اخبار سیاسی

نقش احزاب در داغ شدن تنور انتخابات ۱۱ اسفند

به گزارش راه پایدار :

ل اصلاح‌طلب گفت: داغ شدن تنور انتخابات زمانی اتفاق می‌افتد که به صورت خود به خودی رقابت وجود داشته باشد و به صورت مصنوعی چنین چیزی اتفاق نمی افتد. فعال اصولگرا هم گفت: در قانون انتخابات گفته شد احزاب نباید کار اقتصادی کنند. وقتی بودجه و امکانات نداشته باشند چطور می‌توانند فراگیر و موثر باشند.

به گزارش ایسنا، سیزدهمین و آخرین ویژه برنامه انتخاباتی «شش در دو» ویژه برنامه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان میزبان حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران جوان و علی شکوری راد عضو هیات رییسه جبهه اصلاحات بود.

انتخابات و انتظار حرفهای تازه موضوع این هفته برنامه بود و دو میهمان نظرات‌شان را در این خصوص بیان کردند.

انتخابات مسیر دستیابی به خواست  مردم است

علی شکوری‌راد، گفت: انتخابات راه و روش دستیابی به خواست و اراده مردم است. به همین دلیل از نظر ما اهمیت بسیار زیادی دارد. برای اینکه به این مطالبه و خواست مردم توجه کافی شود باید انتخاباتی با معیارهای اصولی و درست برگزار شود یعنی همه مردم سلایق‌شان را در بین نامزدها ببینند تا بتوانند نزدیک‌ترین فرد به سلیقه‌شان را در انتخابات مجلس انتخاب کردند.

عضو هیات رییسه جبهه اصلاحات تاکید کرد: در مواجهه با انتخابات پیش‌رو چهار دلیل و رویکرد داریم. اول اینکه این انتخابات را رقابتی نمی‌دانیم چون اجازه داده نشد کاندیداهای خودمان را داشته باشیم. دوم، ناظر و مجری در این انتخابات یکی است. سوم، مجلس اثربخشی‌اش را از دست داده است و چهارم، قطبه مردم تصمیم گرفته‌اند در این انتخابات شرکت نکنند. ما منتقد این وضعیت هستیم.

انتخابات مجلس در ساختار حکومت افضل است

در ادامه حسن بیادی گفت: انتخابات مجلس در ساختار حکومت از همه مسائل و ساختارهای سیاسی در نظام جمهوری اسلامی افضل و سر تر است و باید به آن توجه ویژه شود.

دبیرکل جمعیت آبادگران جوان خاطرنشان کرد: انتخابات در کشورمان از نظر مشارکت مثل ۲۲ بهمن است. مردم به ساختار نظام اسلامی اهتمام دارند اگر چه ممکن است انتقاد هم داشته باشند اما هیچ وقت با صندوق رای قهر نمی‌کنند یا صندوق‌ها را تحریم نمی‌کنند زیرا می‌دانند ضررش کمتر تحریم‌های اقتصادی آمریکا نیست.

نقش احزاب در داغ شدن تنور انتخابات ۱۱ اسفند
علی شکوری راد

در ادامه مجری از شکوری‌راد پرسید: آیا بیانیه ۱۱۰ اصلاح‌طلب تحریم انتخابات توسط جبهه اصلاحات را زیر سوال نمی‌برد؟

در جبهه اصلاحات برای مردم تعیین تکلیف نمی‌کنیم

شکوری‌راد پاسخ داد: تحریم انتخابات به این معنا که از مردم بخواهیم در انتخابات شرکت نکنند در دستور کار جبهه اصلاحات نیست چون شرکت در انتخابات حق هر افراد است، می‌توانند شرکت کنند یا نکنند. ما در جبهه اصلاحات برای مردم تعیین تکلیف نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: وظیفه احزاب این است که افرادی را که صاحب صلاحیت می‌دانند توصیه به ثبت‌نام کنند و در صورت تایید صلاحیت به مردم معرفی کنند و از این طریق در انتخابات مشارکت کنند. کار احزاب مشارکت در انتخابات است نه شرکت در رای‌گیری. داغ شدن تنور انتخابات زمانی اتفاق می‌افتد که به صورت خود به خودی رقابت وجود داشته باشد و به صورت مصنوعی چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

در ادامه مجری پرسید: آیا دعوت احزاب از مردم برای مشارکت در انتخابات جزو وظایف احزاب هست؟

نقش احزاب در داغ شدن تنور انتخابات ۱۱ اسفند
حسن بیادی

احزاب در ایران کتک‌خور هستند

بیادی پاسخ داد: از حزبی صحبت می‌کنیم که در قانون گفته شده نباید کار اقتصادی کند اما باید فراگیر و موثر باشد. چطور چنین چیزی امکان خواهد داشت؟ حزب ارگانی است که از ابتدا تا انتهای هر دولتی باید جامعه را رصد و پایش کند و این کار بدون بودجه و هزینه و امکانات ناممکن است. با این حساب احزاب چطور می‌توانند اقدام کنند؟ در ترکیه احزاب حتی سهام‌دار بانک‌ها هستند و می‌توانند در امور عام‌المنفعه مشارکت داشته باشند و هزینه‌های‌شان را بدون حمایت دولت، تامین کنند. در این کشور دولت سایه دارند یعنی وقتی وزیری عزل می‌شود به سرعت یک نفر از هم حزبی‌ها جایگزینش می‌شود.

این فعال اصولگرا افزود: متاسفانه در ایران احزاب کتک‌خور هستند.

در ادامه مجری از او پرسید با توجه به سابقه کار حزبی و سیاسی‌تان، چرا این گونه سخن می‌گویید؟

بیادی ادامه داد: برای اینکه در کشور دو نهاد تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر داریم و عنان کار دست تصمیم‌سازان است نه تصمیم‌گیران. سیاست‌گردانان کشور باید تصمیم بگیرند تا ساختار سیاسی، حزبی شود یا خیر. وقتی احزاب به چشم قبیله نگریسته می‌شوند چه انتظاری دارید؟ بنیانگذاران انقلاب از ابتدا دو گروه سیاسی بودند. جامعه روحانیت و جامعه مدرسین در جناح اصولگرا و جامعه روحانیون در جناح اصلاح‌طلب. اما این دو جریان کجا هستند؟ این عزیزان زمانی به تعادل کار می‌کردند اما بعد از امام یک گروه افراطی آمد و تصمیم گرفت فقط یک گروه سیاسی در راس کار باشد. این اتفاق افتاد و همه افراد و دلسوزان نظام را زدند و برای‌شان پرونده‌سازی کردند.

در ادامه مجری از این دو فعال سیاسی گفت: برای نسل جدید قابل قبول نیست که شما در دولت‌های‌تان قدرت در اختیار داشتید و ضعف‌هایی که درباره حزب بیان کردید را اصلاح نکردید.

در ساختار حزبی افراد نظرات‌شان را پخت و پز می‌کنند

شکوری‌راد در واکنش گفت: بعد از استقرار نظام، جمهوری اسلامی به تایید مردم رسید و امام جمهوری را با همان مفهومی که در دنیا رایج بود، قبول کردند. ساختار این نوع جمهوری پایه‌اش در همه کشورهای جهان بر مبنای تحزب بود و افراد می‌توانند در ساختار حزبی نظرات‌شان را مطرح و پخت و پز کنند تا بعد از ورود به حاکمیت نظرات‌شان را به کرسی بنشانند اما در ایران با چنین رویه‌ای روبرو نبودیم و حزب تمام عیار در ایران نداریم.

وی مدعی شد: سقف سیاست‌ورزی در ایران برای احزاب بسیار کوتاه است. قانونی که برای احزاب نوشته شده قانون کنترل احزاب است نه تقویت و حمایت از آنها. در ساختار سیاسی فعلی کشور احزاب مزاحم تلقی می‌شوند به همین دلیل برای کنترل آنها قانون نوشته شده است. اعمال اثر در انتخابات از احزاب مورد توقع است اما در قانون انتخابات هیچ جایگاهی برای آنها در نظر گرفته نشده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: گفته می‌شود احزاب تنور انتخابات را داغ کنند اما خودشان فضا را بسته‌اند. احزاب تابع و احزاب منتقد هر دو گرفتار این رفتارها هستند البته احزاب تابع قدری وضعیت‌شان بهتر است. از آن گذشته احزاب بودجه کار کردن ندارند. کسانی که در کارهای اقتصادی هستند و می‌توانند به احزاب کمک کنند این کار را نمی‌کند چون گرفتار تهدید و مشکلات مختلف می‌شود.

هزینه برگزاری یک کنگره حزبی بالاست

در ادامه بیادی گفت: برای برگزاری یک یک کنگره حزبی حداقل ۵۰ میلیون تومان هزینه می‌شود اما دولت ۱۵ میلیون برای یک سال به احزاب می‌داد.

شکوری‌راد هم گفت: برای یک کنگره مجبور به اجاره یک رستوران می‌شویم با امکانات صوتی و تصویری و مسائل فیلم‌برداری و پذیرایی، بیش از ۲۰۰ میلیون تومان هزینه می‌شود. این پول چطور و از کجا باید تامین شود؟

بیادی در تایید سخنان شکوری‌راد گفت: پاسخ این سوال شما – مجری – را ما نباید بدهیم. باید از کسانی که این گونه با احزاب رفتار کرده‌اند سوال کنید.

در سیستم غلط، انتخابات برگزار می‌کنیم

در ادامه بیادی با بیان اینکه در سیستم غلط، انتخابات برگزار می‌کنیم، گفت: باید ابتدا ثابت کنیم که انتخابات آیا واقعا انتخابات است؟ نمایندگان حال حاضر تهران در مجلس را نمی‌شناسم. وضعیت جاری مثل یخچالی است که موتورش خراب است. هر چه داخلش گذاشته شود، خراب می‌شود. کجای دنیا انتخاباتش مثل ایران برگزار می‌شود؟ هنوز اصول قانون اساسی درباره احزاب اجرا نشده است. در حوزه سیاسی و اجتماعی هر جا مردم اعتراض کردند یعنی قانون در آن جا اجرا نشده و این یعنی ساختار اجرایی کشور متناسبِ جمهوری اسلامی نیست.

این فعال اصولگرا با انتقاد به روند بررسی و تایید صلاحیت‌های مجلس گفت: یکی از دوستان بنده را رد صلاحیت کردند آن هم به دلیل داشتن ۹۰ روز زندانی در حالی که ایشان حتی یک روز هم زندانی نشده است. این فرد کسی است که شوهر خواهرش عضو مجلس خبرگان رهبری است و خویشاوند دیگرش در سپاه پاسداران است. وقتی با ما این گونه رفتار می‌شود آقای شکوری‌راد و اصلاح‌طلبان جای خودشان را دارند. در سیستمی که به افراد به راحتی دروغ می‌بندند چه توقعی دارید؟ در چنین سیستمی، احزاب چطور کار کنند؟

نقش احزاب در داغ شدن تنور انتخابات ۱۱ اسفند

مجری به عنوان یک جوان می‌گویم شماها بعد از انقلاب که مسوولیت داشتید و قدرت دست‌تان بود برای رفع مشکلات چه کردید؟

کارنامه دولت و مجلس اصلاحات به خوبی گویاست

شکوری‌راد در پاسخ گفت: کارنامه دولت و مجلس اصلاحات به خوبی گویاست که چه کردیم. کارکرد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی از نظر کنترل تورم و تصمیمات سیاسی در دوره اصلاحات بهبود یافت. سند چشم‌انداز ۲۰ ساله با هدفگذاری رشد اقتصادی ۸ درصدی در دولت اصلاحات تصویب شد و مورد تایید رهبری و نظام قرار گرفت. شتاب و رشد کشور در دولت اصلاحات از جهات مختلف شدت گرفت ولی در دولت احمدی‌نژاد سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کنار گذاشته شد و روش اداره کشور به دوره قاجار برگردانده شد و کشور با روش عوام‌فریبی اداره شد. از آن بدتر با پول‌پاشی‌های که انجام شد عاقبت کشور اینگونه، بد رقم خورد. کسی نمی‌تواند ادعای راست و واقعی کند که کشور طی این سالها پوچ اداره نشده است، این وضعیت فاجعه‌آور است.

این فعال اصلاح‌طلب در ادامه انتقاداتی را متوجه مجلس خبرگان رهبری دانست و گفت: اعضای این مجلس در مصاحبه‌های خود می‌گویند تابع رهبری هستند سوالم این است که وظیفه نظارتی خود در نظارت بر عملکرد رهبری را چطور انجام می‌دهند؟ اگر رهبری بخواهند مردم در اداره کشور مشارکت کنند وضعیت تغییر خواهد کرد. مردم اگر در حاکمیت مشارکت داده شوند خودشان مشکلات را حل می‌کنند اما وضعیتی به گونه‌ای است که به جز رهبری هیچ یک از روسای جمهور در پایان دوران ریاست جمهوریش در شرایط خوبی نیست.

وی ادامه داد: در سال‌های جنگ و دوره اصلاحات با وجود وضعیت بد اقتصادی کشور به خوبی اداره شد و مردم همراهی زیادی با مسوولان وقت داشتند. بهترین دوران وضعیت معیشتی مربوط به دولت آقای خاتمی است.

اسم مردم برده می‌شود اما حقیقتا کسی به فکر حل مشکلات  آنان نیست

در ادامه بیادی گفت: اسم مردم در همه دولت‌ها و مجالس برده می‌شود اما واقعا و حقیقتا کسی به فکر حل مشکلات مردم نیست چرا چون ساختار سیاسی کشور غلط است. اگر منافع ملی یکی باشد و ساختار سیاسی اصلاح شود، روسای جمهور نیز مثل دوی چهار در صد متر امدادی چوب پیشرفت را به رییس‌جمهور بعدی می‌دهند.

در ادامه مجری پرسید: آیا انتقاد به عملکرد مجلس خبرگان وارد است؟

بیادی پاسخ داد: بله بنده هم با نظر ایشان موافقیم. به طور مثال در شهر بیرجند یک عالم وجود ندارد که بتواند با عالم دیگری رقابت کند. معاون قوه قضاییه را که یک عالم دینی است، رد صلاحیت کردند. چرا؟ نمونه مشابه شخص رهبری سراغ ندارم. اما پناه به خدا از اطرافیانی که آدم‌ها را کوچک و حقیر می‌کنند. از جنس علیرضا اکبری، نفوذی اعدام شده در دستگاهها زیاد داریم. از جمله در شورای نگهبان، سپاه پاسداران و بانک مرکزی و سایر دستگاه به وفور وجود دارند.

مجری در ادامه پرسید: مجلس آتی چه مسیری را برای اصلاح باید در پیش بگیرد تا مشکلات اصلی مردم رفع شود؟

نهادهای موازی مانع اثربخشی مجلس هستند

شکوری‌راد در پاسخ گفت: مجلس از اثربخشی ساقط شده است. این مجلس طبق فرمایش امام باید در راس امور می‌بود اما به جای آن به مجموعه‌ای دست و پا بسته و بدون اختیار تقلیل داده شده است. در ظاهر قانون‌نویسی به مجلس داده شده اما نهادهای موازی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای عالی فضای مجازی و سایر شوراهای عالی قانونگذاری مجلس را ابتر کرده‌اند یا، در حالی که اجراییات و اداره کشور با دولت است و قانونگذاری با مجلس است، مجمع تشخیص مصلحت نظام به جای گره‌گشایی از مصوبات مجلس و شورای نگهبان به جزییات ریزی وارد می‌شود.

وی مدعی شد: یا نوع رفتاری که شورای نگهبان با مصوبات مجلس می‌کند نیز مزید بر علت است. دامنه شرع از نظر ما هر فتوایی است که از صدر اسلام توسط مجتهدان صاحب صلاحیت از صدر اسلام تاکنون صادر کرده‌اند اما شورای نگهبان چنین تلقی ندارد و با تنگ‌نظری مسائل را از دید شرعی می‌نگرد.

در ادامه بیادی گفت: در دوران اصلاحات یا دوره روحانی هم با چالش‌هایی روبرو بودیم مثلا حجاب اجباری در دولت روحانی تصویب شد اما چوبش را اصولگراها خوردند و به حساب آنها گذاشته شد.

شکوری‌راد در واکنش گفت: ما در انتخابات ریاست جمهوری به حکم اضطرار از روحانی حمایت کردیم چون خاتمی و موسوی اجازه کاندیداتوری نداشتند و هاشمی رفسنجانی هم رد صلاحیت شده بود. روحانی هم فردی اصولگرا و امنیتی بود که از باب حکم ثانوی از او حمایت کردیم. خوشبختانه به حدی اعتبار داشتیم که رای او با حمایت اصلاح‌طلبان از ۷ درصد بسیار بالاتر رفت و رییس‌جمهور شد.

در ادامه مجری برنامه خطاب به هر دو فعال سیاسی گفت: منتقد ساختار باشید یا نه بالاخره مجلس شکل می‌گیرد حالا این مجلس چه سیاستی را باید مورد تمرکز قرار دهد؟

نقش احزاب در داغ شدن تنور انتخابات ۱۱ اسفند

حزبی شدن نظام انتخابات مشارکت احزاب را بیشتر می‌کند

شکوری‌راد پاسخ داد: اگر نظام انتخابات حزبی شود در این صورت احزاب کاندیداهای‌شان را معرفی می‌کنند و مسوولیت عملکرد نمایندگان‌شان را قبول می‌کنند و مشارکت احزاب را بیشتر می‌کند.

وی با اشاره به دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از لیست گروه‌های همسو گفت: لیست تَکرار به دلیل رد صلاحیت نامزدهای‌مان ارائه شد اما کاندیداهای این لیست، لیست تحمیلی بودند. سیاست‌ورزی در ایران نیابتی شده است چون ما نمی‌توانیم کاندیدای خودمان را در انتخابات داشته باشیم.

بیادی هم در واکنش گفت: وقتی انتخاب می‌کنید باید پای انتخاباتان بایستید.

شکوری‌راد ادامه داد: شورای نگهبان می‌گوید صلاحیت افراد را احراز نکردم. این سخن یعنی وقتی شورای نگهبان نخواهد داوطلبی در انتخابات حضور داشته باشد، آن کاندید هر کاری هم بکند باز صلاحیتش احراز نمی‌شود. در حالی که رهبری هم به این مسئله انتقاد داشتند و علت تایید صلاحیت شدن ۲۰۰۰ – ۳۰۰۰ نفری که در مرحله دوم تایید صلاحیت‌ها صلاحیت‌شان تایید شد، تذکر رهبری بود.

این فعال اصلاح‌طلب ادامه داد: اگر سخنانی که رهبری ۱۲ دی ماه بیان کردند ابتدای سال ۱۴۰۲ بیان می‌کردند یقینا افراد بیشتری در انتخابات ثبت‌نام می‌کردند و فضای انتخابات داغ‌تر از چیزی می‌شد که اکنون وجود دارد.

در ادامه بیادی با اشاره به لیست صدای ملت گفت: لیست مطهری نه جزو اصولگراهاست نه اصلاح‌طلبان. معتقدم مطهری زمانی که در مجلس بود بیشتر غر غر می‌کرد تا کاری که مشکلات مردم رفع شود.

مشارکت لوازمی دارد

شکوری‌راد در واکنش به سخنان بیادی گفت: مشارکت لوازمی دارد. مشارکت ۸۰ درصدی مردم در انتخابات عالی است به شرطی که لوازمش وجود داشته باشد. هر چند که نظرسنجی‌ها عین واقعیت و حقیقت نیست اما برآوردی از نظر کلی جامعه درباره انتخابات را نشان می‌دهد.

این فعال اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: معتقدم بهترین روش اداره کشور اصلاح رویکردها، عملکردها و قوانین ضد مردمی و کنار گذاشتن روش‌های انقلابی و دخالت‌های بی‌جاست. انتخابات ابزار اصلاح‌طلبی است و از انتخابات روی‌گردان نیستیم.

نقش احزاب در داغ شدن تنور انتخابات ۱۱ اسفند

اگر مردم پای صندوق‌ها نروند برای‌شان انتخاب می‌کنند

بیادی هم گفت: اگر مردم پای صندوق‌ها نروند در این صورت برای‌شان انتخاب می‌کنند همانطور که در مجلس یازدهم این اتفاق افتاد و نمایندگان این مجلس را نمایندگان تسخیری می‌دانم نه نمایندگان واقعی مردم. این جریان باید اصلاح شود. با حزبی شدن انتخابات این مشکل حل می‌شود. در ساختار غلط سیاسی، احزاب هیچ کاره‌اند.

به گزارش ایسنا، گفتنی است این ویژه‌برنامه انتخاباتی با اجرا و سردبیری امین صبحی و تهیه‌کنندگی حسین ماکنعلی به‌صورت زنده از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی موج ۱۰۳.۵ مگاهرتز پخش شد.

نسخه مکتوب و آنلاین این برنامه برای دسترسی راحت‌تر مخاطبان روی خروجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و مؤسسه مطبوعاتی جام‌جم در دسترس است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *