علم و دانشعلم و فناوری

مسابقه ساختمان آینده برگزار می‌شود

به گزارش راه پایدار:

مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اولین دوره مسابقه ساختمان آینده با کاربری مدرسه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، ساختمان آینده، ساختمانی است که فناوری‌ها و رویکردهای نوظهور در حوزه ساخت‌وساز در طراحی و احداث آن به کار گرفته شده باشد. فناوری‌ها و رویکردهای اصلی در نخستین دوره مسابقه، معماری، سازه (مباحث مربوط به بهینه سازی و مقاوم به زلزله)، انرژی و تاسیسات (با تمرکز بر کاهش اتلاف انرژی و بازچرخانی آب)، هوشمندسازی (بهره‌گیری از IOT و فناوری‌های مشابه) هستند. در قالب این مدل، فناوری‌ها و مصالح نوینی در ساختمان‌ها به کار گرفته خواهند شد. هدف از این برنامه کمک برطرف کردن چالش‌های موجود در این صنعت و ایجاد مطلوبیت‌های سبک‌سازی، کاهش اتلاف انرژی، کاهش اثرات منفی زیست محیطی، تولید انرژی، افزایش ایمنی است.

مسابقه در ۲ بخش برگزار خواهد شد بخش نخست مسابقه با محوریت معماری و با در نظر گرفتن ۳ شاخص سازه، هوشمند سازی، انرژی و تاسیسات بین اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار می شود که مرحله طراحی آثار  از یکم اسفندماه ماه آغاز شده و تا آخر خرداد ۱۴۰۳ پایان می یابد و طی آن طرح برتر توسط  هیئت داوران برگزیده و در سایت مسابقه اطلاع رسانی می شود.

بخش دوم  نیز شامل مسابقه ای است که میان متخصصان سه رشته سازه ، هوشمند سازی، انرژی و تاسیسات ساختمان به طور مستقل برگزار می شود تا مناسبترین طرح  برای طرح برگزیده مرحله اول به دست آید .

محصول  نهایی فرایند مسابقه، مدرسه ای خواهد بود که طرح های معماری، سازه ، انرژی و هوشمندسازی آن نتیجه رقابت صدها گروه تخصصی و قضاوت چندین متخصص خبره برای برگزیدن بهترین طرح است .

مسابقه «ساختمان آینده( با کاربری مدرسه)» به لحاظ محتوایی «مسابقه طراحی تفصیلی» ، به لحاظ نوع و دامنه شرکت کنندگان «آزاد ملی» و از لحاظ مرحله و نحوه داوری « یک مرحله ای» است.

از میان طرح‌های رسیده به دبیرخانه مسابقه حداکثر سه طرح در بخش اول مسابقه و سه طرح در بخش دوم مسابقه  برگزیده و رتبه‌بندی خواهد شد و جوایزی به آنها تعلق خواهد گرفت. جایزه برگزیدگان بخش اول مجموعا ۴میلیارد ریال است  و به آثار برتر در مرحله دوم نیز مجموعا مبلغ ۶ میلیارد ریال جایزه نقدی اهداء خواهد شد.

متخصصان علاقه‌مند می‌توانند کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام، به پایگاه اینترنتی دبیرخانه مسابقه به نشانی www.futurebuilding.ir مراجعه کنند.

مسابقه ساختمان آینده برگزار می شود

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید