اخبار سیاسی

گزارش کامل ایسنا از اولین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران

به گزارش راه پایدار :

بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران با شعار «نجستم همیشه جز از راستی» از امروز یکشنبه ۲۹ بهمن تا چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می شود که گزارش کامل ایسنا از اولین روز این نمایشگاه را می توانید در این گزارش مرور کنید.

به گزارش ایسنا، پیش از ظهر امروز-یکشنبه-۲۹ بهمن ۱۴۰۲، بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران نمایشگاه رسانه‌های ایران با شعار «نجستم همیشه جز از راستی» آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه پس از ۶ سال وقفه و اعمال تغییراتی چشمگیر نسبت به دوره‌های گذشته در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) با حمایت شرکت خدمات ارتباطی رایتل تهران برگزار می شود و با حضور بیش از ۶۰۰ رسانه و مجموعه‌های خلاق و دانش‌بنیان فعال در این حوزه، میزبان اهالی رسانه، فرهنگ و فناوری است.

برگزاری مناظرهای سیاسی، برپایی نشست‌های علمی، معرفی کتاب‌های حوزه رسانه، کارگاه‌های آموزشی فعال، برگزاری نشست خبری مسئولان اجرایی و…  از جمله برنامه‌های اصلی نمایشگاه  است.

گزارش کامل ایسنا از اولین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران

در مراسم افتتاح رسمی نمایشگاه رسانه‌های ایران،  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعطیلی ۶ ساله‌ی این رویداد رسانه‌ای، تاکید کرد: خوشحالم که یکی دیگر از امور معطل مانده در حوزه فرهنگ و هنر که وقفه‌ای در برپایی آن اتفاق افتاده بود امروز با حضور اصحاب رسانه بازگشایی می‌شود.

محمدمهدی اسماعیلی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه یادآور شد: ۴۵۰ رسانه در این رویداد حاضر شدند و این برای من و همکاران افتخاری است که در خدمت همه عزیزان باشیم.

وی از همه حاضران در این مراسم تشکر کرد و افزود: عذر خواهی می‌کنم که برای برگزاری مراسم به دلیل تنگی جا دچار مشکل شدید. این مساله به دلیل استقبال خارج از انتظاری است که رخ داده و مایه مباهات و افتخار ماست و تشکر می‌کنم.

گزارش کامل ایسنا از اولین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران

در همین مراسم اسامه حمدان عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش حماس با بیان اینکه قدرت رسانه مسئولیت بزرگی را برای رسانه‌ها ایجاد کرده است که باید در ارتباط با امت اسلام صداقت داشته باشند، ادامه داد : تردیدی نیست که رسانه از گذشته تا به امروز نقش مهمی داشته است. فعالیت رسانه‌ای بخشی از نبرد ما علیه رژیم صهیونیستی است. اهمیت نبرد کمتر از نبرد در میدان نیست. به همین علت شاهدیم که دشمن صهیونیستی، خبرنگاران و فعالان رسانه را هم هدف قرار می دهند.

قبل از افتتاح رسمی نمایشگاه هم رییس کمیته محتوایی نمایشگاه رسانه‌های ایران با حضور در غرفه ایسنا و دیدار با خبرنگاران حاضر، ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری نمایشگاه رسانه‌های ایران پس از چند سال وقفه، گفت: خبرگزاری ایسنا همیشه یکی از رسانه‌های اصلی و مرجع بوده است و در حوزه داخلی و بین‌الملل به خوبی دیده می‌شود. ویژگی ایسنا این است که قشر دانشجو را شناسایی کرد و برای ترببیت خبرنگار به سراغ این طیف رفت و خوشبختانه هنوز در اوج است و مرجعیت خود را در کنار طراوت و جوانی حفظ کرده است.

ایمان شمسایی تاکید کرد: می‌خواهیم به مردم این پیام را بدهیم که ما متکلم وحده نیستیم و صرفا ما را از صفحات اینترنت و مجله‌ها نبینند و بدانند اینجا حضور داریم. می‌خواهیم بگوییم مردم بیایند با ما صحبت کنند.

غرفه ایسنا در اولین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران

گزارش کامل ایسنا از اولین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران

مناظره طباطبایی و سلیمی نمین

عباس سلیمی‌نمین محقق تاریخ و محمود علیزاده طباطبایی حقوقدان در موضوع انتخابات ۱۴۰۲ با یکدیگر به مناظره نشستند.

در بخشی از این مناظره علیزاده طباطبایی در پاسخ به پرسشی درباره ضرورت اعمال یا اعمال نشدن نظارت استصوابی گفت: متاسفانه از مجلس چهارم با تفسیر نادرست شورای نگهبان از قانون اساسی و اعمال نظارت استصوابی، در واقع انتخابات دو مرحله‌ای شد. در یک مرحله افرادی از ناظرین شورای نگهبان یک عده را انتخاب می‌کنند و سپس به مردم می‌گویند از بین این افراد، کسانی را انتخاب کنید. اصل ۹ قانون اساسی می‌گوید هیچ مقامی حق ندارد آزادی های مشروع مردم را حتی با وضع قانون محدود کند. نظارت استصوابی کاملا غیرقانونی است و به مشارکت لطمه زده است و چارچوبی هم ندارد.

همچنین سلیمی‌نمین در پاسخ به پرسشی درباره ضرورت اعمال یا اعمال نشدن نظارت استصوابی، اظهار کرد: ما نباید از ابزار مردم علیه قانونی که به نفع خود مردم است استفاده کنیم. این استفاده ابزاری غلط است. اینکه با اتکا به جملاتی ظاهراً زیبا قانون را تضعیف کنیم غلط است. ما هم باید از این جایگاه مراقبت کنیم و هم شورای نگهبان باید مراقب آن جایگاه باشد و به نوعی عمل کند که ایراداتش کم باشد. آن شورا هم از انسان‌ها تشکیل شده و ممکن است خطاهای انسانی در آن شاهد باشیم اما آن را نباید مستمسک قرار داد. آنها که می‌گویند حق مردم با نظارت استصوابی زیر سوال می‌رود باید پاسخ دهند اگر چنین است چطور مجلس ششم برای جریان به اصطلاح اصلاح‌طلب شد؟

گزارش کامل ایسنا از اولین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران

یکی دیگر از مهمانان اولین روز نمایشگاه رسانه های ایران در غرفه ایسنا، رسول کوهپایه زاده وکیل دادگستری بود که درباره انتظارات جامعه حقوقی از مجلس آینده، گفت: اینکه گفته شده مجلس در راس امور است، به همان نسبت هم توقع و انتظار را بالا می برد؛ به خصوص در شرایط خاص زمانی و اوضاع و احوال خاص سیاسی و داخلی و منطقه‌ای و بین المللی و اقتصادی که قرار داریم؛ لذا باید نخبگانی در مجلس حضور پیدا کنند که ضمن اشراف کامل بر زوایا و مسایل مملکت امکان  ارائه طریق از راه قانون گذاری را داشته باشند و امکان نظارت سریع و صریح  بر ارکان دولت را داشته باشند تا آنچه مورد انتظار ملت است محقق شود.

این  وکیل دادگستری تاکید کرد:  وظیفه اول مجلس، قانونگذاری است و کسی  باید وارد مجلس شود که حقوقدان بوده و به الفبای قانونگذاری آشنا باشد.

همچنین رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران پس از بازدید از غرفه ایسنا درباره حمایت‌های انجام شده از پیام‌رسان‌های داخلی و وضعیت آنها اظهار کرد: پیام‌رسان‌های داخلی ظرفیت‌هایی هستند که برای برطرف کردن نیازهای مردم، اطلاع‌رسانی، تبادل اطلاعات و موارد دیگر ایجاد شده‌اند.

محمد خوانساری تاکید کرد: در این دولت برای اینکه بتوان از پیام‌رسان‌های داخلی در سطح ملی استفاده کرد، به صورت جدی حمایت‌هایی از آنها انجام شده است.

درادامه اولین روز از برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، رئیس مرکز مطالعات شهرداری تهران  هم با حضور در غرقه ایسنا تاکید کرد: مرکز مطالعات شهرداری تهران در آینده نزدیک با توسعه موضوع پژوهش در بدنه شهرداری به یک مرکز پژوهشی تبدیل می‌شود.

شهردار منطقه ۵ نیز از بهره‌برداری فاز نخست بوستان دره فرحزاد به مساحت ۵۵.۴ هکتار در منطقه ۵ در آینده نزدیک خبر داد و گفت: فاز نخست این بوستان به مساحت ۵۵.۴ هکتار به صورت طرح ژینایی با حداقل دخالت در توفوگرافی زمین و اقلیم محدوده اجرایی شده و به این ترتیب انتظار می رود یکی از زیباترین بوستان های شهر تهران در این منطقه به بهره برداری برسد.

****

لازم به ذکر است که مرکز وکلا، مشاوران خانواده و کارشناسان قوه قضاییه  با حضور در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، به مراجعین مشاوره حقوقی رایگان ارائه می‌دهد.

ادامه دارد…

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *