علم و فناوری

شانگهای به دنبال تولید ۵۰ موشک و ۶۰۰ ماهواره تجاری در سال

شانگهای طرحی را برای افزایش تولید سالانه موشک‌ها و ماهواره‌های تجاری منتشر کرده است.
به گزارش ایسنا و به نقل از چاینادیلی، بر اساس برنامه رسمی منتشر شده در روز دوشنبه، شانگهای در نظر دارد یک زنجیره صنعتی کامل برای تولید موشک‌های تجاری با ظرفیت تولید سالانه ۵۰ موشک تجاری و ۶۰۰ ماهواره تجاری تا سال ۲۰۲۵ ایجاد کند.
براساس این طرح، شانگهای بر تولید و پرتاب ماهواره‌ها، تجهیزات سیستم‌های زمینی، برنامه‌ها و خدمات اطلاعات مکانی تمرکز خواهد کرد تا توسعه یکپارچه ارتباطات ماهواره‌ای، ناوبری و فناوری‌های سنجش از راه دور را تقویت کند.
با تمرکز بر توسعه سه محصول عمده که نسل جدید موشک‌های متوسط و بزرگ، ماهواره‌های کم هزینه و یکپارچه و پایانه‌های کاربردی هوشمند هستند، این شهر تلاش خواهد کرد تا یک زنجیره صنعتی کامل از موشک‌ها و ماهواره‌ها تا ایستگاه‌ها و پایانه‌های زمینی ایجاد کند.
وو چینگ (Wu Qing)، معاون شهردار شانگهای، در ماه آوریل خاطرنشان کرد که این شهر یک سیستم صنعتی اطلاعات مکانی نسبتا کامل ایجاد کرده است.
علاوه بر این، شانگهای امیدوار است که کاربردهای فناوری‌های فضایی و خدمات داده را در بخش‌هایی مانند مدیریت شهری، حمل و نقل دریایی، ایمنی، انرژی و مالی گسترش دهد.
شانگهای سیاست‌های حمایتی را برای جذب و پرورش استعدادها و شرکت‌های پیشرو و همچنین پلتفرم‌های نوآورانه مانند آزمایشگاه‌ها، موسسات و مراکز تحقیقاتی اجرا خواهد کرد.
سال گذشته، صنعت فضایی چین شاهد دستاوردهای قابل توجهی بود، از جمله پرتاب رکوردشکنانه ۶۴ موشک و تکمیل ایستگاه فضایی تیانگونگ که یکی از بزرگترین و پیچیده‌ترین زیرساخت‌های مداری جهان به شمار می‌آید.
ماه ژوئیه گذشته، ساخت و ساز اولین پایگاه پرتاب فضایی چین که به ماموریت‌های تجاری اختصاص دارد در ونچانگ استان هاینان آغاز شد.
در سال جاری، صنعت فضایی تجاری چین شاهد سرعت رو به رشدی از توسعه بوده است و شرکت‌های خصوصی بیشتری در بخش‌های ماهواره‌ای و موشکی به پرتاب‌های موفقی دست یافته‌اند.
در ماه ژانویه، استارت‌آپ موشکی گلکتیک انرژی پنج ماهواره را به مدار زمین فرستاد. در ماه آوریل، موشک Tianlong-2 Y1 اولین پرواز خود انجام داد و به اولین موشک مداری دارای سوخت مایع چین تبدیل شد.
سپس در ماه ژوئیه، موشک فضایی Zhuque-2 Y2، یک موشک فضایی با سوخت اکسیژن مایع متان، پرتاب شد. در همان ماه، گلکسی اسپیس(GalaxySpace) اولین ماهواره ارتباطی صفحه تخت چین را با آرایه خورشیدی انعطاف پذیر پرتاب کرد.
شرکت فضایی تجاری چین نیز در حال توسعه نسل جدید ماهواره ارتباطی است.
بر اساس گزارشی که در روز چهارشنبه منتشر شد، شرکت فضایی تجاری چینی گلکسی اسپیس در حال توسعه یک ماهواره ارتباطی نسل جدید برای پشتیبانی از ارتباطات پهن باند تلفن‌های همراه متصل به ماهواره است.
ژو مینگ (Xu Ming)، بنیانگذار و مدیر عامل گلکسی اسپیس، این هفته در رویداد بین‌المللی اکوسیستم صنعت اطلاعات هوافضا ۲۰۲۳ در چونگ کینگ در جنوب غربی چین گفت که این ماهواره طراحی فرش مانندی دارد.
ژو گفت که هر دو آنتن ارتباطی و پنل‌های خورشیدی بر روی این ماهواره نصب خواهند شد. این ماهواره دارای یک سیستم قوی برای تسهیل انتقال سیگنال‌ها خواهد بود.
انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *