اخبار سیاسی

گزارش ایسنا از هجدهمین روز بررسی لایحه برنامه هفتم

هجدهمین روز جلسات علنی مجلس شورای اسلامی برای ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه برگزار شد.
به گزارش ایسنا، هجدهمین روز جلسات علنی مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به لایحه برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) سی ام مهر ۱۴۰۲  به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس برگزار شد.
بررسی برنامه هفتم توسعه از روز دوشنبه سوم مهرماه در مجلس آغاز شده و نمایندگان طی روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته در دو نوبت کاری صبح و بعداز ظهر به بررسی این لایحه پرداختند و  از ۲۹ مهر جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در سه شیفت کاری درحال برگزاریست.
در ادامه بررسی جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه در هجدهمین روز، نمایندگان مجلس موارد زیر را به تصویب رساندند.
 مصوبات
* با تصویب بند الف ماده ۸۱  لایحه برنامه هفتم توسعه؛  سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک وزارت آموزش و پرورش را به تدوین برنامه تنوع بخشی به مدل‌های مهدکودک (از جمله مهدهای خانگی (خانه‌های مادر- کودک، کودکستان‌های وابسته به نهادها و ارگان‌های دولتی و عمومی (سازمانی) مکلف کردند.
* با تصویب ماده ۸۲ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ هدف کمی تعداد گردشگر ورودی به کشور در پایان این برنامه را ۱۵ میلیون نفر تعیین کردند.
* با تصویب بند الف ماده ۸۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ سازوکاری برای توسعه گردشگری داخلی و افزایش جذب گردشگران خارجی و همچنین حفظ میراث فرهنگی کشور و همچنین توسعه و ترویج صنایع دستی به تصویب رساندند.
* با تصویب بند ب ماده ۸۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ مقرر شد که مجوز لازم برای واردات کشتی‌های گردشگری، شناورهای تفریحی، وسایل نقلیه و تجهیزات ویژه گردشگری برای سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی و تعاونی متقاضی با معافیت حقوق ورودی صادر شود.
* با تصویب بند ت ماده ۸۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجازه دادند تا با رعایت قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، مجوزهای «توسعه دهنده»، «تسهیل‌گر سرمایه‌گذاری» و «بهره‌برداری در حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی» صادر کند.
* با تصویب بند ث ماده ۸۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ وزارت راه و شهرسازی را مکلف کردند تا با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سایر دستگاه‌های مربوطه، نسبت به ساماندهی صدور مجوز ایجاد طرح (پروژه)های گردشگری با کاربری ترکیبی اقدام نماید.
* با تصویب بند الحاقی ۲ ماده ۸۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موظف به راه‌اندازی حرکت سازمان یافته‌ای در کشورهای مختلف برای حضور گردشگران زیارت و گردشگران طالب آشنایی با انقلاب اسلامی و سرمایه‌گذاری مؤمنان کشورهای مختلف در اماکن مقدسه و مناطق تفریحی کشور شد.
* با تصویب بند الحاقی ۳ ماده ۸۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف به ثبت حداقل ۱۵۰ نقطه مرتبط با انقلاب اسلامی در فهرست آثار ملی تا پایان برنامه هفتم توسعه شد.
* با تصویب بند الحاقی ۴ ماده ۸۳ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف به ‌تدوین سند جامع مدیریت زنجیره تولید، توزیع، عرضه و صادرات صنایع دستی شد.
* با تصویب ماده ۸۴ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ هدف کمی کاهش جرم و جنایت در پایان اجرای برنامه هفتم توسعه را ۵۰ درصد تعیین کردند.
*‌ با تصویب ماده ۸۵ لایحه برنامه هفتم توسعه؛ سازوکاری برای ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری، کنترل و کاهش مسائل و آسیب‌های اجتماعی تعیین کردند.
* با تصویب بند ب ماده ۸۵ لایحه برنامه هفتم توسعه؛‌ سازوکاری را برای پیشگیری اولیه از بروز آسیب‌های اجتماعی با اولویت حوزه‌های دانش‌آموزی، دانشگاهی و کارگری تعیین کردند.
حذفیات
در ادامه بررسی جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه، نمایندگان بند ج ماده ۸۳ لایحهحذف کردند که در آن تغییر کاربری تاسیسات گردشگری را بدون تأیید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ‌ممنوع کرده بود.
ارجاعیات
همچنین نمایندگان  بندهای (ح)، (چ) و (خ) ماده ۸۳ را بررسی کرده و این بندها برای رفع ابهام به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.
موضوعات خارجی از برنامه
پیش از آغاز جلسه علنی امروز هم نمایندگان در نشستی غیر علنی با حضور رضا مرادصحرایی وزیر آموزش و پرورش، میثم لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی و داوود منظور رئیس برنامه و بودجه، موضوع مطالبات بازنشستگان و شاغلان آموزش و پرورش و مشکلات این وزارتخانه در تامین معلم در سال جدید تحصیلی مدارس را مورد بررسی قرار دادند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز با بیان جزئیاتی از این جلسه از وعده مسئولان برای حل سریع مشکل حق‌التدریس معلمان بازنشسته و خرید خدمات خبر داد.
در بخش دیگری از جلسه علنی امروز، سید غنی نظری با انتقاد از مصوبه مجلس درباره افزایش قیمت سیگار در جریان اجرای برنامه هفتم توسعه، از شورای نگهبان خواست تا این مصوبه مجلس را تایید نکند.
ادامه دارد…

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید