اخبار فرهنگی و اجتماعی

هشدار هواشناسی نسبت به تداوم آلودگی هوای ۶ کلانشهر

به گزارش خبرآنلاین، با اعلام هشدار زردرنگ سازمان هواشناسی کشور، ادامه پایداری در هوا طی روزهای شنبه(۲۹ آبان ماه) تا دوشنبه( اول آذرماه) پیش‌بینی می‌شود. بر اثر این پدیده مخاطراتی همچون افزایش غلطت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا به ویژه در ساعات صبحگاهی قابل انتظار است.
شنبه ( ۲۹ آبان ماه) شهرهای تهران، اراک، اصفهان، تبریز، کرج و مشهد درگیر این پدیده هستند. یک‌شنبه (۳۰ آبان ماه)  تهران، کرج، تبریز و مشهد این شرایط را تجربه خواهند کرد. دوشنبه ( اول آذر ماه) نیز این شرایط برای شهرهای تبریز و مشهد قابل انتطار است.
حاکمیت  این شرایط جوی می‌تواند باعث افزایش شاخص کیفیت هوا درحد ناسالم برای گروه‌های حساس و احتمال رشد آن تا ناسالم برای تمام گروه‌ها در مناطق صنعتی و پرتردد در صورت عدم کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک شود.
بر اساس توصیه سازمان هواشناسی پرهیز از ترددهای غیر ضروری به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، تا حد امکان عدم فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت سوخت و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها در دستور کار قرار گیرد.

افزایش ارتفاع موج در سواحل جنوبی کشور
همچنین در ادامه سازمان هواشناسی با اعلام هشدار زردرنگ دیگری از افزایش ارتفاع موج طی بعدازظهر شنبه (۲۹ آبان ماه) تا اوایل وقت یک‌شنبه (۳۰ آبان ماه ) خبر داد. مخاطراتی نظیر افزایش ارتفاع موج به ۱ تا ۱.۵ متر در نواحی ساحلی و در فراساحل تا ۲ متر قابل انتظار است. نواحی غربی و مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر تحت تاثیر این پدیده هستند.
همچنین مخاطرات این پدیده می‌تواند احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه سنگین و احتمال اختلال در فعالیت‌های دریایی را افزایش دهد. سازمان هواشناسی نیز توصیه می‌کند که احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی صورت گیرد.
هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
۲۳۵۲۳۵

منبع : خبر آنلاین