اخبار اقتصادی

یلدای امسال با انار کیلویی ۱۱۰ هزار تومان!/ بازار پُر تقاضای دورریز میوه

قیمت میوه شب یلدا

اقتصاد ۲۴- قیمت مواد غذایی و میوه از ابتدای سال تاکنون چنان در حال افزایش است که در بیشتر موارد حذف هر یک از محصولات و خوراکی‌ها از سبد خانوار‌ها اجباری شده است.

در حالی که هزینه خرید بسیاری از میوه‌ها تا دو یا سه برابر افزایش یافته، دستمزد‌ها آن‌چنان تغییری نداشته و همین موضوع باعث افت شدید قدرت خرید میوه توسط مردم در این یکسال اخیر شده است.

به گزارش اقتصاد ۲۴ ، گرانی قیمت میوه باعث شده بود که خانوار‌ها به خرید در وزن کم میوه‌های مختلف هرفصل عادت کنند، اما طبق اعلام فروشندگان میوه در سطح شهر و فعالان این رسته شغلی طی ماه‌های اخیرخرید میوه جمعیت زیادی از مردم به صورت دانه‌ای و در ماه فقط یک بار انجام می‌گیرد.

شاید باور کردن آن سخت باشد، اما دورریز فروشگاه‌های عرضه میوه در تهران با قیمت‌های چند هزار تومانی برای خود بازار جدیدی راه انداخته است.

میوه‌های شب یلدا دپو شده و کمبودی ندارد

حالا در آستانه جشن شب یلدا بازار میوه باید پُر تقاضاتر از قبل شود، اما با گرانی میوه‌ها انتظار بازار گرمی برای طولانی‌ترین شب سال کمی دور از انتظار است.


بیشتر بخوانید: شکست دولت رئیسی در کنترل قیمت میوه نوروز ۱۴۰۲ / خرید میوه به نصف رسید


مشخص است که مردم از خرید انار کیلویی ۱۱۰ هزار تومان تا خرمالوی کیلویی ۷۰ هزار تومان عقب مانده اند و به دلیل عدم قدرت مالی قید خرید این میوه‌ها را زده اند، دقیقا میوه‌هایی که وارداتی نیست و در زمین‌های استان‌های مختلف کشور کشت می‌شود.

در همین رابطه اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در گفتگو با اقتصاد ۲۴ در خصوص قیمت میوه در آستانه شب یلدا گفت: بخش خصوصی برای این مناسبت‌ها از قبل تدارک لازم را دیده است. میوه لازم برای شب یلدا که معمولا شامل هندوانه، خرمالو و انار است به مقدار کافی دپو شده و هیچ کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: امسال نیز مانند همه سال‌های گذشته تمهیدات لازم برای میوه‌های مختص شب یلدا اندیشیده شده و امتیازی که داریم این است که در این زمینه هیچ محدودیتی در پاسخگویی به تقاضای مردم ایران نخواهد بود.

قیمت میوه شب یلدا

میوه عید نوروز گران نخواهد شد

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در خصوص روند قیمت میوه برای عید نوروز گفت: هرچند که پیش بینی شرایط تا عید نوروز دشوار است، اما با توجه به اینکه در ابتدای فصل برداشت مرکبات، ما در وضع بسیار خوبی قرار داشته ایم، برآورد می‌شود که قیمت‌ها افزایش محسوسی نداشته باشد.

وی تصریح کرد: امسال در زمان برداشت مرکبات، حجم و تناژ محصول به دست آمده در کشور مطلوب بوده است و از نظر قیمتی نیز در بازه خوبی قرار داشته‌ایم؛ این موضوع نشان دهنده این است که امسال در شرایط خوبی برای تأمین میوه عید قرار داریم و بخصوص در بحث مرکبات مشکلی نخواهیم داشت.

کارگر تصریح کرد: شایان ذکر است که قیمت‌ها برای میوه وتره‌بار به صورت هفتگی اعلام می‌شود، اما سالیان دور رسم بر این بوده است که بخص خصوصی میوه شب عید را دپو می‌کرده است. در چند سال گذشته دولت نیز به دلیل دغدغه‌هایی که وجود دارد، وارد این موضوع شده و به بخش خصوصی کمک خواهد کرد.

گرانی میوه‌ها معمولا در زمان نوبرانه است

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تاکید کرد: برخی اوقات قیمت‌های بالایی برای برخی میوه‌ها در سطح شهر مشاهده می‌شود، اما نباید این موارد ملاک ارزیابی قرار گیرد. همچنین در زمان نوبرانه نیز قیمت‌ها بالاست، اما با زیاد شدن عرضه در بازار قیمت‌ها نرمال خواهد شد.

منبع: اقتصاد۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *