مهارت های زندگی

در مورد تاثیرات وابستگی عاطفی چه می دانیم؟

به گزارش راه پایدار:

چرا برخی از ما وارد یک رابطه عاطفی که می شویم آن چنان وابسته می شویم که همه چیز زندگی مان را به این رابطه گره می زنیم؛ از دور شدن از شریک عاطفی مان واهمه داریم و اگر خدای نکرده جدایی رقم بخورد، زندگی مان فلج می شود و مستأصل می شویم؟ وابستگی عاطفی چگونه به وجود می آید و چه تاثیری بر کلیت زندگی هر یک از ما می گذارد؟ و از همه مهم تر ، چگونه یک رابطه عاطفی سالم و ماندگار را بپرورانیم؟

 سواد زندگی، سواد عاطفی؛ مریم طرزی- اگر می خواهید بدون ترس از رها شدن از رابطه عاطفی تان نهایت لذت را ببرید، یادگیری پرورش روابط عاطفی سالم ، بهترین کلید ممکن است.

ما به عنوان انسان ذاتاً اجتماعی هستیم. در نتیجه، برای کنار آمدن با زندگی روزمره و ایجاد پیوندهای معنادار با عزیزان مان به همراهی دیگران نیاز داریم.
 با این حال، وقتی وابستگی عاطفی ظاهر می شود چه اتفاقی می افتد؟ علاوه بر این، اثرات آن چیست؟ برای اطلاع از علل و عواقب این رفتار مضر با ما همراه باشید.

وابستگی عاطفی

اثرات وابستگی عاطفی

در جامعه ای  به سر می بریم که ایجاد روابط  عاطفی زودگذر و فقدان مسئولیت عاطفی در برابر کسی که دوستش داریم یا می داشتیم، از مشخصات آن است.در چنین جامعه ای افراد زیادی با عزت نفس پایین یا ناتوانی در برقراری روابط سالم اسیر وابستگی های عاطفی می شوند و از آن رنج می بَرند. 

این افراد نیاز دائمی به توجه، مراقبت و محبت دارند. جای تعجب نیست که افرادی با وابستگی عاطفی بالا بعد از جدایی سخت آسیب می بینند. با مخدوش شدن سلامت روانی این  افراد، دیگر روابط شان چه رابطه  با اعضای خانواده چه همکاران یا همکلاسی های شان  هم تحت تاثیر قرار می گیرند.

 

وابستگی عاطفی چیست؟

وابستگی عاطفی یک الگوی رفتاری است که با نیاز مفرط به توجه، محبت، تایید یا تصدیق شدن از سوی دیگری مشخص می شود. به این ترتیب، فرد وابسته احساس تعهد قوی ای برای حفظ رابطه نزدیک و مطیع با شریک عاطفی اش می کند. این وابستگی به حدی می رسد که زندگی بدون حضور شریک زندگی عاملاً امکان ناپذیر است.

تحقیقات انجام شده از سوی روانشناس، آنا استیوز، نشان می دهد که امروزه، وابستگی عاطفی اغلب با سوء استفاده از اینترنت و دستگاه های تلفن همراه مرتبط است. همچنین  در حال حاضر سن وابستگی عاطفی تغییر کرده است و نوجوانان و جوانان کم سن و سال تر را درگیر می کند و از سنین پایین بر جوانان تأثیر می گذارد.

این افراد نیازی تکانشی به ارتباط با دیگران نشان می دهند. رفتارهای تکانشی از شاخصه های این افراد است.  با این حال، به دنبال این وابستگی و سرخوردگی از آن، علائم اضطراب-افسردگی و عزت نفس پایین  به تدریج ظاهر می شوند.

این رفتار مخرب و مضر بدون مراقبت تخصصی، می تواند به موقعیت های آزاردهنده عاطفی منجر شود. افراد مبتلا نیاز به گذراندن دوره ای در روانشناسی مثبت اندیشی یا کمک حرفه ای دارند. 

 

وابستگی عاطفی

گذراندن دوره روان شناسی مثبت اندیشی می تواند از سه طریق به این افراد کمک کند:

۱-  به آنها کمک می کند تا احساسات و عواطف خود را بهتر بشناسند و در ک کنند و برای آن ارزش قائل شوند.

۲- به آنها یاد می‌دهند که چگونه با مشکلات شان به روشی بالغ‌تر برخورد کنند. 

۳-  به آنها کمک می کنند تا راه های سالمی برای برقراری روابط بین فردی در آینده پیدا کنند.

 

علل اصلی وابستگی عاطفی

گذشته هر کس منحصر به فرد است. علاوه بر این، گذشته‌ هر یک از ما از همان چیزی را می سازد که هستیم؛ نحوه درک ما از جهان و روابط اجتماعی‌مان را شکل می‌دهد. بنابراین علل وابستگی های عاطفی پیچیده و چند عاملی بوده و از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است.

برخی از شایع ترین علل آن عبارتند از:

عدم عزت نفس

عزت نفس پایین و فقدان اعتماد به نفس می تواند افراد را به دنبال تصدیق و تایید دیگران برای احساس ارزشمندی  پیدا کردن و پذیرفته شدن سوق دهد.

 

تاثیرات وابستگی عاطفی

احساس ناامنی

عدم اعتماد به استحکام پیوندهای عاطفی آنها می تواند باعث شود آنها احساس آسیب پذیری کنند. در نتیجه، آنها به دنبال امنیت و محافظت از دیگران هستند.

نیاز به محبت
جستجوی عشق، دوستی و توجه می تواند آنها را به وابستگی عاطفی سوق دهد، به خصوص اگر در زندگی خود محبت و گرمای انسانی کافی دریافت نکرده باشند.

آسیب های عاطفی رویدادهای ناگوار گذشته

این آسیب ها زخم های عمیق و ماندگاری بر جای می گذارد که می تواند بر تشخیص احساسات آنها تأثیر بگذارد. این می تواند آنها را به جستجوی امنیت و حمایت از عزیزانشان سوق دهد.

افرادی که موقعیت های توهین آمیزی را در  گذشته از سر گذرانده اند؛ قربانیان آزار عاطفی یا فیزیکی ممکن است بیشتر به وابستگی عاطفی مبتلا شوند. این به این دلیل است که آنها اغلب در برقراری روابط بین فردی سالم با مشکل مواجه می شوند.

 

وابستگی عاطفی

 

علائم و پیامدهای وابستگی عاطفی

وابستگی عاطفی خود را در یک سری علائم رایج نشان می دهد. از جمله  نیاز دائمی به توجه، میل به نزدیک بودن همیشه به طرف مقابل، ترس از رها شدن و تنهایی، کمبود عزت نفس، ناتوانی در تصمیم گیری و تمایل به قربانی شدن است.

مطالعات و پزوهش های اخیراً انجام شده از سوی متخصصان روانشناسی دانشگاه  (Complutense University of Madrid)  حاکی از آن است که از نظر وابستگی عاطفی و شدت و ضعف آن هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. 

در واقع، هر کسی فارغ از جنسیت یا حتی سن و سال از پیامدهای منفی وابستگی عاطفی آسیب می بیند.  افکار وسواسی، اختلالات خواب، و ترک روابط اجتماعی و اوقات فراغت همگی از تبعات وابستگی عاطفی شدید و جدایی اند که هم زن و هم مرد تجربه شان می کنند. 

اما، بدون درمان سریع، عواقب این رفتار می تواند جدی باشد. به عنوان مثال، افراد وابسته عاطفی اغلب احساس می کنند در روابط خود به دام افتاده اند. این باعث می شود که آنها نتوانند احساسات خود را توسعه دهند و زندگی رضایت بخشی داشته باشند.

علاوه بر این، ممکن است با پایان یافتن روابط، رنج عاطفی بزرگی را تجربه کنند. این اغلب منجر به افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات عاطفی می شود.

وابستگی عاطفی

 

جستجوی کمک برای وابستگی عاطفی

بدون شک وابستگی عاطفی می تواند تأثیر بسزایی بر سلامت روان و بهزیستی عاطفی فرد داشته باشد. با این حال، این افراد نباید از اینکه کمک حرفه ای بگیرند و خود را خلاص کنند واهمه داشته باشند. 

کمک حرفه ای توان پرداختن به ریشه های این رفتارها را به دست می دهد و روند درمان را تسریع می کند. علاوه بر این، آنها می توانند مهارت ها و استراتژی های خود مدیریتی را برای مدیریت آن به شیوه ای سالم تر توسعه دهند.

کانال تلگرامی سواد زندگی: savadzendegi@

 

منبع : سواد زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید