علم و دانشعلم و فناوری

نصب تیغه‌های چوبی روی توربین بادی برای اولین بار در آلمان

به گزارش راه پایدار:

شرکت آلمانی تولیدکننده تیغه‌های چوبی توربین‌های بادی خبر از نصب اولین تیغه‌ها بر روی یک توربین بادی در برونای آلمان داده است. این تیغه‌های جدید می‌توانند اثرات زیست محیطی مواد فایبرگلاس‌ موجود و کامپوزیت‌های کربنی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

به گزارش ایسنا، این تیغه‌های ۶۳ فوتی (۱۹.۳ متری) از چیزی به نام الوار روکش لایه (LVL) ساخته شده‌اند. این ماده ورقه‌ای مبتنی بر چوب، نسبت به فایبرگلاس‌های موجود و سایر کامپوزیت‌های مصنوعی که برای ساخت تیغه‌های توربین بادی استفاده می‌شوند، پایدارتر در نظر گرفته می‌شود.

به نقل از آی‌ای، نکته مهم‌تر این است که این تیغه‌ها پس از پایان عمرشان راحت‌تر بازیافت می‌شوند. از آنجایی که بیشتر تیغه‌های توربین‌های بادی بین ۲۰ تا ۲۵ سال ماندگاری دارند، تعویض و دور انداختن تیغه‌های قدیمی دردسر بزرگی در سال‌های آینده خواهد بود.

در حال حاضر، بیشتر تیغه‌های توربین‌های بادی در پایان عمرشان دفن می‌شوند، زیرا موادی که از آن ساخته شده‌اند، به راحتی قابل بازیافت نیست.

اولین در نوع خود در جهان

تیغه‌های ساخته شده از چوب، می‌توانند یکی از اصلی‌ترین مشکلات توربین‌های بادی را از بین ببرند و آن مشکلات ذاتی تولید و دفع تیغه‌ها است.

مواد کامپوزیتی مانند فایبرگلاس و رزین اپوکسی را نمی‌توان مجددا مورد استفاده قرار داد و این منجر به هدر رفتن مواد پس از از کار افتادن تیغه‌ها می‌شود. از سوی دیگر، چوب ماده خام بسیار پایدارتری است.

در پایان چرخه زندگی این تیغه‌ها، بیشتر آنها در زمین دفن می‌شوند یا سوزانده می‌شوند. تام سیکمن (Tom Siekmann)، مدیر عامل شرکت وودین بلید تکنولوژی (Voodin Blade Technology) می‌گوید: با این سرعت، تا سال ۲۰۵۰ با ۵۰ میلیون تُن ضایعات مواد تیغه‌ای مواجه خواهیم شد. ما با راه‌حل خود، می‌خواهیم به تولید انرژی سبز کمک کنیم.

پایدارتر کردن توربین‌های بادی

این شرکت می‌تواند امکان انتقال فرآیند تولید به نیروگاه‌های بادی را فراهم کند که منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقل و انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از حمل و نقل می‌شود.

چوب، یک ماده بسیار بادوام است که بهتر از مواد کامپوزیت مورد استفاده در صنایع مختلف است. وودین آزمایش‌های گسترده‌ای را برای تضمین توانایی این ماده برای مقاومت در برابر سخت‌ترین شرایط در تولید انرژی بادی انجام داده است.

ما در طول دو سال گذشته صدها آزمایش برای تکمیل مواد تیغه انجام داده‌ایم. طبق تمام آزمایش‌های ما، تیغه‌های ما حتی از تیغه‌های فایبرگلاس موجود بادوام‌تر هستند و ثابت شده است که انواع شرایط آب و هوایی خشکی را به خوبی تحمل می‌کنند.

این شرکت اولین مجموعه از تیغه‌های نمونه اولیه را بر روی یک توربین بادی موجود در نزدیکی شهر کاسل در برونا، آلمان نصب کرده است. قدم بعدی ساخت تیغه‌های بزرگتر ۶۰ متری و ۸۰ متری است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید