پزشکی

درمان نوین سرطان با سایبر نایف

به گزارش راه پایدار:

 
مدت زمان زیادی نیست که جهان پزشکی روبات پیشرفته ایی را در اختیار دارد که میتواند تومور های سرطانی را بدون کمترین درد و خونریزی نابود کند . سایبر نایف یا چاقوی سایبری نامی است که بر روی پیشرفته ترین تکنولوژی جراحی رادیویی در جهان نهاده اند .
قبل از معرفی این تکنولوژی بهتر است ذکر شود که رادیو سرجری یا جراحی رادیویی کاملا با رادیوتراپی فرق میکند و در دو دسته کاملا متفاوت قرار دارند. رادیو سرجری قابلیتی کاملا شبیه جراحی واقعی دارد با این تفاوت که عمل جراحی به صورت بسته صورت میگیرد و تومور های سرطانی در نقاط مختلف بدن با دقتی بسیار بالا مورد حمله قرار گرفته و از آسیب به بافت های سالم خوداری میشود و بیمار بعد از پایان جراحی رادیویی میتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد .
با وجود اینکه در بیش از ۱۷ کشور جهان و ۱۵۰ مرکز فوق تخصصی سرطان از این تکنولوژی برای درمان انواع تومورهای سرطانی استفاده میشود اما در ایران پزشکان آشنایی چندانی با این تکنولوژی ندارند.
 
 
سایبرنایف همکنون تنها روباتی است که قابلیت شگفت انگیزی در درمان تومورهای بسیار حساس از جمله  مغز ، نخاغ و ستون فقرات ، پانکراس ، پروستات ، ریه و … دارد .
نکته قابل توجه در اینجاست که طی مراحل ساخت این روبات، دانشگاه استفورد از شرکت بی ام و برای ساخت بازوی روباتیک این دستگاه کمک گرفت تا بتواند پرتوهای انرژی پر قدرت را از جهات مختلف به محل دقیق تومور ارسال کند.
 با این تکنولوژی همکنون بسیاری از تومور های سرطانی که هیچ گاه امید درمانی برای آنها وجود نداشته  قابلیت درمان پیدا کرده است و قطعا جایگزین بسیار مناسب تری برای عمل های جراحی باز است . همچنین در بسیاری از انواع سرطان ،تومور در نقطه ایی همانند ساقه مغزواقع است که دست جراح به آن نمیرسد و حال آنکه با سایبرنایف اینگونه تومورها قابل درمان میباشند

سایبرنایف چگونه عمل میکند ؟
از بیمار دو روز قبل از آغاز درمان با سایبرنایف ام آر آی تهیه میشود و اطلاعات مربوطه به سیستم کامپیوتری سایبرنایف داده میشود . در این مرحله توسط متخصصین در بخش فیزیک پزشکی برنامه ریزی جهت نابود سازی تومور سرطانی صورت میگیرد . این مرحله بسته به شکل و نوع تومور حدود ۲۴ ساعت زمان میبرد .
 
 
 لازم به ذکر است اتاقی که روبات سایبرنایف در آن قرار دارد دارای دیواره های مخصوص سربی  و همچنین تقریبا سرد است که به بیمارتوصیه میشود لباس کافی همراه داشته باشد  .
در این قسمت  بیمار به اتاق سایبرنایف منتقل شده و میتواند در حالی که به آرامی بر روی تخت درازکشیده و موسیقی گوش میدهد مورد جراحی بدون درد قرار بگیرد و تنها نظاره گر حرکت روبات در اطراف تومور سرطانی باشد  . روبات سایبرنایف بسته به نوع تومور از صدها جهت مختلف و با قدرت بسیار بالا تومور را هدف قرار میدهد بدون اینکه به بافتهای سالم صدمه ایی وارد کند .
سایبرنایف همچنین قابلیت ردیابی همزمان را داراست بدین معنی که با حرکت بیمار از کار می ایستد و همچنین برای درمان تومور ریه، خود را با تنفس بیمار هماهنگ میکند و دیگر بیمار نیازی به نگه داشتن نفس خود ندارد . .
بسته به نوع تومور و میزان پیشرفتگی آن  بین ۳ تا ۱۰ جلسه برای درمان تومور زمان نیاز است که میتواند در روزهای متوالی انجام گردد .

مراکز مجهز به سایبرنایف :
همکنون بسیاری از مراکز پیشرفته درمان سرطان در دنیا به سایبرنایف مجهز است که البته بسیاری از آنها در آمریکا و اروپا پراکنده میباشد . بیمارستان فوق تخصصی سرطان بیکن در مالزی با سرمایه گذاری بسیار خوبی این دستگاه پیشرفته را که حدودا ده میلیارد تومان قیمت دارد خریداری کرده و امکانات خوبی نیز برای بیماران فارسی زبان خود در نظر گرفته همچنین قیمت هایی که برای درمان با سایبرنایف تعیین شده به نسبت دیگر کشورهای دنیا مناسب تر است .
 
 
پبیماران میتوانند از طریق آدرس وبسایت این بیمارستان
 
http:/Persian.beaconhospital.com.my
 
یا با کارمند فارسی زبان بیمارستان به شماره تلفن ۰۰۶۰۱۲۹۷۶۷۳۴۲ تماس بگیرند و مدارک خود را جهت برسی ارسال کنند
وقتی به تجهیزات پیشرفته بیمارستان بیکن نگاهی میاندازیم میتوان گفت که تمامی تجهیزات درمان و تشخیصی سرطان از جمله پت اسکن که میتواند سرطان را در مراحل بسیار اولیه شناسایی کند در این بیمارستان وجود دارد که جای این دستگاه ها و چنین بیمارستان پیشرفته ایی در ایران خالیست.
 
برای اطلاعات بیشتر در مورد تکنولوژی سایبرنایف میتوانید:
مقاله روزنامه شرق درباره سایبرنایف و موارد استفاده از آن  
مقاله وبسایت پزشکان ایران : سایبرنایف چیست و چه کاربردی دارد
نتایج درمان با سایبرنایف در درمان تومورهای مختلف ( انگلیسی )
سایبرنایف؛ رادیوسرجری استریوتاکتیک بدون نیاز به قاب
فیلم در یوتیوب در مورد سایبرنایف
فیلم آموزشی درمورد نحوه کارکرد سایبرنایف
چگونه بوسیله سایبر نایف تومور های مغزی درمان میشوند
چگونه بوسیله سایبرنایف سرطان ریه درمان میشود
 
 
انجمن سایبر نایف : http://www.cksociety.org
اطلاعات کامل درباره سایبر نایف و تجربه دیگر بیماران در استفاده از این تکنولوژی : http://www.cyberknife.com
شرکت تولید کننده روبات سایبر نایف :  http://www.accuray.com

منبع :آسمونی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید