اخبار ورزشی

پیش به سوی قهرمانی، با میوه شیرین چرخه انتخابی

امیر رضا احمدی: مسابقات کشتی قهرمانی آسیا، از روز ۳۰ فروردین در اولان‌باتور مغولستان آغاز شد که در روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین، فرنگی کاران ایران روی تشک رفتند. شاگردان محمد بنا موفق شدند با کسب ۴ طلا، یک نقره و دو برنز و کسب ۱۷۶ امتیاز تیمی‌ بر سکوی دوم بایستند.
مسابقات کشتی آزاد هم از امروز آغاز می‌شود که شاگردان پژمان درستکار در تیم ملی بزرگسالان، در پنج‌وزن نخست روی تشک می‌روند.
میوه‌ی شیرین‌ انتخابی
با نگاهی به عملکرد شاگردان محمد بنا، مهم‌ترین نکته‌ای که به چشم می‌خورد نحوه گزینش فرنگی‌کاران اعزامی به مغولستان است. با تدوین چرخه انتخابی تیم‌های ملی، مقرر شد نفرات برتر قهرمانی کشور به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شوند که در کشتی فرنگی ۹نفر قهرمان کشور، و یک نفر سوم کشور به این رقابت‌ها اعزام شدند.‌اگر چه خیلی‌ها از شاگردان بنا انتظار قهرمانی داشتند اما مطمئنا چرخه نوپای انتخابی، مسیری طولانی در پیش دارد تا جا بیفتد و همین که فرنگی‌کاران از مرحله اول چرخه گزینش شده‌اند، باعث می‌شود تا قانون و قانون‌مداری، بیش از پیش در کشتی جا بیفتد و نفرات بعدی هم شانس پوشیدن دوبنده تیم ملی را داشته باشند. نکته مهم حضور نفرات کم‌ تجربه‌ای مانند شاهین بداغی و عارف حبیب‌الهی بود که علی‌رغم تجربه کم، در میدان آسیایی حاضر شدند و نشان دادند کشتی ایران می‌تواند روزهای بهتری در پیش داشته باشد.

آزادکاران به دنبال درخشش در قاره‌کهن
با فرود هواپیمای شاگردان بنا در تهران و پایان کار تیم ملی کشتی فرنگی، در ادامه مسابقات آزادکاران به روی تشک خواهند رفت که مطمئنا رقابت‌های مهیجی را رقم خواهند زد.نکته‌ مهم در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد، همان گلچین شدن کشنی گیران است که همگی از مسابقات قهرمانی کشور و بر اساس چرخه انتخابی تیم ملی راهی اولان‌باتور شده‌اند. در این بین نفراتی مانند رضا مومنی و امیرحسین فیروزپور، در اوج جوانی راهی مسابقات شده‌اند و در کنار نفراتی مانند محمدحسین محمدیان، یونس امامی و یدالله محبی، ترکیبی از جوان‌ها و با تجربه‌ها را تشکیل داده‌اند. با این وصف به نظر می‌رسد سطح مسابقات آزاد بالاتر از فرنگی باشد و البته کار آزادکاران به مراتب دشوارتر.
هندی‌ها با تمام قوا آمده‌اند؛ بازگشت ستاره ژاپنی به تشک
با نگاهی به لیست کشتی‌گیران حاضر در مسابقات قهرمانی آسیا می‌توان سختی این مسابقات را پیش‌بینی کرد، چرا که تیم‌هایی مانند هند با تمام قوا آمده‌اند و کشورهایی مانند ژاپن هم تک‌ستاره‌های خود را راهی مسابقات کرده‌اند.هندی‌ها با ترکیبی شامل راوی‌ کومار دارنده مدال نقره المپیک توکیو، باجرانگ پونیا دارنده ۷مدال جهان و برنز المپیک توکیو و دیپاک پونیا نایب قهرمان جهان راهی مسابقات شده‌اند.از سوی دیگر ژاپنی‌ها هم ترکیبی شامل ستاره‌ها و با تجربه‌ها را به اولان‌باتور آورده‌اند که مهم‌ترین نکته آن، بازگشت ری هیگوچی به تشک است.هیگوچی، دارنده مدال نقره المپیک ریو که در نیمه‌نهایی آن مسابقات حسن‌ رحیمی را شکست داد، سال گذشته سهمیه المپیک را کسب کرد اما در انتخابی کشورش به تاکاهاشی باخت و حالا پس از یک‌سال دوری، دوباره در وزن ۶۱کیلوگرم به تشک برگشته است.
باید پای چرخه انتخابی ایستاد
با توجه به حضور نفراتی مانند یونس امامی، علی سوادکوهی، محمدحسین محمدیان و یدالله محبی در ترکیب ایران، که همگی سابقه حضور در مسابقات آسیا و جهان را دارند، می‌توان به قهرمانی ایران امیدوار بود اما مهم‌تر از هر عنوان و نتیجه‌ای، باید نگاهی به چرخه انتخابی داشت. چرخه انتخابی تیم‌های ملی می‌تواند مهم‌ترین مسیر برای اجرای عدالت در کشتی باشد که شاید در گام‌های نخست، نتایج دلخواهی را به دنبال نداشته باشد اما کادر فنی کشتی آزاد صرف‌نظر از هر نتیجه‌ای، بایستی پای چرخه بایستد تا یک روش قانون‌محور برای کشتی‌ ایران نهادینه شود. روشی که می‌تواند سالیان سال مسیر پوشیدن دوبنده تیم ملی را عدالت‌محور کند و باعث انگیزه دوچندان در جوان‌ها شود.

احسان امینی مربی تیم ملی کشتی آزاد! هر اتفاقی بیفتد پای چرخه انتخابی می‌ایستیم
احسان امینی، مربی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان، در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: مسابقات امسال سطح بالایی دارد که در اوزان ۵۷، ۶۱، ۶۵، ۷۰، ۷۴و ۸۶عنوان‌داران جهان و المپیک در مسابقات شرکت‌ کرده‌اند که خود گویای سطح کیفی مسابقات است.
وی افزود: در کل سطح مسابقات خوب است؛ به نوعی می‌توان گفت سطح آن، نه خیلی بالا است و نه خیلی پایین.
قهرمان اسبق آسیا درباره سطح تیم ایران و حضور نفرات برتر کشور در تیم ایران بیان کرد: تیم امسال ‌و نفرات حاضر، محصول چرخه انتخابی تیم‌های ملی هستند که حتما باعث پشتوانه‌سازی بسیار خوبی خواهد شد که به معنای واقعی تیم ایران را در سال‌های آینده بیمه می‌کند.
ترکیب تیم هم متشکل از جوان‌ها و با تجربه‌هاست که حتی بهضی نفرات اولین تجربه رسمی خود را پشت سر می‌گذراند.
وی ادامه داد: مهم این است که این چرخه و قانون‌مداری در کشتی، جا بیفتد. تا بتوان یک روش خوب را برای سال‌های آینده و کادرهای بعدی بنا گذاشت. خیلی خوب است که این عدالت در کشتی جا بیفتد و امیدواریم بتوانیم یک چرخه خوب را از این فدراسیون و کادر به یادگار بگذاریم.
مربی تیم ملی کشتی آزاد ایران گفت: ان‌شالله که قهرمان شویم اما هر اتفاقی بیفتد پای چرخه می‌ایستیم و امیدواریم روزهای خوبی برای کشتی رقم بخورد.

بیشتر بخوانید:
استیلی: مسائل مالی در فوتبال هیچ‌وقت اولویتم نبوده است
هفتصد و ده میلیارد در حساب سرخابی‌ها
میراث شومِ «محمدحسن انصاری‌فرد»
۲۵۷۲۵۱

منبع : خبر آنلاین