است؟ اصلا از کجا می توان فهمید که این نگاه با زبان بی زبانی چه می گوید؟ نگاه دنیایی است پر رمز و راز که باید برای کشف اش اندکی وقت بگذاریم.

تماس چشمی ابزاری مؤثر و قدرتمند در ایجاد رابطه است. ما از طریق چشمان خود پیام هایی آگاهانه و ناآگاهانه می فرستیم که تأثیر زیادی در برخوردمان با افراد دارند.

نگاه بخشی از ارتباط غیرکلامی است  که مبتنی بر درک متقابل است. نگاه دنیایی است پر رمز و راز که باید برای کشف اش اندکی وقت بگذاریم.

تماس بصری و تفسیر آن ارتباط مستقیمی با بخشی از مغز به نام آمیگدال دارد. این ساختار با احساسات در ارتباط است. یکی از چیزهای جذاب در مورد رازهای ارتباط چشمی این است که تماس بصری زبانی ظریف و در عین حال قوی است.

جالب است بدانید که ما همیشه از آنچه نگاهمان می گوید آگاه نیستیم و گاهی حتی به پیامی که منتقل می کنیم و تأثیرات آن بر ارتباط مان با دیگران بی توجه ایم.

” کسی که متوجه یک نگاه نمی شود، توضیح های طولانی را نیز درک نمی کند”

-ضرب المثل عربی

کشف سَر و سِر ّ یک تماس چشمی فقط در چند دقیقه!

 برای روشن شدن چند نکته جالب در باب دنیای شگفت انگیز ” نگاه” با ما همراه باشید.

مدت زمان تماس چشمی، یک عامل کلیدی

مدت زمان تماس چشمی یکی از عناصر ضروری در ارتباط بصری است؛ به این معنا که تماس چشمی چقدر طول بکشد. جالب است بدانید که در همین راستا اگر کسی نگاهش را در حین صحبت کردن به اصطلاح از شما بدزدد، یا به طور کامل از نگاه کردن پرهیز کند، یا عامدانه نگاهش را متوجه اطرافش کند، از نظر عاطفی کاملاً آشفته است.

فقدان کامل تماس چشمی نشان دهنده عدم کنترل احساسات است. این عمل منجر به ایجاد احساس ناراحتی و بی اعتمادی در طرف مقابل گفت و گو می شود.

برخی دیگر حین صحبت نگاه خود را به طرف مقابل شان خیره می کنند و از او چشم برنمی دارند. این نوع تماس بصری حاکی از کنترل و شاید تسلط بر فرد مقابل دارد. پس از چند دقیقه، این نوع نگاه می تواند واقعاً ترسناک باشد. این یکی از رازهای قوی ارتباط چشمی است.

توجه داشته باشید که در اینجا دو طرف با هم در حال گفت و گو اند؛ این نگاه در بستر و زمینه ارتباطی خودش معنا دارد. به فرض اگر کسی خارج از دایره ارتباطی شما به شما خیره شود، مسلماً حرکتی دور از نزاکت است.

خواندن چشم ها

هر نگاهی احساسی را منتقل می کنند، حتی زمانی که نگاه چندان رسا نباشد، حاکی از نوعی سردی و احساس بی تفاوتی است.

با این حال، همیشه فهم اینکه پشت این نگاه چه احساسی نهفته است، آسان نیست. گاهی ممکن است شما خیلی موشکافانه به طرف گفت و گوی تان نگاه کنید و  متوجه حالتی در او شوید که خیلی با آنچه تظاهر به آن می کند همخوانی نداشته باشد.

بسیاری از اینکه کسی مستقیما به آن ها نگاه کند، احساس ناراحتی می کنند.  با این حال، با مشاهده عبارات و زبان بدن افراد، می‌توانیم پی به حس درونی او ببریم.

به عنوان مثال، تصور کنید با دوستی صحبت می کنید که در ظاهر خوشحال به نظر می رسد، اما متوجه می شوید که نگاهش را از شما می دزدد و دست هایش را مرتب تکان می دهد. این نشانه های ظریف ممکن است نشان دهند که او واقعاً احساس اضطراب یا ناراحتی می کند، حتی اگر سعی دارد آن را پنهان کنند.

کشف سَر و سِر ّ یک تماس چشمی

توجه به این سیگنال های غیرکلامی، درک و دریافتی از وضعیت عاطفی طرف ارتباط شما به دست می دهد.

محققان زبان بدن موفق شده اند چندین کد رمزگذاری شده در اسرار تماس چشمی را شناسایی کنند.  برخی از رایج ترین تفسیرها عبارتند از :

پلک زدن بیش از حد

پلک زدن زیاد به طور قابل توجهی نشان دهنده ناامنی و عصبی بودن است. مردم به رهبرانی که بیش از حد پلک می زنند اعتقاد ندارند.

نگاه به سمت چپ

نگاه کردن به سمت چپ نشان می دهد که چیزی را به خاطر می آورید.

نگاه به سمت راست

نگاه به سمت راست نشان می دهد که یک فکر یا ایده جدید را در ذهن می پرورانید.

کشف سَر و سِر ّ یک تماس چشمی فقط در چند دقیقه!

نگاه به راست و دور دست

کسی که دائماً به سمت راست و دور نگاه می کند ممکن است دروغ بگوید. در مورد افراد چپ دست، این روش برعکس عمل می کند.

چشمک زدن

وقتی کسی چشمک می زند، حرف های طرف مقابلش را باور نمی کند.

بالا انداختن ابروها

اگر علاقه ای به برقراری ارتباط خوب با دیگری وجود دارد، معمولاً در حین گفتگو ابروها را بالا می بریم.

اغوا و غریزه – اسرار بیشتری در باب تماس چشمی

نگاه ها نیز در هنگام اغواگری نقش مهمی دارند. آنها معمولاً آغازی هستند که بعداً به یک پیوند عاشقانه تبدیل می شوند. حتی اگر تماس تلفنی باشد، چشمان افراد درگیر نشان دهنده علاقه خاصی به عشق است. معمولاً چشم ها در این شرایط  بیشتر می درخشند و برق می زنند و مردمک ها گشادتر می شوند.

به گفته متخصصان زبان بدن، علاقه به شخص دیگر به صورت زیر سنجیده می شود:

اگر شخصی ابتدا در چشمان شما نگاه کند، بعد به پایین نگاه کند و سپس دوباره به شما نگاه کند، احتمالاً به شما علاقه مند است.

وقتی شخصی به شما نگاه می کند، سپس تماس چشمی را قطع می کند و به پهلو نگاه می کند، احتمالا مطمئن نیست که جذب شما شده است یا خیر.

اگر کسی اول به چشمان شما نگاه کند و سپس به بالا نگاه کنند، به احتمال زیاد جذب شما نشده است.

نگاه اغواگر

وقتی بیش از ۱۰ بار در دقیقه پلک بزنید، به این دلیل است که جذب شخص مقابلتان شده‌اید.

جالب است بدانید که حیوانات نیز نسبت به نگاه انسان حساس هستند. اگر گرسنه باشند، خیره شدن را به چالش تعبیر می کنند. دور نگاه کردن راهی برای کاهش احتمال حمله است.

همانطور که می بینیم، ظاهر هر موجودی دنیایی از امکاناتی بی نهایت است. تماس چشمی روشی برای برقراری ارتباط است که چیزهای زیادی، آن هم با صداقت، در مورد ما می گوید و ارزش آن را دارد که در گفتگو به آن توجه کنیم.

کانال تلگرامی سواد زندگی: savadzendegi@

منبع : سواد زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید