پزشکی

راه‌های درمان حساسیت‌های بهاری

به گزارش راه پایدار:

با شروع فصل بهار برای بسیاری یعنی شروع سرفه و عطسه‌های فراوان که حساسیت بهاری شروع می‌شود. اگر سیستم ایمنی بدن از مقابله با ذرات آلرژی زا و دفع آنها خودداری می‌کند بر فرد مبتلا به آلرژی فصلی واجب است که بخشی از محیط زندگی خود را تغییر دهد.

به نظر می رسد که با فرا رسیدن بهار، فصل شیوع آلرژی ها و حمله به افراد بی گناهی که تا قبل از عطسه کردن و دچار آبریزش بینی شدن از تماشا تغییر فصل احساس شادی و خرسندی می‌کردند، نیز از راه می رسد. موسم بهار زمانی است که بسیاری از مردم در می‌یابند که نسبت به چیزهای خاصی واکنش های آلرژیک دارند و برای برخی دیگر، بهار فصل ناگزیر خرید دستمال کاغذی‌ها و داروهای متعددی است تا شاید درد و ناراحتی شان تسکین پیدا کند.

اینفوگرافیک حساسیت بهاری

d8b1d8a7d987d987d8a7db8c d8afd8b1d985d8a7d986 d8add8b3d8a7d8b3db8cd8aad987d8a7db8c d8a8d987d8a7d8b1db8c 65ff3c61dbe4d
اینفوگرافیک حساسیت بهاری

اما راه هایی وجود دارند که می توان با کمک آنها واکنش های آلرژیک و ذرات آلرژی زا را در بخش قابل توجهی از زندگی فرد به حداقل رساند. اگرچه به عنوان یک انسان، غیر ممکن است که یک پیله بسازیم و خود را تا تابستان در آن پنهان کنیم، اما در این مطلب آسمونی چند پیشنهاد واقع بینانه تر برای کنترل آلرژی فصلی ارائه کرده ایم که در ادامه آنها را مرور می کنیم.

توصیه‌های حساسیت بهاری

  • نخستین گام برای استقبال از فصل شکوفایی طبیعت، یک خانه تکانی بهاری است. اگرچه ممکن است زدن ماسک هنگام خانه تکانی شما را از خطر بمباران گرد و غبار در امان نگاه دارد، اما آنچه که مسلم است خانه تکانی امری ضرروی است.
  • گرمای مصنوعی و فقدان هوای تازه در فصل زمستان اغلب باعث می شود که گرد و غبار زیاد در کابینت ها و گوشه و کنار خانه جا خوش کنند. همیشه بهترین راه برای شروع کار، خلاص کردن خانه از شر این مزاحم های زیان آور است.
  • تمیز نگاه داشتن مداوم خانه برای افرادی که از آلرژی رنج می کشند، امری اجتناب ناپذیر است. هنگامی که کار شستشو و تمیزکاری اساسی خانه به پایان رسید، یک نظافت سطحی هفتگی می تواند شرایط امن و بی خطری را برای افراد بشدت حساس فراهم کند. خانه تکانی بهاری می تواند زمان تعویض وسایل خواب باشد تا اتاق خواب به محیطی عاری از آلرژی تبدیل شود.
  • ممکن است در اکثر خانه ها بالش های مخصوص ضد آلرژی وجود داشته باشد، اما برای آن افرادی که دچار واکنش های شدید آلرژیک می شوند، تشک ها و فنرهای مارپیچ تختخواب‌هایی موجود است که دارای بافت های پارچه‌ای محکم هستند و مانع ورود مایت های گرد و غبار به داخل آن می شوند.
  • یکی دیگر از تغییراتی که می‌توانید در خانه اعمال کنید، اضافه کردن قالیچه های کوچک به آن است. خرید قالیچه های کوچک نه تنها می تواند نمای حتی یک اتاق موکت شده را زیباتر کند، بلکه باعث می شود که قالیچه‌ها عاری از ذرات آلرژی زا باشد. همانطور که می دانید می توان به طور منظم و با دمای بالا بسادگی قالیچه ها را تمیز کرد و مایت‌ها (این موجودات ذره بینی موذی) را از بین برد.
  • از نظر شستشو، ملحفه ها ، رومیزی ها و دستمال سفره های کتان، حوله ها و لوازمی از این قبیل باید با دمای حداقل ۱۳۰ درجه شسته شوند. اگر ماشین لباسشویی خانگی شما فاقد چنین درجه بالایی است، می توانید برای شستشوی لوازم مذکور به لباسشویی های بیرون مراجعه کنید.
  • همیشه امکان برخورداری از محیطی با هوای تمیز و پاک میسر نیست, اما راه هایی وجود دارد که شما می توانید با به کار بستن آنها محیطی کم آلرژی زا تر داشته باشید. می توانید به جای پایین کشیدن شیشه خودرو که باد مواد آلرژی زا را نیز با خود به داخل می آورد، از دستگاه تهویه مطبوع برای تازه کرده محیط داخلی خودرو استفاده کنید.
  • از کشیدن سیگار و تماس با افراد سیگاری دوری کنید و اگر فردی قصد دارد حتما سیگار بکشد، از او بخواهید این کار را بیرون از محیط بسته انجام دهد؛ زیرا خانه و خودروی بدون دود سیگار نقش موثری را در جلوگیری از واکنش های آلرژیک ایفا می‌کند.
  • وجود یک دستگاه رطوبت گیر می تواند از بسیاری از مشکلات مایت های گرد و غبار پیشگیری کند؛ زیرا آنها نمی توانند در رطوبت زیر ۴۵ درجه رشد و تکثیر کنند. اما اگر این اقدام نیز مفید واقع نشد، نصب یک فیلتر هوا یا دستگاه پالایش میکروبی هوا می‌تواند تا حدودی از مشکلات مایت‌ها بکاهد.
  • یک راه دیگر، دوری از حیوانات خانگی است. اکثر مردم به حیوانات خانگی آلرژی دارند. برخی از مردم مبتلا به حساسیت شدید ارثی موسوم به آتوپی هستند و تماس این افراد با پروتئین های موجود در بزاق، شوره (پوسته های پوست بدن) حیواناتی نظیر: سگ، گربه و اسب و یا پروتئین موجود در ادرار حیواناتی مانند خرگوش ها، موجب حساسیت شدید در آنها می شود.

به طور کلی، راه های متعددی برای تخفیف درد و ناراحتی ناشی از حساسیت‌های فصلی وجود دارد. اگرچه ممکن است این امر مستلزم تلاشی بیشتر از گرفتن یک نسخه دارویی باشد، اما شاید ارزش این را داشته باشد که با زندگی در محیطی پاکیزه و در امان ماندن از مایت ها و میکروب، از سلامت کلی بیشتری برخوردار شد.

 

منبع :آسمونی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *