اخبار سیاسی

گزارش کامل ایسنا از مصوبات بودجه ۱۴۰۳ در بخش درآمدی و هزینه‌ای

به گزارش راه پایدار :

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۵ روز کاری با برگزاری ۱۰ جلسه علنی به بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص بخش های درآمدی و هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور پرداختند که مصوبات کامل مربوط به این لایحه را می توانید در این گزارش مرور کنید.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از یکم تا هفتم بهمن  ۱۴۰۲ در پنج روز کاری و با برگزاری ۱۰ جلسه علنی، با بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص بخش های درآمدی و هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور،‌ دخل و خرج دولت برای سال آینده را تعیین و تصویب کردند.

با اصلاح آیین‌نامه داخلی، بودجه در دو بخش بررسی می‌شود که بخش اول مربوط به منابع و مصارف و احکام بوده و بخش دوم مربوط به جداول است که بعد از تایید مصوبات مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان و ابلاغ آن، دولت بخش دوم لایحه بودجه را به مجلس تقدیم می‌کند.

در لینک های زیر می توانید گزارش کامل مصوبات هر روز نمایندگان در خصوص جزییات لایحه بودجه سال آینده کل کشور را مرور کنید.

 مصوبات روز اول

* با تصویب بند الف تبصره یک لایحه بودجه ۱۴۰۳، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شرکت‌های دولتی اجازه دادند در سال ۱۴۰۳ تا سقف ۱۵ درصد سرمایه‌گذاری مصوب در بودجه سنواتی خود اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین و بازپرداخت اصل و سود منتشر نمایند.

*‌ با تصویب جزء یک بند ب تبصره یک بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، ‌ به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آن مجوز انتشار ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی دادند.

* با تصویب بند ث تبصره یک بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، ‌ کارمزد تعهد پذیره‌نویسی و کارمزد معامله‌گران اولیه اوراق مالی اسلامی دولت منتشرشده در سال ۱۴۰۳ مشمول مالیات به نرخ صفر می‌شود.

* با تصویب بندهای خ و د  تبصره یک بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، ‌  کلیه شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی – مهندسی که برای استفاده از منابع بین‌المللی برای اجرای طرح در خارج از کشور با مشکل ضمانتنامه مواجه هستند، با تأیید سازمان توسعه تجارت ایران مشمول تسهیلات خواهند شد.

* با تصویب بند الف و اجزای تبصره ۲ منابع مالی حمایت از اشتغال در سال ۱۴۰۳ را تعیین شد.

* با تصویب بند الحاقی تبصره ۲ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، دو درصد از منابع حاصل از فروش کالای قاچاق را در اختیار سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور قرار دادند.

* با تصویب بند چ تبصره ۳ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، نمایندگان بانک مرکزی را مکلف کردند معادل ریالی مسدودی‌های ارزی استفاده نشده حساب ذخیره ارزی را به حساب ردیف درآمدی بودجه واریز کند.

* با تصویب بند الحاقی ۱ تبصره ۳ بساز و کار لازم برای تسویه بدهی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی، خصوصی و تعاونی که در چارچوب قوانین و مقررات تا پایان سال ۱۴۰۲ ایجادشده و همچنین مطالبات نهادهای عمومی غیردولتی در سال آتی را تعیین کردند.

* با تصویب بند الحاقی ۲ تبصره ۳ و اجزای آن از بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، سازوکاری را برای تسریع در تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تعیین کردند.

* با تصویب بند ب تبصره ۴ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، سازوکاری برای تقویت بنیه دفاعی تعیین شد.

* با تصویب بند پ تبصره ۴ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، به وزارت نفت اجازه دادند تا در سال ۱۴۰۳  نسبت به خرید، معاوضه و یا تهاتر فرآورده های نفتی وارداتی با فرآورده‌های نفتی صادراتی تا سقف ۸۰۰ هزار میلیارد ریال اقدام کند.

* با تصویب بند الحاقی ۲ تبصره ۴ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، وزارت نفت مکلف شد از محل منابع حساب سرمایه‌گذاری نفت و گاز کشور نسبت به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اولویت‌دار اقدام کند.

* با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۴ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، وزارت نفت را مکلف کردند تا سهمیه اعتباری نفت گاز کلیه وسایل نقلیه برون شهری را بر اساس میزان پیمایش هر وسیله نقلیه در دوره زمانی مشخص و متناسب با شرایط اقلیمی در سال ۱۴۰۳ محاسبه کند.

* با تصویب بند الحاقی ۴ تبصره ۴ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، دولت را مکلف کردند تا در سال ۱۴۰۳ یک درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گازی طبیعی و پنج درصد از سود شرکت‌های تابعه وزارتخانه‌های نفت و نیرو را به صورت ماهانه به حساب بهینه سازی مصرف انرژی واریز کند.

* با تصویب بند ت تبصره ۵ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، دولت را مکلف کردند تا مبلغ ۷۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۳ به حساب صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان واریز کند.

* با تصویب بند الحاقی یک تبصره ۵ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، کلیه واحدهای آموزشی و پرورشی را تا سقف الگوی مصرف از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز در سال ۱۴۰۳ معاف کردند.

* با تصویب بند پ تبصره ۵ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، به دولت اجازه دریافت ۲ میلیارد یورو کمک‌های بلاعوض بین‌المللی دادند.

مصوبات روز دوم

* با تصویب بندالحاقی ۲ تبصره ۵ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، ‌ نمایندگان از سال ۱۴۰۳ یک درصد از عوارض خرید و فروش خودروها و موتورسیکلت‌های داخلی و وارداتی برای خرید آمبولانس اختصاص می‌یابد.

* با تصویب بند ب تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، معافیت مالیاتی ناظر بر درآمد ابرازی شرکت‌ها و اشخاص حقوقی در سال ۱۴۰۳ را به ازای هر ۴۰ درصد افزایش درآمد ابرازی تعیین کردند.

* با تصویب بند پ تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، آن بخش از کالاها و خدمات شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد با شرکت‌های خارجی که کالا و خدمات مورد نیاز شرکت‌های پیمانکاری خارجی را در طرح‌های مورد تعهد طرف خارجی، تأمین می نمایند از پرداخت مالیات و عوارض معاف شدند.

* با تصویب بند ت تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، واردات خودروی آمبولانس را در صورت عدم امکان تأمین از محل تولید داخل از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی در سال ۱۴۰۳ معاف کردند.

* با تصویب بند د تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، خودروهایی که قیمت روز آنان بیش از ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان باشد، مشمول مالیات خواهند شد.

*‌ با تصویب بند ح تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، مراکز درمانی مکلف شدند ماهیانه ۱۰ درصد از حق‌الزحمه و حق‌العمل پزشکان را به عنوان مالیات علی‌الحساب کسر کنند.

*‌ با تصویب بندهای (ر) و (ز) تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، یارانه پرداختی دولت به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران بابت جبران زیان ناشی از فروش کالاهای اساسی به قیمت مصوب، مشمول مالیات به نرخ صفر خواهد بود.

* با تصویب جزء ۱ بند ژ تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، مالیات زمین‌ها، واحدهای مسکونی و باغ‌ویلاهای لوکس در سال ۱۴۰۳ تعیین شد.

* با تصویب اجزای ۴ و ۵ بند ژ تبصره ۶ بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به پرداخت مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای تحت تملک خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۳ شدند.

مصوبات روز سوم

* با تصویب بند س تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان با افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده موافقت کردند.

* با تصویب بند الحاقی یک تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، سازمان اموال تملیکی را موظف کردند تا ماشین آلات و اقلام دپو شده مورد نیاز بسیج سازندگی در گمرکات کشور را به صورت رایگان تا سقف ۲ هزار میلیارد تومان برای امر سازندگی و محرومیت‌زدایی با اولویت مناطق کم برخوردار، در اختیار سازمان بسیج سازندگی قرار دهد.

* با تصویب بندهای الحاقی ۲ و ۳ تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، منابعی جهت اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان تعیین کردند.

* با تصویب بند ب تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، سازوکاری جهت اخذ عوارض از چاه‌های مجاز فاقد و دارای شمارشگر (کنتور) هوشمند توسط شرکت‌های آب منطقه‌ای استانی و سازمان آب و برق خوزستان تعیین کردند.

* با تصویب بندهای پ، ت و ث تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، سازمان انرژی اتمی را مکلف کردند مواد معدنی و محصولات جانبی همراه با مواد پرتوزا را به فروش رسانده و درآمد حاصل از آن را پس از کسر هزینه‌ها و با پرداخت حقوق دولتی به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.

* با تصویب بند ج تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان  قیمت برق تولیدی مازاد نیروگاه اتمی بوشهر را تعیین کردند.

* با تصویب بند چ تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان  به دولت اجازه دادند تا با استفاده از الگوی سرمایه‌گذاری خارجی، تأمین مالی خارجی (فاینانس) و داخلی، منابع عمومی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نسبت به تأمین مالی طرحهای نیروگاه‌های برق اتمی اقدام کند.

* با تصویب بندهای (ز) و (ژ) تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، شرکت دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت اجازه دارد فراورده‌های نفتی تولیدی پالایشگاه آبادان را مازاد بر برنامه مصوب تولید تا سقف ۲۳۰ میلیون یورو، به فروش برساند.

* با تصویب بند س تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، منابع مالی تامین قیر رایگان در سال آینده را تعیین شد.

* با تصویب بند د تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، وزارت نفت مکلف شد تا مابه‌التفاوت بهای خوراک نفت خام، ال ‌ان ‌جی و میعانات گازی پالایشگاه‌ها و شرکت‌های پتروشیمی را از طریق گشایش اعتبارات اسنادی دریافت و به‌حساب تعیین‌شده نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.

*‌ با تصویب بند ر تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، دوره بازپرداخت مطالبات بانک مرکزی و بانک‌های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات پرداختی به شرکت ملی نفت ایران را به مدت یک‌سال امهال کردند.

* با تصویب بند ش تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، تعرفه گاز مصرفی تأسیسات گردشگری و صنایع دستی و آبدرمانی‌ها و هتل‌ها را تعیین کردند.

* با تصویب جزء سه بند ص تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت حق بیمه واحدهای مسکونی در سال آینده معاف می‌شوند.

* با تصویب اجزای ۱ و ۲ بند ص تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، تعرفه برق و گاز واحدهای مسکونی و تجاری را در سال آینده تعیین شد.

* با تصویب جزء یک بند الف تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان منابع اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را تعیین کردند.

* با تصویب ردیف های چهار و پنج بند الف تبصره بانک مرکزی موظف شد که برای پرداخت به‌موقع مصارف هدفمندی یارانه‌ها تنخواه در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قرار دهد.

*‌ با تصویب جزء ۶ بند الف تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف به حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول و همچنین تجدیدنظر درباره افرادی شد که یارانه آن‌ها قطع شده است.

* با تصویب جزء ۳ بند الف تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، مقرر شد که مابه‌التفاوت قیمت بنزین در سال ۱۳۹۸ مشمول عوارض و مالیات بر ارزش افزوده نشود.

*‌ با تصویب بندهای (ب، پ و ت) تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات ۶ فرآورده اصلی (بنزین، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها واریز می شود.

* با تصویب جزء یک بند الف تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان به دولت اجازه دادند تا حقوق گمرکی کلیه ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد اولیه و واسطه‌ای تولیدی را به ۲ درصد کاهش دهد.

* با تصویب جزء ۲ بند «الف» تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، برای سال ۱۴۰۳ حقوق گمرکی واردات شیرخشک مخصوص اطفال و مواد اولیه آنها را به یک درصد کاهش دادند.

* با تصویب بندهای (ب)  و (پ) تبصره ۹ لایحه ارزش خرید مواد معدنی برای واحدهای فرآوری مواد معدنی در صورت ارائه صورتحساب الکترونیکی هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود.

* با تصویب بند الحاقی ۱ تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان واردات انواع خودروهای سواری برقی نو و  کارکرده به داخل کشور را در سال ۱۴۰۳ مجاز دانستند.

* با تصویب بند الحاقی ۲ تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، دولت را مکلف کردند تا ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را در حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور منظور کند و سهم هر استان و شهرستان دارای معادن را به نسبت پرداختی هر استان و شهرستان را بر اساس قانون واریز کند.

*‌ با تصویب بند الف تبصره ۱۰ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، مالیات پروژه‌های مسکن مهر بابت هر واحد مسکن مهر و واحدهای احداثی موضوع قانون جهش تولید مسکن برای سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۳ مشخص شد.

*‌ با تصویب بند پ تبصره ۱۰ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل مکلف به واریز سود قابل تقسیم خود به صندوق توسعه حمل و نقل شدند.

*‌ با تصویب بند الف تبصره ۱۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، تمام دستگاه‌های اجرایی را که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، مکلف کردند تا حداقل نیم درصد از اعتبارات هزینه‌ای خود را به ارتقای سطح امنیت شبکه‌ها و سامانه‌های خود اختصاص دهند.

* با تصویب بندهای (ب) و (ت) تبصره ۱۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، کسب و کارهای اشخاص حقیقی در سکوهای داخلی مورد تأیید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که تا پایان سال ۱۴۰۲ فاقد پرونده مالیاتی بوده‌اند، مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شوند.

* با تصویب بند ب تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، ۱۰۰ درصد وجوه اداره شده پرداختی از محل بازپرداخت وام‌های شهریه دانشجویی از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۴۰۲ به خزانه داری کل کشور واریز می‌شود.

*‌ با تصویب بند الف تبصره ۱۳ لایحه ودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز داده شد تا فضاهای فرهنگی و هنری در اختیار خود را به صورت رایگان در اختیار متقاضیان بگذارد.

* با تصویب بند ب تبصره ۱۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، شرکتهای دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت را مکلف کردند که یک درصد (۱%) از هزینه‌های خود را برای هم‌افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی، هنری و ورزشی از قبیل موضوعات قرآنی، ازدواج و خانواده، جوانی جمعیت، توانمندسازی بانوان و آسیب زدایی از زنان و خانواده، به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند.

* با تصویب بند الحاقی ۲ تبصره ۱۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، در سال ۱۴۰۳ وزارت راه و شهرسازی مکلف شد تا یک قطعه زمین به صورت رایگان در قالب شرایط مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال اختصاص دهد.

* با تصویب جزء ۲ بند الف تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی موظف کردند تا مبالغی را جهت دیه محکومان معسر جرائم غیرعمد ناشی از تصادف با اولویت زنان معسر پرداخت کند.

* با تصویب بند ب تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان نحوه تسویه دیون ارزی داخلی و خارجی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال آتی را تعیین کردند.

* با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نمایندگان به قوه قضائیه مجوز فروش اموال غیرمنقول مازاد خود را از طریق مزایده عمومی دادند.

*‌ با تصویب بند الحاقی ۱ تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، سازو کار تأدیه بدهی قطعی حسابرسی شده دولت به سازمان تأمین اجتماعی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ تعیین شد.

*‌ با تصویب صدر و جزء ۱ بند ث تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، سقف معافیت مالیاتی و نرخ مالیات بر مجموع درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی در سال ۱۴۰۳ را ۱۴۴ میلیون تومان سالانه اعلام کردند.

*‌ با تصویب صدر و اجزای ۲ و ۴ بند ث تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش درآمدی، نرخ پلکانی مالیات بر درآمد مازاد ماهانه ۱۲ میلیون تومان تعیین شد.

با اتمام بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جزییات بودجه در بخش هزینه‌ای را بررسی و تصویب کردند که در ادامه می توانید بخوانید.

* با تصویب بند ب تبصره ۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ منابعی را برای نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه در کلانشهرهای دچار آلودگی هوا در سال آتی اختصاص دادند.

* با تصویب بند پ تبصره ۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ ساز و کاری به منظور تسریع در تامین اعتبار طرح های تملک دارایی های سرمایه ای به ویژه در مناطق سردسیر در سال ۱۴۰۳ پیش بینی شد.

* با تصویب بندهای ح و خ تبصره ۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ نمایندگان ساز و کاری برای تسریع در جذب تسهیلات تصویب شده از بانک‌های توسعه‌ای خارجی تعیین کردند.

* با تصویب بند ج تبصره ۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ مهلت واگذاری اوراق مالی اسلامی غیرنقدی منتشرشده در سال ۱۴۰۳ مربوط به دستگاههای اجرائی را تعیین کردند.

* با تصویب بند پ تبصره ۱ نمایندگان به وزارت امور اقتصادی مجوز دادند تا در سال ۱۴۰۳ از کلیه روش های انتشار اولیه اوراق و پدیره نویسی در بازارها استفاده کند.

* با تصویب بند چ تبصره ۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ نحوه هزینه کرد تسهیلات مالی خارجی برای طرح‌های دولتی و غیردولتی تعیین شد.

* با تصویب بند د تبصره ۱ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ امکان استفاده شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی – مهندسی از تسهیلات مالی خارجی فراهم شد.

*‌با تصویب بند الف تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ نمایندگان منابعی را به منظور حمایت از تولید و اشتغال پایدار و رشد تولید ملی در سال ۱۴۰۳ اختصاص دادند.

* با تصویب اجزای ۱ و ۲ و ۳  بند ب تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ مبلغ ۵۰ همت به هیات امنای حساب های استانی پیشرفت و عدالت در سال ۱۴۰۳ تخصیص دادند.

* با تصویب اجزای ۶ الی ۱۰ بند ب تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ نمایندگان مقرر کردند که تا ۳.۱ هزار میلیارد تومان(همت) اعتبار برای پرداخت تسهیلات حمایت از تولید و اشتغال جهت تأمین زیرساخت‌های تولید و اشتغال در مناطق محروم کشور اختصاص یابد.

* با تصویب جزء ۴  بند پ تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ منابعی را به منظور سرمایه گذاری برای تولید و اشتغال و کارآفرینی و تکمیل طرح های نیمه تمام و ظرفیت های خالی بنگاه ها با اولویت فعالیت های صادرات محور در سال ۱۴۰۳ تخصیص دادند.

* با تصویب بند ت تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌  ساز و کار نظارت بر اجرای مصوبه حمایت از اشتغال زایی در سال ۱۴۰۳ را تعیین کردند. 

* با  تصویب جزء ۵ بند ب تبصره ۲  لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ منابعی برای حمایت از اشتغال در استان ها اختصاص پیدا کرد.

* با تصویب اجزای ۱ الی ۳ بند الحاقی تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ بانک مرکزی را مکلف کردند تا سقف تسهیلات تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای هر یک از بانک‌های کشور و دستگاه اجرایی مربوط آن را تعیین کند.

*‌ با تصویب اجزای یک الی ۳ بند پ تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف کردند تا حساب‌هایی تحت عنوان حساب ملی و حساب‌های استانی پیشرفت و عدالت از طریق خزانه‌داری کل کشور جهت واریزی منابع، به نام خود افتتاح کند.

*‌ با تصویب  بند ب تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ دستگاه‌های اجرایی را مکلف کردند تا کلیه حساب‌های فرعی خود را در سال ۱۴۰۳ مسدود کنند.

* با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ سازوکاری را برای توسعه زیرساخت های حوزه گردشگری، پاسگاه های نیروی انتظامی و حوزه ها و پایگاه های مقاومت بسیج و خوابگاه متأهلی تعیین کردند.

*با تصویب  اجزای ۲و ۳ بند الف تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ جابجایی اعتبار هر یک از دستگاه های اجرائی از اعتبارات هزینه ای به اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای را با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز دانستند.

* با تصویب بندهای ت، ث و ج تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌  وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور را مرجع رسیدگی و تأیید بدهی‌ها و مطالبات دولت شامل بدهی‌ها و مطالبات دولت که مربوط به دستگاه اجرایی خاصی نباشد (اقلام فرادستگاهی)، تعیین کردند.

* با تصویب بند الحاقی ۴ تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ دولت مکلف به اصلاح آئین نامه انتظام بخشی شرکتهای دولتی حاوی چگونگی ارزیابی شاخص‌های بهره‌وری، بهبود نسبت‌های مالی، کاهش زیان انباشته، افزایش سودآوری و مولدسازی دارایی های شرکت ها و چگونگی نظام پرداخت و پاداش هیأت مدیره و ارزیابی عملکرد سالانه شرکت‌ها شد.

* با تصویب بند الحاقی ۵ تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ کلیه مؤسسات انتفاعی دولتی، شرکت های دولتی از جمله شرکت های مستلزم ذکر یا تصریح نام را در سال ۱۴۰۳ مشمول نظارت دیوان محاسبات کشور کردند.

* با تصویب  بند الحاقی ۶ تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ نمایندگان دستگاه ها را مکلف کردند تا هر سه ماه یک بار  سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی را به روزرسانی کنند.

* با تصویب بندهای ب و پ تبصره ۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ راهکارهایی را جهت احراز توسط وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) به منظور تأمین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور به تصویب رساندند. دولت مکلف است اعتبارات تقویت بنیه دفاعی مندرج در این تبصره را به صورت کامل و ۱۰۰ درصد واگذار کند. مهلت تخصیص و واگذاری نفت و میعانات گازی مندرج در این بند تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۴ است.

* با تصویب بند الحاقی ۲ تبصره ۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ وزارت نفت مکلف به توسعه و تولید میدان‌های گازی کیش، دی، طوس، خارتنگ و ارم و گازرسانی به شهرها و روستاهای باقیمانده کشور شد.

* با تصویب بند الف تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ منابعی را برای مهار بیماری های  واگیر دامی، ارتقای کیفیت انواع واکسن، خرید و نصب تجهیزات هوشمند جهت انسداد الکترونیکی مرزها و اطفای حریق مراتع و جنگل ها در سال ۱۴۰۳  اختصاص دادند.

* با تصویب جزء ۲ بند الحاقی ۴ تبصره ۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ دولت مکلف به صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی با اولویت گواهی‌های مربوط به صرفه‌جویی مردم و همچنین پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی شد.

* با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۴ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای،‌ فرماندهی نیروی انتظامی موظف می شود با همکاری وزارت نفت حداکثر تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ دوره تحویل کارت هوشمند سوخت به متقاضیان را کمتر از یک هفته کاهش دهد که پس از تحقق آن وزارت نفت مکلف می شود حداقل ۹۵ درصد خودروهای بنزین‌سوز و نفت و گازسوز صرفاً از کارت‌های سوخت مختص خودرو استفاده کنند.

مصوبات روز چهارم

* با تصویب بند پ تبصره ۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، نمایندگان به دولت اجازه دادند در سال ۱۴۰۳ تا سقف ۲ میلیارد یورو کمک های بلاعوض بین المللی از سوی مؤسسات و سازمان های بین المللی برای جبران خسارت و پیشگیری از حوادثی مانند زلزله، سیل و سرمازدگی دریافت کند.

* با تصویب بند ب تبصره ۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، ساز و کار پرداخت سهم دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی در سال ۱۴۰۳ را تعیین کردند.

* با تصویب بند الف تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، الیات و عوارض کالاهای آسیب رسان به سلامت را جزئی از قیمت تمام شده این کالاها محسوب کردند.

* با تصویب بند س تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، منابعی را برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق فولاد در سال ۱۴۰۳ اختصاص دادند.

* با تصویب جزء پنج بند ژ تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، نمایندگان منابعی را به منظور ساماندهی امور جوانان و ترویج و تعمیم فعالیت بدنی و همگانی شدن ورزش اختصاص دادند.

* با تصویب بند ث تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، بانک مرکزی را مکلف کردند تا حسب درخواست سازمان امور مالیاتی کشور، نسبت به مسدود کردن حساب یا حساب‌های بدهکاران مالیاتی به میزان بدهی قطعی اقدام کند.

* با تصویب اجزای ۲ و ۳ بند ژ تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، اطلاعات مالکیت املاک به صورت برخط در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد.

* با تصویب بند ج تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، نمایندگان مقرر کردند که در صورتی که جمع مبلغ و دفعات واریز به حساب‌های غیرتجاری هر شخص حقیقی در هر ماه، از جمع مبلغ و دفعات واریزی که تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ توسط شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود، بیشتر باشد، اثبات درآمدی نبودن تراکنش‌ها و ارائه اسناد و مدارک به عهده صاحب حساب است.

* با تصویب جزء ۴ بند ژ تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، نقل و انتقال املاکی که برای آنها مالیات وضع شده، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی ممنوع است.

* با تصویب بند ذ تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، معافیت هایی را برای فعالیت های انتشاراتی، مطبوعاتی، قرآنی و موسسات رسانه‌ای در سال آتی پیش بینی کردند.

* با تصویب بند چ تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، سازمان امور مالیاتی را مکلف به تولید اظهارنامه برآوردی برای فراریان مالیاتی کردند.

* با تصویب بندهای ح و خ تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، به منظور تسریع و تسهیل رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی، اختیارات سازمان امور مالیاتی کشور را افزایش دادند.

* با تصویب بند د تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، مأخذ محاسبه مالیات خودروهای سواری و وانت دو اتاق (کابین) لوکس را قیمت روز خودرو تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور قرار دادند.

* با تصویب بند ج تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای،  در سال آتی خرید برق از نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس هزینه تمام شده حسابرسی شده صورت خواهد گرفت.

* با تصویب بند س تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، سهم هر دستگاه اجرایی از محل قیر رایگان در سال آتی را تعیین کردند.

* با تصویب جزء ۱ بند ص تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، منابعی را به منظور حمایت از توسعه و نگهداری شبکه های برق روستایی و جابجایی تیر برق در معابر روستایی در سال ۱۴۰۳ اختصاص دادند.

* با تصویب بندهای (ذ) و (ز) تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، نمایندگان سازوکاری برای تکمیل خط انتقال اتیلن غرب تعیین کردند.

* با تصویب بند خ تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، نحوه هزینه کرد درآمدهای حاصل از اصلاح قیمت برق صنایع را تعیین‌ کردند.

* با تصویب بند ت تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، مقرر شد که منابع حاصل از فروش مواد معدنی و محصولات جانبی همراه با مواد پرتوزا از سوی سازمان انرژی اتمی ایران صرف سرمایه گذاری در طرح‌ها و ردیف‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شود.

* با تصویب بندالحاقی ۲ تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، منابعی را به منظور افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۴۰۳ اختصاص دادند.

* با تصویب بند ب تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، تکالیفی برای وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو جهت کنتورگذاری هوشمند چاه‌های کشاورزی تعیین شد.

* با تصویب بندهای ت و ث تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف شد تمام اعتبار مورد نیاز برای تأمین گندم مورد نیاز کشور را با قیمت نهائی مصوب شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی حداکثر در شش ماهه اول سال (همزمان با خرید تضمینی گندم) به مجری یا مجریان خرید و تأمین کالاهای اساسی تخصیص و پرداخت کند.

* با تصویب اجزای ۲ و ۴ بند الف تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، مقرر شد که منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به پرداخت یارانه دارو، شیرخشک و ملزومات مصرفی پزشکی، یارانه نقدی، معیشتی و کالابرگ الکترونیک، کمک به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، یارانه نان، یارانه ملوانان و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و کمک به شرکت‌های نفت و گاز و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مصارف صرفه‌جویی انرژی و سایر مصارف ضروری در چارچوب «قانون هدفمند کردن یارانه‌ها» تخصیص یابد.

* با تصویب اجزای ۵ و ۷ بند الف تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، سازمان برنامه و بودجه را موظف کردند تا منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده فروش فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی را با تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور صرفاً برای تأمین یارانه نان و دارو هزینه کند.

* با تصویب بندالحاقی ۱ تبصره ۹ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، منابعی از حقوق ورودی خودروهای برقی وارداتی را به حمایت از تولید این نوع خودرو در داخل کشور اختصاص دادند.

*‌ با تصویب بند پ تبصره ۹ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، تا سقف ۵۵ میلیارد تومان جهت آموزش و تربیت کارمندان، توسعه فناوری شناسایی محاسبه دقیق حقوق دولتی و تشویق کارکنان اختصاص پیدا می کند.

* با تصویب بند پ تبصره ۸ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، وزارت نفت را مکلف کردند تا در صورت کاهش تولید فرآورده‌های اصلی (بنزین، نفت- گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هوایی) نسبت به برنامه تولید از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط با دریافت و فروش فرآورده‌های ویژه از پالایشگاه‌های مربوط، مقادیر کسری را جبران کند.

* با تصویب بند الف تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۳کل کشور در بخش هزینه ای، مالیات طرح‌های مسکن مددجویان سازمان بهزیستی کشور، کمیته امداد امام خمینی(ره) و رزمندگان و جانبازان را برای سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۳، ۳۰۰ هزار تومان برای هر واحد تعیین کردند.

مصوبات روز پنجم

* با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کردند تا در سال ۱۴۰۳ نسبت به تامین حداقل ۲۰۰ لوکوموتیو و حداقل ۱۰ هزار مینی بوس و اتوبوس اقدام کند.

*‌با تصویب بندهای (ب) و (پ) تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها را مکلف کردند تا از محل عوارض ماده (۳۹) قانون مالیات بر ارزش افزوده، سهم سکونت‌گاه‌های غیررسمی واقع در محدوده و خارج از محدوده شهرها را بر اساس جمعیت ساکن، تعیین و صرف محرومیت زدایی و بهسازی همان مناطق نمایند.

* با تصویب بند ت تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، وزارت راه و شهرسازی موظف به نصب دوربین‌های کنترل سرعت و تشخیص الکترونیکی تخلفات رانندگی شد.

* با تصویب بند الحاقی ۱ تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، سازوکاری را برای تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای طرحهای حمایتی تأمین مسکن و افزایش تسهیلات‌دهی در پروژه‌های نهضت ملی مسکن تعیین کردند.

* با تصویب بند پ تبصره ۱۱ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، شهرداری‌های سراسر کشور و وزارت راه و شهرسازی را مکلف کردند تا مجوز حفاری و نصب تجهیزات در معابر شهری و معابر خارج از شهر را حداکثر ۱۵ روز پس از دریافت تقاضای کارور ارائه کنند.

* با تصویب بندهای الف و ب تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، مقرر شد که تا ۳۰۰ میلیارد تومان از محل بازپرداخت وام‌های شهریه دانشجویی از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۴۰۲ به خزانه‌داری کل کشور، به‌عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق‌های رفاه دانشجویی اختصاص یابد.

* با تصویب جزء ۱ بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، به زوج های زیر ۲۵ سال در سال آینده ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات ازدواج پرداخت خواهد شد.

* با تصویب بند ت تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی را موظف به شفاف سازی و مسئولیت پذیری رسانه و فضای مجازی کردند.

* با تصویب جزء ۲ بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، نمایندگان تسهیلات فرزندآوری را در سال آینده مشخص کردند.

* با تصویب  اجزای ۸ و ۹ بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، مقرر شد که پس از اعتبارسنجی متقاضیان و در صورت عدم تکافوی اعتبار آن ها با دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن تسهیلات ازدواج و فرزند آوری به زوج ها در سال آینده پرداخت خواهد شد.

* با تصویب جزء ۳ بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن برای خانواده‌های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شوند را ۳۰۰ میلیون تومان تعیین کردند.

* با تصویب جزء ۴ بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، وام قرض‎الحسنه مسکن محرومین ۴۰۰ میلیون تومان تعیین شد.

* با تصویب جزء ۵ بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، میزان تسهیلات لازم برای تامین مسکن ایثارگران را تعیین کردند.

* با تصویب اجزای ۶ و  هفت بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، بانک مرکزی مکلف شد که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه در سال آتی کمتر از ۴۰ هزار نفر باشد.

* با تصویب جزء ۱۰ بند ث تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردند که به جانبازان پنجاه درصد و بالاتر مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر با رعایت قوانین و مقررات ارائه نماید.

* با تصویب جزء ۱ بند الحاقی ۱ تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، اعتبارات قوه قضائیه و سازمان های تابعه و وابسته را ۹۸ همت تعیین کردند.

* با تصویب جزء ۲ بند الحاقی ۱ تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، بودجه صدا و سیما را ۲۴ همت تعیین کردند.

* با تصویب بند ب تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، سازوکاری برای اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های ستاد ملی جمعیت، اردوهای زیارتی و راهیان نور و پیشرفت، اردوهای جهادی، گروه‌ها و مجامع تخصصی مردمی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب، ترویج فرهنگ کتابخوانی و تولید محتوای فرهنگی فاخر فارسی در فضای مجازی، گردشگری، توسعه و آموزش سواد رسانه‌ای تعیین شد.

* با تصویب بند پ تبصره ۱۳ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف به حمایت از محصولات سینمایی فاخر و برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری با رویکرد ترویج فرهنگ ایرانی- اسلامی و اشاعه فرهنگ مقاومت و ایثار شد.

* با تصویب بندالحاقی ۱ تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، دستگاه‌های اجرائی مکلف شدند که امکان دسترسی آنلاین به سامانه ها و بانکهای اطلاعاتی دستگاه را برای سازمان بازرسی کل کشور فراهم کنند.

* با تصویب بند الحاقی ۲ تبصره ۱۴منابعی را در سال ۱۴۰۳ جهت ساخت برنامه های فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در جهت کاهش حوادث رانندگی اختصاص دادند.

* با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، سازوکاری برای تکمیل و بهره برداری از طرح های نیمه تمام قوه قضاییه پیش بینی شد.

* با تصویب اجزای ۱، ۲ و ۳ بند الف تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، ۳۰۰ میلیارد تومان به ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند اختصاص پیدا می کند.

* با تصویب جزء ۵ بند الف و بند ب تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، ۵۰۰ میلیارد تومان برای تامین پابند الکترونیکی برای تعداد ۱۰۰ هزار زندانی جرایم غیر خشن اختصاص پیدا می کند.

* با تصویب جزء ۱ بند الف تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، با افزایش ۲۰ درصدی حقوق صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی موافقت کردند.

* با تصویب جزء ۲ بند الف تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، مقرر کردند که در سال آینده حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلان (مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات کشوری)، به میزان ۲۰درصد افزایش یابد.

* با تصویب  جزء ۳ بند الف تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، میزان امتیاب کمک هزینه عائله مندی و حق اولاد را در در سال ۱۴۰۳ تعیین کردند.

* با تصویب بند ب تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، بنیاد شهید و امور ایثارگران را مکلف کردند تا نسبت به پرداخت کمک معیشت ماهیانه به رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد و معلولان شدید و خیلی شدید و فاقد شغل و درآمد اقدام کند.

* با تصویب بند پ تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، سقف خالص پرداختی متوسط ماهانه کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد.

* با تصویب بند ت تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، پاداش پایان خدمت در سال آینده ۵۵۰ میلیون تومان تعیین شد.

* با تصویب جزء ۳ بند ث تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، سازوکاری برای نحوه تعیین مالیات بر مجموع درآمد تعیین کردند.

* با تصویب بند ج تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، هرگونه تغییر در تشکیلات و طبقه بندی مشاغل منوط به رعایت قانون مدیریت خدمات کشوری و گرفتن مجوز مکتوب از سازمان برنامه و بودجه کشور است.

* با تصویب بند چ تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مکلف کردند ضمن جلوگیری از پرداخت به کارکنان دستگاه های اجرائی بدون درج شناسه یکتای پرداخت کارکنان دولت، امکان دسترسی آنلاین سازمان اداری و استخدامی کشور به اطلاعات پرداختی را در بسترهای الکترونیکی فراهم کند.

* با تصویب بند ح تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، کلیه دستگاه های اجرائی را مکلف کردند تا تمام پرداخت های قانونی به کارکنان خود را فقط در یک سند به صورت ماهانه درج کنند.

* با تصویب بند خ تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، به وزارت آموزش و پرورش اجازه دادند تا در صورت نیاز، نسبت به بکارگیری معلمان بازنشسته و افراد دارای سابقه خرید خدمتی و حق‌التدریسی در وزارت آموزش و پرورش و آموزش‌یاران و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی، مدرسین طرح امین و معلمان قرآنی، به صورت حق التدریسی اقدام کند.

* با تصویب بند الحاقی ۲ تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، از ابتدای سال ۱۴۰۳، سه هزار امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهرماه ۱۳۸۶ و معادل ریالی این امتیاز برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۷۰ و سایر قوانین و مقررات استخدامی تحت عنوان فوق العاده خاص در احکام کارگزینی و یا قراردادهای آن ها اعمال می شود.

* با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۱۵ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، مقرر شد که مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور در سال آینده ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

*با تصویب بند ب تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، نمایندگان منابعی را به منظور اعطای تسهیلات برای سازمان بهزیستی، کمیته امداد و صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف حمایت از اشتغال پیش بینی کردند.

*با تصویب بند الحاقی ۳ تبصره ۹ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، شرکت‌های صادر کننده خدمات فنی و مهندسی را مجاز کردند تا متناسب با موجودی ریالی خود در بانک مرکزی تعهدات ارزی خود را تسویه کنند.

* با تصویب بند الف تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۳ در بخش هزینه ای، دولت مجاز شد تا سقف ۱۰ میلیارد یورو برای واردات صرفا کالاهای اساسی کشاورزی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به تخصیص، فروش، تهاتر و یا مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی، به نرخ ترجیحی اقدام کند.

نمایندگان مجلس در پایان بررسی بخش های درآمدی و هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش اول،  با ۱۶۰ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و بدون رای ممتنع از مجموع ۱۹۲ نماینده حاضر ماده واحده لایحه بودجه را تصویب کردند.

ماده واحده- بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور از حیث منابع و مصارف بالغ بر ۶۴ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۱۲۳ میلیارد و ۹۹۷ میلیون ریال به شرح زیر است:

الف- منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی بالغ بر ۲۸ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال شامل:
۱- منابع عمومی بالغ بر ۲۵ میلیون و ۶۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال
۲- درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی بالغ بر ۲ میلیون و ۷۵۱ هزار ریال
ب- بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بالغ بر ۳۷ میلیون و  ۴۱۵ هزار و ۷۲۳ میلیارد و ۹۹۷ میلیون ریال و از حیث هزینه‌ها و سایر پرداخت‌ها بالغ بر ۳۷ میلیون و  ۴۱۵ هزار و ۷۲۳ میلیارد و ۹۹۷ میلیون ریال که مبلغ ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال مبالغ دو بار منظور شده از سرجمع بودجه کل کشور کسر می شود.

خبرنگاران حاضر در صحن علنی مجلس: منیرالسادات سیدرضا، محمدرضا نورمحمدیان، علی قورچیان

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *