اخبار ورزشی

ورزشکارانی که هم در المپیک و هم پارالمپیک رقابت کرده‌اند!

آرزو قنبری: وب‌سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک IPC، برای گرامیداشت روز جهانی المپیک (Olympic Day)فهرستی شامل نام بیش از ١٢ ورزشکار کشورهای مختلف دنیا را منتشر کرد که با غلبه بر محدودیت‌های جسمی و شکستن مرزهای ناتوانی تاریخ‌ساز شده و هم در بازی‌های المپیک و هم پارالمپیک به رقابت پرداخته‌اند.
نکته جالب توجه در این فهرست برای ایرانی‌ها، درخشش نام و تصویر نماینده پرافتخار کشورمان در رشته تیراندازی با کمان است.
زهرا نعمتی که در پارالمپیک ٢٠١٢ لندن به اولین طلای تاریخ تیروکمان ایران دست یافت، در مراسم افتتاحیه بازی‌های ریو ٢٠١۶ به عنوان پرچمدار کاروان المپیک ایران انتخاب شد و هم‌زمان نیز به رقابت با المپیکی‌ها نیز پرداخت. او در پارالمپیک ریو و توکیو نیز به تکرار طلای خود در ماده پارا ریکرو پرداخت.
در این فهرست نام بسیاری از ورزشکاران دیده می‌شود، از جمله نرولی فرهال پارالمپین نیوزلندی، اولین ورزشکاری که در تاریخ موفق شد در بازی‌های المپیک هم شرکت کند. او در المپیک ١٩٨۴ لس‌آنجلس به رقابت پرداخت.
سونیا ووتنبرگ از بلژیک و مارلا رونیان دونده آمریکایی نیز مسیر مشابهی را پشت سر گذاشتند. ووتنبرگ دارنده طلا و برنز پارالمپیک‌های ١٩٨۴ و ١٩٨٨ تیراندازی در خط آتش المپیک ١٩٩٢ بارسلون به رقابت پرداخت و رونیان قهرمان پنج دوره پارالمپیک، اولین ورزشکار نابینا تاریخ بود که رسماً در المپیک سیدنی دوید. او در المپیک ٢٠٠۴ آتن نیز شرکت کرد.

پل شاکرز، شمشیرباز مجارستانی اولین ورزشکاری‌ست که در تاریخ، هم مدال المپیک و هم پارالمپیک را بر گردن آویخته است.
پل سال ١٩٩١ در یک حادثه دچار معلولیت شد و پس از آن شمشیربازی را در جنبش پارالمپیک دنبال کرد.
دارنده نشان برنز المپیک ١٩٨٨ سئول، ٣ طلا و ٣ برنز را در پارالمپیک به دست آورده است.
نام ورزشکاران دیگری در این فهرست به چشم می‌خورد که هر کدام به نوعی بر محدودیت‌ها پیروز شده و رؤیاهای خود را دنبال کرده‌اند.

۲۵۱ ۲۵۱

منبع : خبر آنلاین