اخبار ورزشی

کانادای طلایی حریف احتمالی تیم‌ملی فوتبال ایران

مریم روحی: تیم ملی فوتبال کانادا توانست باردیگر راهی جام جهانی شود و به طلسم ۳۶ ساله نرسیدن به این رقابت های مهم پایان دهد. شاگردان هردمن در در مرحله اول انتخابی جام جهانی در گروه B صدرنشین شدند و به مرحله نهایی رسیدند. در این مرحله نیز کانادا با ۸ برد، ۲ باخت و ۴ تساوی و کسب ۲۸ امتیاز بالاتر از مکزیک و آمریکا به عنوان تیم اول راهی جام جهانی شد.

کانادا در جام جهانی ۲۰۲۲ در گروه F با بلژیک، کرواسی و مراکش همگروه شده است. نسل طلایی کانادا با حضور بازیکنانی چون دیویس بایرن مونیخ و جاناتان دیوید لیل امید زیادی دارد تا بتواند از گروهش در جام جهانی صعود کند.
کانادایی ها آخرین بار سال ۱۹۸۶ در جام جهانی بازی کردند. آن ها در جام جهانی مکزیک یکی از بدترین تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها بودند و تمامی دیدارهایی مرحله گروهی شکست خوردند و بدون کسب هیچ امتیازی این رقابت‌ها را ترک کردند!

مربی انگلیسی مرد شماره یک فوتبال کانادا
جان هردمن سرمربی تیم ملی فوتبال کانادا توانست نام خود را در تاریخ فوتبال ثبت کند چرا که او هم با تیم مردان و هم با تیم زنان مجوز حضور در جام جهانی را کسب کرده است و حالا این فرصت را دارد که با تیم مردان در فوتبال جهان نامی برای خود دست و پا کند.

هردمن پیش از این موفق شده بود تیم ملی زنان کانادا را نیز به جام جهانی برساند حتی برنز المپیک را هم با این تیم کسب کند. همین نتایج سبب شد او از تیم زنان کانادا به تیم مردان منتقل شود. این مربی انگلیسی برنامه بلندمدتی با کانادا دارد چرا که این تیم در دوره بعد جام جهانی میزبان است و قطعا برنامه ریزی برای کسب نتیجه وجود دارد. شاید این تیم همراه با هردمن یکی از شگفتی سازان جام جهانی در دوره های آینده باشد و دیگر طلسم ۳۶ ساله برای کانادایی ها وجود نداشته باشد.

رئیس فدراسیون فوتبال کانادا و تایید احتمال بازی دوستانه با ایران
به غیر از هردمن رئیس فدراسیون فوتبال کانادا یعنی دکتر نیک بونتیس استاد دانشگاه مک مستر نیز در عملکرد تیم ملی این کشور تاثیرگذار بوده است. او در رده بین الملل به عنوان “استاد راهنمای استراتژی و مدیریت” معروف است.

دکتر نیک بونتیس رئیس فدراسیون فوتبال کانادا در گفت وگو با خبرآنلاین درباره احتمال انجام بازی دوستانه با ایران قبل از برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت: بله احتمالش وجود دارد اما مشخصا این تصمیم گیری در مورد اینکه چه تیمی را برای بازی های دوستانه انتخاب کنند برعهده تیم تخصصی ما است که در حال حاضر مشغول تدارکات جام جهانی هستند. ما همچنین رقابتی در ماه ژوئن خواهیم داشت که می تواند فرصتی برای رقابت دوستانه باشد و مطمئنا جان هردمن مربی تیم و همکارانش در مورد اینکه تیم کدام کشور برای آمادگی تیم ما در ماه نوامبر بهتر است تصمیم گیری خواهند کرد.

بونتیس با تمجید از جان هردمن سرمربی تاریخ ساز و انگلیسی، کانادا گفت: اگر بخواهیم از عملکرد و دستاورد جان هردمن تعریف کنم باید بگویم که چیزی که او موفق به دستیابی به آن شده برای هیچ کس دیگری در تمام جهان امکان پذیر نبوده است. او تیم ملی زنان و همچنین تیم ملی مردان را به جام جهانی رسانده. او تنها کسی است که توانسته چنین چیزی را عملی کند و زمانی که متوجه شدیم که جان نوعی فرهنگ و روحی خاص برای تیم بانوان فراهم می اورد دریافتیم که به چنین فرصتی برای همکاری با جان نیاز داریم تا همان روح و فرهنگ را به تیم مردان منتقل کند و خب با گذشت چند سال او دقیقا همین کار را انجام داد.
رئیس فدراسیون فوتبال کانادا در پایان صحبت های خود گفت: ما اکنون شایستگی حضور در صدرجدول و جایگاه اول در رده بندی فیفا را داریم و او اکنون این نسل طلایی از بازیکنان را به جام جهانی ماه نوامبر می برد.

۲۵۳۲۵۱

منبع : خبر آنلاین