علم و فناوری

ساخت کامپیوترها و حسگرهای کوانتومی در دستور کار محققان کشور

رئیس پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، گفت: با انعقاد قراردادی در حوزه فناوری کوانتومی با دانشگاه آزاد در ۳ حوزه کامپیوترهای کوانتومی، حسگرهای کوانتومی و ارتباطات کوانتومی پروژه‌هایی تصویب و با همکاری دو طرف اجرایی می‌شود.
تایماز فتح‌اللهی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی در ۴ سال گذشته به حوزه فناوری‌های کوانتومی وارد شده است، گفت: این فناوری در دنیا نوپا است، ولی کشورهای غربی در این زمینه از ما جلوتر هستند و به ما نیز اجازه داده شده است که در این حوزه اقدام به تحقیق و توسعه کنیم.
وی افزود: به دلیل پیچیدگی فناوری‌های کوانتومی قطعا با حضور یک سازمان باید نسبت به توسعه این فناوری در داخل کشور اقدام کرد، از این رو باید با مجموعه‌های مختلف هم افزایی و همکاری صورت گیرد تا به اهداف مورد نظر نائل شویم.
فتح‌اللهی خاطر نشان کرد: از این رو با مجموعه‌های مختلف از جمله دانشگاه آزاد وارد همکاری شدیم؛ چرا که این دانشگاه در حوزه کوانتومی بودجه‌ای را در نظر گرفته است؛ از این رو با دانشگاه آزاد تفاهم‌نامه‌ای را در این زمینه به امضا رساندیم.
رئیس پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی در خصوص زمینه‌های همکاری این تفاهم‌نامه، اظهار کرد: حوزه فناوری کوانتومی به ۳ دسته کامپیوترهای کوانتومی، حسگرها و ارتباطات تقسیم می‌شود و با انعقاد این تفاهم‌نامه قرار است پروژه‌هایی تصویب و با همکاری دو طرف اجرایی شود.
فتح‌اللهی تجهیز آزمایشگاه‌های کوانتومی و تربیت نیرو را بخش دیگری از این همکاری‌ها دانست و یادآور شد: در حال حاضر تمرکز این همکاری در زمینه ساخت کامپیوترهای کوانتومی و ارتباطات کوانتومی متمرکز است. 
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سند ملی کوانتوم در شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک سند بالادستی در حال تدوین است و ما هم در جلسات آن حضور داریم. این سند برای کل کشور نقشه راهبردی در حوزه کوانتومی را ترسیم می‌کند.
رئیس پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی تاکید کرد: البته ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا این سند نهایی و ابلاغ شود، بلکه ما در این زمینه اقدام کردیم و امیدواریم با تصویب و نهایی شدن این سند، پروژه‌های این حوزه با شتاب بیشتری اجرایی شود.
فتح‌اللهی در خصوص سرمایه‌گذاری برای اجرای اهداف این تفاهم‌نامه با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها با مشارکت طرفین است، یادآور شد: همچنین از نیروهای انسانی دو طرف برای اجرای این طرح‌ها استفاده خواهد شد.
وی در خصوص فناوری کوانتوم، گفت: در سال‌های اخیر موضوع هوش مصنوعی مطرح شده و کاربردهای زیادی از آن بیان شده و این میزان کاربرد در سطحی بوده که اجازه انتشار داشته است و سطح بالاتری از کاربری‌های این فناوری اجازه انتشار نداشته است.
فتح‌اللهی ادامه داد: فناوری‌ها و ارتباطات کوانتومی بحث مهم آینده در دنیا است و برای آنکه بتوانیم ارتباط امن میان دو نقطه داشته باشیم یا محاسباتی که انجام آن سال‌ها طول می‌کشید را سریع‌تر انجام دهیم، نیاز به فناوری‌های کوانتومی داریم؛ از این رو اگر امروز در این حوزه اقدام نکنیم، فردا دیر است، چون طی سال‌های آینده در زندگی مردم مؤثر خواهد بود
انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *