علم و فناوری

اولین پیک رباتیک زیرزمینی جهان که سفارشات را تحویل می‌دهد!

یک سیستم رباتیک خودکار و زیرزمینی می‌تواند با سرعت ۴۰ مایل(۶۴ کیلومتر) در ساعت حرکت کند و سفارش‌هایی با وزن حداکثر ۴۰ پوند(۱۸کیلوگرم) را در خود جای دهد.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، شرکت لجستیک آمریکایی پایپ‌دریم(Pipedream) اولین سیستم تحویل سفارش رباتیک خودران زیرزمینی را راه‌اندازی کرده است.
این نوآوری در پیچ‌تری کرنرز(Peachtree Corners) که یکی از اولین شهرهای هوشمند ایالات متحده آمریکا است راه‌اندازی شد. این شهر از زیرساخت‌های متصل به دنیای واقعی و ۵G  پشتیبانی می‌کند. این پروژه با همکاری کیوراسیتی لبز(Curiosity Labs) در ایالت جورجیا انجام شد.
هدف از توسعه راه لجستیک زیرزمینی حذف انتشار گازهای گلخانه‌ای و مشکل ازدحام است که اغلب مشخصه زیرساخت‌های تحویل سفارش فعلی به حساب می‌آیند. وب سایت این شرکت می‌گوید که پیچ‌دریم ادعا می‌کند که سیستم تحویل خودکار و زیرزمینی آن، تحویل بیش از ۹۵ درصد از محصولات مصرفی را بسیار کم هزینه‌تر، بدون انتشار کربن و بدون ایجاد ازدحام انجام می‌دهد.
مفهومی آینده‌نگرانه
سیستم پایپدریم متشکل است از تجهیزاتی برای حمل بار. این ربات‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بیش از ۹۵ درصد از کالاهایی که در حال حاضر حمل و نقل می‌شوند را در خود جای دهند. یک پورتال که یک رابط بالای سطح زمین و مجهز به سیستم کنترل دما است، سفارشات تا وزن ۴۰ پوند(۱۸ کیلوگرم) را در خود جای می‌دهد و فضای کافی را برای مواد غذایی هفتگی یا وعده‌های غذایی خانوادگی قابل توجه فراهم می‌کند.
ربات الکتریکی خودران دارای سرعت بیش از ۴۰ مایل در ساعت(۶۴ کیلومتر در ساعت) است که تحویل سریع و کارآمد محموله‌ها را تضمین می‌کند. به گفته وبسایت پایپدریم، زیرساخت زیرزمینی آنها از لوله‌های غیرسفارشی برای ایجاد شبکه ریلی تشکیل شده است که دارای اتصالات طراحی شده برای چرخش ۹۰ درجه آسان هستند که چابکی و قابلیت‌های ناوبری ربات‌ها را افزایش می‌دهند.
براندون برانهام(Brandon Branham)، دستیار مدیر شهر و مدیر ارشد فناوری پیچ‌تیری کرنرز می‌گوید: پاپیپ‌دریم با ارائه سیستم تحویل زیرزمینی و مستقیم به مشتری، آینده فناوری لجستیک را به نمایش می‌گذارد که نه تنها راحتی بیشتری را برای ساکنان و مشاغل به ارمغان می‌آورد، بلکه ترافیک، سر و صدا و انتشار گازهای گلخانه‌ای از وسایل نقلیه در جاده‌ها را کاهش می‌دهند.
توسعه ریلی گسترده این شرکت تقریبا یک مایل(۱.۶ کیلومتر) را در بر می‌گیرد و یک مرکز خرید شلوغ را به مرکز نوآوری شهر هوشمند ۲۵ هزار فوت مربعی(۲۳۲۲.۵ متر مربع) کیوراستی لبز متصل می‌کند. در این مجموعه نوآورانه، اعضای «کیوراسیتی لبز» به راحتی می‌توانند غذا را از مجموعه‌ای از رستوران‌ها سفارش دهند و آیتم‌های مورد نیاز را انتخاب کنند.
ربات‌های متحرک پایپدریم پس از ثبت سفارش، در تونل حرکت می‌کنند و به طور مستقل انواع مختلفی از اقلام مانند غذا، بسته‌ها، مواد غذایی و کالاهای خانگی را حمل می‌کنند. این راه حل مدرن فرآیندهای تحویل را ساده می‌کند و یک تجربه آینده‌نگرانه و کارآمد را برای مشتریان ارائه می‌دهد.
افزایش پایداری
ایجاد یک جامعه پایدار و بدون خودرو ممکن می‌شود؟ ساکنان و مشاغلی که نیاز به تحویل سریع کالا به طور مستقیم به خانه، دفاتر، فروشگاه‌ها و رستوران‌های خود دارند، می‌توانند یک راه حل ایده آل در سیستم پایپ‌دریم پیدا کنند. در صورت موفقیت، این شرکت ادعا می‌کند که این راه حل نه تنها انتشار گازهای گلخانه‌ای و ازدحام را به صفر می‌رساند، بلکه شامل تقسیم درآمد با شهر نیز می‌شود.
چشم انداز این شرکت برای سال ۲۰۳۰ دستیابی به سیستم هایپر لجستیک است که یک وضعیت انقلابی در چشم انداز لجستیک به حساب می‌آید و مستلزم تحویل مطمئن اقلام در کمتر از ۱۰ دقیقه، هزینه کمتر از یک دلار و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و ازدحام به صفر است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *