اخبار حوادث

وقوع ۱۷۳ فقره آتش سوزی در تالاب های ایران

 • یوسف یوسفی ۵ اردیبهشت در کارگروه کاهش آلودگیی هوای استان مرکزی ضمن اشاره به هفته هوای پاک با شعار ” سرمایه گذاری در زمین؛ توسعه بازیافت و بهره وری سبز” اظهار کرد: پویش “مسیر سبز – ایران پاک” از استان مرکزی آغاز شده و در سطح کشور در حال اجراست. در قالب این پویش، زباله ها از سطح جاده ها جمع آوری می شود.
  وی با اشاره به آتش سوزی تالاب میقان گفت: صاعقه باعث این اتفاق شد و حدود ۴۰۰ هکتار از نیزارهای تالاب در این آتش سوخت. با تلاش های بسیار، پس از ۸ ساعت آتش مهار شد.
  وی اضافه کرد: خوشبختانه آتش سوزی زمانی رخ داد که پرندگان در تالاب حضور نداشتند و پرندگان کنار آبزی و بومی نیز در قسمت های خاکی تخم گذاری می کنند که این فرایند نیز معمولا از نیمه دوم اردیبهشت آغاز می شود.
  یوسفی افزود: خسارت آتش سوزی یک میلیارد تومان برآورد شده، البته در حال ارزیابی بیشتر هستیم.
  علیرضا محرابیان، رئیس امور ازمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در سال گذشته ۴ روز پاک، ۲۲۳ روز سالم، ۱۰۲ روز ناسالم برای گروه های حساس، ۳۱ روز ناسالم برای تمامی گروه ها، ۳ روز بسیار ناسالم و ۲ روز خطرناک ثبت شده است.
  وی ادامه داد: بیشترین میزان آلودگی در تیرماه و کمترین آن در مهرماه ثبت شده و همچنین از ابتدای امسال نیز ۳ روز ناسالم داشته ایم.
  محرابیان ادامه داد: از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۱ به ترتیب ۷۹، ۱۱۵، ۵۰، ۳۷، ۱۰۵، ۶۳، ۴۷، ۵۳، ۵۵، ۱۶۵ و ۱۳۸ روز ناسالم ثبت شده است.
  وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ماقبل، روزهای ناسالم ۲۷ درصد کاهش داشته است.
  محرابیان در رتبه بندی شهرها در شاخص میزان آلودگی، اراک را پنجمین شهر کشور بعد از اهواز، کرج، اصفهان و تهران عنوان کرد.
  رضا مرادی، معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی نیز بیان کرد: بارش ها در سال زراعی جاری نسبت به بلندمدت ۲۷ درصد و نسبت به سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است.

  بیشتر بخوانید:

  ۳۵۲۷۱

منبع : خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *