مهارت های زندگی

رابطه جنسی در زندگی زناشویی چقدر اهمیت دارد؟

به گزارش راه پایدار-

رابطه جنسی در زندگی زناشویی مهم و تعیین کننده است، اما اینکه اهمیت آن چقدر است، کاملا بستگی به شرکای زندگی ، دیدگاه آنان و البته سطح نیازهای شان دارد. برخی از مردم فکر می کنند که ارزش بیجا و زیادی به زندگی جنسی داده شده است و این درست نیست؛ برخی دیگر بر این باورند که رابطه جنسی یک مساله ضروری و بنیادی در زندگی زناشویی است.

 سواد زندگی، سواد عاطفی؛ مریم طرزی-  گرچه رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی زوجین است، اما همیشه و در همه حال هم، این طور نیست.
 گفته می شود بخش مهمی از مشکلاتی که در این زمینه ایجاد می شود ریشه در اهمیتی دارد که طرفین به این رابطه می دهند و نیز نیازی که هر کدام از زوجین به این رابطه احساس می کنند.

بدیهی است که وجود رابطه جنسی در زندگی زناشویی مهم است، اما زوج ها در طول زمان تغییر می کنند، تکامل می یابند و ارزش ها و الویت های شان نیز تغییر می کنند. بنابراین اهمیتی هم که به این رابطه می دهند دستخوش تغییر می شود، البته این به معنی آن نیست که از این رابطه کنار بکشند.

رابطه جنسی در زندگی زناشویی چقدر اهمیت دارد؟

رابطه جنسی و شادی

بنا بر مطالعات انجام شده، زوجی که رابطه جنسی خوبی دارند، احساس رضایت خوبی از زندگی شان دارند. علاوه بر این ، آن دسته از زوج هایی که با یکدیگر صحبت می کنند، در رابطه با هم شفاف هستند و با یکدیگر وقت می گذارند نیز سطح رضایتمندی بالایی از زندگی مشترک شان دارند.

البته لازم به ذکر است که در میان متخصصانی که با مسایل جنسی سرو کار دارند و در این زمینه پژوهش می کنند ، کمابیش پذیرفته شده است که زوج هایی که رابطه جنسی ندارند، زوج های ناراضی ای هستند. این افراد افسرده و  مضطربند، توانایی تمرکز بر مشکلات و مسائل زندگی را ندارند، احساس ناامنی و طرد شدگی، دلسردی و عدم رضایت می کنند، و در یک گوشه از ذهن شان همواره به طلاق فکر می کنند.

رابطه ” بدون رابطه جنسی” به ارتباطی گفته می شود که زوج ها ده بار یا کمتر از ده بار در طول یک سال با هم رابطه جنسی دارند. جالب این جاست که بنا بر همین مطالعات آمار نشان می دهند که تعداد افرادی که میزان رابطه جنسی شان این اندازه است، بسیار معدود است.

همچنین تحقیقات دیگری نشان داده اند که زوج هایی که به سختی با هم رابطه جنسی برقرار می کنند، بیشتر به جدایی و طلاق فکر می کنند.

 

وقتی از رابطه جنسی صحبت می شود، هیچ پارامتر ” نرمالی” وجود ندارد.

 هنگامی که پای صحبت در مورد رابطه جنسی وسط می آید، باید توجه داشته باشیم که هیچ معیار اندازه گیری و سنجش یکدست و ” نرمال”ی در این زمینه وجود ندارد و بسته به هر زوجی متفاوت است. برخی مطالعات نشان می دهند که یک زوج راضی در ماه، سه تا چهار بار رابطه جنسی دارند. با این حال همین هم، بستگی به زوجین و میزان نیاز آن ها دارد.

دفعات رابطه جنسی همچنین بستگی به این دارد که چگونه میل جنسی آنها در طول سال ها حفظ شده است. البته عوامل دیگری هم در این زمینه دخیل اند.

اهمیت رابطه جنسی زوجین در گذر زمان تغییر می کند. درست همچون عوامل دیگر ِ تشکیل دهنده یک رابطه، این گزینه نیز دستخوش نوسان است.

 بنابراین آنچه اهمیت دارد درک این مساله است که چطور می توان در گذر زمان یک رابطه جنسی را حفظ کرد.  مهم است که زوجین رابطه شان را مورد ارزیابی قرار دهند و تغییرات به وجود آمده در رابطه را بررسی کنند . مثلا اگر دیگر کمتر با هم صحبت می کنند یا مثل سابق با هم وقت نمی گذرانند، حتما رابطه جنسی شان هم تحت تاثیر قرار می گیرد و به همان نسبت این رابطه هم کمتر می شود. 

آنچه در این جا کمک کننده به نظر می رسد شفاف بودن زن و شوهر در رابطه است. بهتر است که با یکدیگر در این مورد صحبت کنند. حفظ یک رابطه جنسی سالم و رضایت بخش نیاز به تلاش برای حفظ کلیت رابطه زناشویی بستگی دارد. 

آشنایی دو فرد با یکدیگر فرایندی بی پایان است. در نتیجه نباید عواملی نظیر رابطه جنسی بدیهی انگاشته شوند. زوجین باید همواره به هم گوش دهند، از هم بیاموزند و در جهت شناخت بیشتر یکدیگر تلاش کنند.

 

رابطه جنسی در زندگی زناشویی چقدر اهمیت دارد؟

اهمیت عدم احساس گناه

 زوجین نباید به خاطر درخواست یا رد درخواست رابطه جنسی از یکدیگر، احساس گناه کنند. ارتباط داشتن ضروری و اساسی است. خیلی از زوج ها به خاطر اینکه این رابطه آن ها را راضی نمی کند یا میلی به آن ندارند، آن را رد می کنند. بهترین راهکار در این زمینه صحبت کردن در مورد آن است.

تنها به دنبال ایجاد صمیمیت و شفافیت است که رابطه جنسی هم در زندگی زناشویی رضایت بخش می شود. زمانی که زن و شوهر همدیگر را درک کنند و در مورد نیازها و  رابطه شان با یکدیگر با صداقت صحبت کنند، تعداد ایجاد رابطه جنسی شان هم به مرور افزایش پیدا می کند. 

رویکرد دیگری به رابطه جنسی در زوجین

در سال ۲۰۱۲، ناتالیا تنوریو، استاد جامعه شناسی دانشگاه متروپولیتن مکزیک، در مورد تغییراتی که در طول زمان در سطح تمایلات جنسی در زندگی های زناشویی رخ داده است، تحقیقی انجام داد. او در نوشته های مبتنی بر تحقیقاتش  بین زوج سنتی و زوج مدرن تمایز قائل شد.

اصطلاح سنتی را  به آن دسته از زوج هایی اطلاق کرد که فقط با یکدیگر رابطه جنسی دارند. از سوی دیگر، زوج مدرن زوجی بودند که  آزادی جنسی داشتند. به این معنا که به جز رابطه با همسرشان در خارج از حیطه خانه هم روابط جنسی داشتند. این زوج ها عمدتا از میان کسانی بودند که در رابطه جنسی زناشویی شان احساس رضایت نداشتند. ما باید تاکید کنیم که مفاهیم سنتی و مدرن در تحقیقات این جامعه شناس صرفا بر همین مبنا بودند.

این نویسنده اظهار می کند که تمایلات جنسی تغییر کرده اند و از چیزی که صرفاً برای تولید مثل است فراتر رفته است. زوج های مدرن  رابطه جنسی را برای لذت بخشی بیشتر می خواهند. عمده این زوج ها تنوع طلب و در پی کسب لذت بیشتر از رابطه جنسی خود هستند.

جالب این جاست که در تحلیلی که ناتالیا تنوریو انجام داد، آن دسته از زوج هایی هم که روابطی خارج از چارچوب خانواده را تجربه کرده بودند، حال چه به دلیل اصل لذت بیشتر، یا هر عامل دیگری، در پایان روز، در نهایت این میل بازگشت به خانه و نزد همسرشان بود که در آن ها بسیار قوی بود.

این افراد علی رغم  هر عملی که طی روز انجام داده اند، دوست دارند که به فضای خانه برگردند، آنجا که  احساس کنند دوست داشته می شوند و عزیز هستند و مورد توجه قرار می گیرند. علاوه بر این، همه این افراد خوش داشتند که حریم انحصاری و خصوصی ای به نام خانواده و خانه داشته باشند که در نهایت به آن پناه برند.

بر همین اساس آنچه که در یک زندگی زناشویی بر آن تاکید می شود، ترمیم روابط، صحبت شفاف در مورد کلیت رابطه و به ویژه رابطه جنسی است، زیرا یک رابطه سالم و رضایت بخش، رابطه ای است که بین زوجین در زندگی زناشویی اتفاق می افتد.

 

رابطه جنسی در زندگی زناشویی چقدر اهمیت دارد؟

سه فایده مهم یک رابطه جنسی سالم و رضایت بخش در زندگی زناشویی

 یک: تصویری قوی تر از خود به دست می دهد؛ رابطه جنسی یک فعالیت فیزیکی است که بر لذتی که بدن دریافت می کند، تاکید دارد. رابطه جنسی منظم و آگاهانه می تواند اعتماد به نفس، عزت نفس و مثبت بودن بدن را برای هر شریک افزایش دهد و به زوج این امکان را بدهد که این احساسات را به سایر بخش های زندگی خود منتقل کنید.

دو: افزایش صمیمیت؛ فعالیت جنسی نوعی صمیمیت فیزیکی است که باعث ترشح هورمون اکسی توسین می شود. این هورمون باعث ایجاد احساس ارتباط عاطفی و صمیمیت می شود. بنابراین، رابطه جنسی می تواند پیوندهای بین شرکا را عمیق تر کند و احساس صمیمیت، رفاه عاطفی و رضایت از رابطه را تقویت کند.

سه: تسکین استرس؛ رابطه جنسی خوب یک فعالیت تسکین دهنده استرس است که منجر به ترشح هورمون اندورفین در بدن می شود که باعث ایجاد احساس آرامش و رضایت می شود. رضایت جنسی بسیار به از بین بردن استرس های یک روز سخت و نیز به داشتن یک خواب بهتر کمک می کند.

 

کانال تلگرامی سواد زندگی: savadzendegi@

 

 

منبع : سواد زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید