مهارت های زندگی

جادوی ماندالا؛ خودتان را به این دایره های اسطوره ای بسپارید (+ یازده فایده رنگ آمیزی ماندالا)

به گزارش راه پایدار-

با ماندالا این دایره های باستانی مقدس، خودتان را بهتر بشناسید، حال تان را خوب کنید و از لحظه، فارغ از هر گونه استرس و اضطراب لذت ببرید. دمی خود را به اشکال جادویی و رنگ ها بسپارید، از محیط اطراف فاصله بگیرید و به درون تان متصل شوید.منتظر چه هستید؛ مطمئن باشید به یک بار امتحان کردنش می ارزد.

سواد زندگی؛ توسعه توانمندی‌های فردی؛ مریم طرزی – ماندالا حال شما را خوب می کند، این هنر باستانی به بهبود رشد شخصی شما کمک می کند.

کلمه ی ماندالا برآمده از زبان سانسکریت، به معنای ” دایره مقدس است”.  نمایش این اشکال دایره ای شکل در اغلب فرهنگ های دینی هندی، بودایی، مسیحی و اسلامی مرسوم است. در برخی از قبایل بومی ترسیم این دایره های مقدس روشی هنری  برای شناخت خویشتن است.

برخی از فرهنگ های شرقی بر این باورند که ماندالا با انرژی زندگی و زیستن پیوند نزدیکی دارد و هر رنگی در آن با یکی از چاکراهای انسان در ارتباط است. این مراکز انرژی با محیط اطراف ما و از آن بیشتر با درون ما در ارتباطند؛ این حلقه ها در بهبود حال ما تاثیر به سزایی دارند. روان شناس مشهور، یونگ بر این باور است که  ماندالا بیان روانشناختی کلیت خود است.

ماندالا: تکنیکی افسانه ای، خارق العاده و شگرف در خودشناسی

ماندالاها می توانند از نظر رنگ و طرح متفاوت باشند، اما اساساً آنها از یک مرکز و شکل های مختلف حول آن مرکز در چهار نقطه اصلی تشکیل شده اند.  اعتقاد بر این است که در سطح روانشناختی، آنها می توانند کلیت وجود ما را نشان دهند.

بنا بر باورهای هندی ماندالا به افراد کمک می کند که بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، نژاد، فرهنگ، و زبان  به طور غریزی به لایه های درونی وجود خویش دست یابند. ماندالا راهی به سوی معنوی شدن درون است.

جادوی ماندالا، و در عین حال قدرت درمانی آنها در این است که اجازه دهیم ضمیر ناخودآگاه مان، ما را با خود ببرد، بدون اینکه نگران نتیجه نهایی نقاشی باشیم. یعنی بدون قضاوت در مورد ظاهر خوب یا بد، زیبا یا زشت بودن آن… ما فقط باید حضور داشته  و تمرکز داشته باشیم و به خودمان آزادی بدهیم تا آنطور که می خواهیم رنگ آمیزی کنیم.

ماندالا تراپی

 

یازده فایده ماندالا

در ادامه به یازده فایده تایید شده ای که ماندالاها برای انسان دارند نگاهی می اندازیم:

 ۱٫ باعث آرامش می شود

طراحی و رنگ آمیزی ماندالا به افزایش تمرکز و توجه شما کمک می کند. بنابراین، ماندالا تمرینی عالی برای آرام کردن هرگونه  استرس و پاکسازی ذهن است. در واقع، ماندالاها برای رهایی ما از نگرانی ها طراحی شده اند، زیرا آنها به تمرکز بر زمان حال معطوفند، و به همین دلیل است که ابزار آرامش بخش قدرتمندی هستند.

۲٫ پیوند ژرف با درون خویش 

ماندالاها ارتباط شما را با درونتان آسان‌تر می‌کنند و در نتیجه خودشناسی را ارتقا می‌دهند. آنها تمرین فوق العاده ای برای تفکر در مورد جایگاه شما در جهان و روابطی که با دیگران دارید هستند. این بازنمایی‌های هنری ما را تشویق می‌کنند تا از طریق انرژی‌هایی که در هر شکل و رنگ جریان دارد، با عمیق‌ترین نیروهای خود و جهان ارتباط برقرار کنیم.

 

۳٫ ماندالا نوعی مراقبه

طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه لیما، در پرو در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است، ماندالا نوعی مراقبه است که به شما کمک می‌کند توجه خود را متمرکز کنید. ماندالاها هماهنگی را ترویج می کنند و این دقیقا به این دلیل است که انرژی ها از طریق شکل ها و رنگ های آنها جریان می یابد و جنبه های منفی را به جنبه های مثبت تبدیل می کنند و تعادل را در زندگی شما به ارمغان می آورند.

قابل توجه است که ماندالاها از مرکز به بیرون ترسیم و چیده شده اند. این به شما امکان می‌دهد که با اشکال پیوند برقرار کنید، آن ها را از نو بسازید، ارتباط برقرار کنید و خودتان را رها کنید. و همه این ها به دلیل استفاده آزادانه و بی پیشینه شما از رنگ هاست.

۴٫ خلاقیت و ماندالا

ماندالاها نمایشی هنری از طراحی آزاد هستند. شما می توانید آنها را هر طور که می خواهید بکشید. گفته می‌شود، اگر تمایلی به طراحی آن‌ها ندارید، می‌توانید کتاب‌ها و دفترچه‌هایی که حاوی آن‌ها هستند را نیز بخرید و فقط اشکال را رنگ‌آمیزی کنید. 

یکی از جنبه های جالب ماندالا این است که آنها با خلاقیت مرتبط هستند، زیرا اجازه استفاده از رنگ ها و اشکال را با آزادی کامل می دهند. به عبارت دیگر فرآیند خلاقیت را تسهیل می کنند و منبعی برای تولید ایده های جدید هستند.
علاوه بر این، هر شکل و رنگ نشان دهنده جنبه های ناخودآگاه شخص است. برخی از معانی رنگ ها و اشکال  در زیر آمده است:

قرمز: اشتیاق، احساسات، قدرت، قدرت و پرخاشگری. چاکرای اول

نارنجی:  لذت، شکوه، غرور، پیشرفت و انرژی. چاکرای دوم

 زرد: شادی، اراده و تازگی. چاکرای سوم

سبز: امید، آسانی و طبیعت. چاکرای چهارم

آبی:  آرامش، جدیت، احترام و ارتباط. چاکرای پنجم

بنفش:  مدیتیشن، خلاقیت و نوسان. چاکرای ششم

سفید:  صلح، هماهنگی، مهربانی، ظرافت و کمرویی. چاکرای هفتم

مشکی:  عمق، راز، اقتدار، عزت، امنیت، غم و ماتم

 شکل دایره: پویایی و ارتباط با کیهان  

 شکل صلیب:  ناخودآگاه و خودآگاه، اتحاد آسمان و زمین 

 شکل مثلث: تحول و سرزندگی 

 شکل مربع: ثبات و تعادل 

 اَشکال هزارتو: جستجو برای خود 

ماندالا و تزئین

۵٫ ماندالا و تزئین محیط

ماندالاها می توانند در تزئین محیط زیست یا کار شما استفاده شوند. در زیر به چند ایده خلاقانه در این زمینه اشاره شده است:

 – ماندالاها را روی سنگ ها نقاشی کنید و از آنها به عنوان وسایل زینتی استفاده کنید
ماندالا را ببافید و از آن به عنوان پتو استفاده کنید، یا آ نها را روی پارچه، رومیزی و … گلدوزی کنید
یک ماندالا را گوبلن دوزی کنید و روی دیوار قرار دهید
تصاویر تزئینی درست کنید

 

 ۶٫ فواید درمانی ماندالا یا ماندالا تراپی

علم روانشناسی ماندالا را عنصری درمانی می داند. کارل یونگ، روانشناس سوئیسی بر این باور بود که ماندالاها بازنمایی هایی از ذهن ما هستند که تمرکز، دگرگونی و جذب جنبه های ناخودآگاه را تسهیل می کنند. او پیشنهاد کرد که می‌توانیم آنچه را که احساس و فکر می‌کنیم، روی ماندالا بسازیم.

علاوه بر این، شاخه های مختلف روانشناسی از فواید آنها صحبت کرده اند. روانشناسی فراشخصی ماندالا را تمرینی برای تقویت ارتباط عمیق می داند. روانشناسی شناختی و رفتاری آن را  ابزاری برای بهبود عملکردهای بالاتر مانند حافظه، تقویت توجه، ادراک و هماهنگی بینایی-حرکتی می  داند. به عنوان مثال، این اشکال به صورت نمایش های بصری در زمینه هایی مانند کاردرمانی نیز به کار می روند.

ماندالا از طریق تحریک شناختی، عملکرد فرد در فعالیت های روزانه  اش را بهبود می بخشند. علاوه بر این، آنها در محیط های آموزشی برای تسهیل تمرکز، توجه و نظم و انضباط بسیار پرکاربرد هستند.

 

ماندالا

  ۷٫ ماندالا فرصتی برای ابراز وجود 

زندگی پر از فراز و نشیب است و ما اغلب به فضایی نیاز داریم که بتوانیم تجربیات سخت را بیرون بریزیم و بیان کنیم. برای انجام این کار، می‌توانیم با کسی که به او اعتماد داریم صحبت کنیم یا احساس خود را بنویسیم، اما اگر این شیوه ها کارگر نبودند یا امکانش فراهم نبود، می‌توانیم خودمان را از طریق ماندالا نیز بیان کنیم.

 در این مورد، هنر مذکور ابزاری عالی برای پذیرش، بیان و دگرگونی آن حالات عاطفی در ما است که پردازش آنها دشوار است. در واقع، این یک وسیله بسیار مفید برای مدیریت احساسات و عواطفی است که در سطح ناخودآگاه تری قرار دارند.

 

 ۸٫ ماندالا به بخش منطقی مغز فرصت استراحت می دهد

روال های روزمره زندگی به نحوی است که سبب می شود بخش منطقی مغز (نیمکره چپ) بیشتر کار کند و درگیر باشد. از سوی دیگر، بخش خلاق (نیمکره راست) ممکن است کمترفعال باشد. هنگام نقاشی ماندالاها، یا رنگ آمیزی آنها،  نیمکره راست و چپ در یک سطح با هم فعال می شوند و به کارگرفته می شوند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ در دانشگاه وایادولید در اسپان بر این مطلب صحه می گذارد.

 ۹٫ زمانی را به خودتان اختصاص می دهید و سیستم ایمنی تان را تقویت می کنید: یکی از غنی ترین فواید ماندالا

نقاشی ماندالا نه تنها به بهبود وضعیت روانی و شخصی کمک می کند، بلکه با این فعالیت، سیستم ایمنی بدن نیز تحریک می شود. بنابر تحقیقات انجام شده در مرکز مطالعاتی دانشگاه ملی روزاریو در آرژانتین، ماندالا  تمرکز شخص را بالا بهبود می‌ دهد، درد را کاهش می دهد و کیفیت خواب را  نیز بهتر می کند.

 

 ۱۰٫ رنگ آمیزی ماندالا شما را با کودک درونتان پیوند می دهد

رنگ آمیزی فعالیتی است که ما معمولا آن را در دوران کودکی تجربه کرده ایم. وقتی بزرگ‌تر می‌شویم، مدادهای رنگی و نشانگرها را کنار می‌گذاریم، و به ندرت پیش می آید از آن ها استفاده کنیم. طراحی و رنگ آمیزی ماندالاها در بزرگسالی ما را با کودک درون و دوران کودکی مان پیوند می دهد. ماندالا آرامش بخش است، و مناطق مختلف مغز مرتبط با حواس و خلاقیت را تحریک می کند.

از این نظر، رنگ‌آمیزی را می‌توان به خودی خود یک عمل مراقبه در نظر گرفت، زیرا به ما کمک می‌کند افکارمان را روی فعالیتی که انجام می‌دهیم متمرکز کنیم و با خلاقیت و کودک درونمان ارتباط برقرار کنیم. در لحظه‌، همه چیز محو می‌شود، و انگار که این فقط شما، رنگ‌ها و نقاشی هستید، که وجود دارید.

 

 ۱۱٫ مهارت های حرکتی را ارتقا می دهد   

رشد مهارت های حرکتی ظریف به ویژه در دوران کودکی بسیار مهم است. بنابراین، اگر می خواهید این روند را تقویت کنید، رنگ آمیزی اشکال هندسی ماندالا به افراد کمک می کند تا هماهنگی حرکات دست را کامل کنند. جالب است بدانید که ماندالا بینایی را نیز تقویت می کند.

بنا بر تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ در دانشگاه فنی آمباتو در کلمبیا ،انجام این فعالیت در کلاس‌های درس بسیار مفید فایده است. این امر به ویژه در صورتی صادق است که تجارب یادگیری بر میزان انگیزه و خلاقیت دانش آموزان بیافزاید و روندی کسالت بار نشود.

خلاصه

همانطور که می بینید، در ماندالا مزایای زیادی برای شما  وجود دارد. این بازنمایی های هنری منبع آرامش و رهایی هستند و قدرت خلاقیت عمیقی دارند. چرا همین امروز آنها را امتحان نمی کنید؟

 

کانال تلگرامی سواد زندگی: savadzendegi@

 

منبع : سواد زندگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *