اخبار سیاسی

نسبت به فضای کلی مذاکرات خوش‌بینم/ رویکرد ایران تعامل است

یک کارشناس مسائل بین الملل با اعتقاد به این که سیاست و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در تعامل است، گفت: اگر رویکرد تعاملی را در مذاکرات در پیش بگیریم به گونه ای که امتیاز داده و امتیاز بگیریم و با همین فضا و گفتمان پیش برویم به نظر می‌رسد که نتیجه خوبی حاصل خواهد شد.

علی صالحی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از روند برگزاری مذاکرات وین اظهار داشت: اگر مذاکرات، دیپلماسی، تعامل و ارتباط را به عنوان یک مقوله در نظر گرفته و بر آن ها متمرکز شویم و آن را در راستای برجام و مذاکرات اخیری که توسط دولت سیزدهم انجام می شود، سوق دهیم یک پیام خواهد  داشت، به این معنا که اروپایی ها و آمریکا همه در یک گفتمان قرار دارند، درست است که ترامپ به تنهایی از برجام خارج شد اما همه این ها در یک جبهه و گفتمان قابل ارزیابی هستند.
وی تصریح کرد: نباید تصور کنیم چین، روسیه، اروپا و آمریکا از یک‌دیگر جدا هستند همه این طرف‌ها در یک ساختار قرار گرفته و تصمیم می گیرند که عمدتا هم با محوریت آمریکا است.
این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که سیاست ایران تعامل است، گفت: در ماجرای برجام دوربین ها را نصب کردند، از یک طرف عقب نشینی صورت گرفت و  بالاخره به این نتیجه رسیدیم که دیپلماسی و تعامل باید انجام شود.
صالحی همچنین بیان کرد: در مساله برجام درست است که آقای ظریف و تیم شان زحمات زیادی کشیدند اما دچار اشکالاتی هم بود، ضمن این که مسائلی مانند زیاده خواهی آمریکا، فشار برخی کشورهای عربی و اسرائیل، یک بام و دو هوا کردن روسیه  و ساختار هژمونی آمریکا هم وجود داشت.
این استاد دانشگاه ادامه داد: چه بخواهیم چه نخواهیم مساله امروز جهان و کشورها موضوع اقتصادی است و اگر بخواهیم این مشکل را حل کنیم باید یا با دنیا تعامل کنیم یا درِ مرزها را ببندیم و منابع را مدیریت کنیم که طی این سالها نشان دادیم توانایی این کار را نداریم.
وی معتقد است: اگر می خواهیم با دنیا تعامل کنیم باید یکسری امتیازات بدهیم و یکسری امتیازات هم دریافت کنیم، با شعاری عمل کردن آن هم جلوی این جبهه و فضایی که از سوی اروپا، اسرائیل و… ایجاد شده به نتیجه رسیدن مشکل است.
این کارشناس مسائل بین الملل ابراز عقیده کرد که در این مدت روس ها با یک تیر، ۱۰ نشان زدند از یک طرف ماجرای نوستالژی نظام قطبی را دنبال کردند، به اسرائیل باج دادند، دست روی مساله سوریه گذاشته اند و حتی ایران هراسی را تقویت کرده اند و لیدر جریان ضد تروریسم شدند. این که ما یک کشور انقلابی هستیم و ایدئولوژیک محوریم برای آن ها مهم نیست منافع خود را در نظر دارند و به نظرم روس ها کماکان مرموز عمل می کنند.صالحی در ادامه ابراز داشت : اگر تیم مذاکره کننده دیپلماسی را سر لوحه کار خود قرار دهد با در نظر گرفتن منافع ملی می تواند نتیجه نسبی به دست آورد.
وی همچنین یادآور شد: علاوه بر این که در این سال ها ریال در حال از دست دادن ارزش خود بوده امروزه می بینیم که در ترکیه هم لیر چنین وضعیتی دارد و این مساله حتما بر اقتصاد ما نیز اثر می گذارد بنابراین باید با اروپا و آمریکا به نوعی تعامل کنیم و حرف هایمان را بزنیم.
این استاد دانشگاه همچنین اظهار کرد : یک عزمی از دو طرف نشان داده که این مشکل بین بد و بدتر باید برطرف شود، بدتر به این معنا که منطقه به آشوب کشیده شود یا گزینه نظامی مطرح گردد اما واقعیت این است که هیچ اقتصادی دیگر توان جنگ نظامی را ندارد، اروپا هم این مساله را درک کرده است، از طرف دیگر شاهد هستیم عربستان با آن میزان ذخیره ارزی که در یمن هم هزینه داده نتوانسته به نتیجه برسد.
وی خاطرنشان کرد: اگر تعامل را در پیش بگیریم به گونه ای که امتیاز داده و امتیاز بگیریم و با همین فضا و گفتمان پیش برویم به نظر می رسد که نتیجه خوبی حاصل خواهد شد.این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: نسبت به فضای کلی خوش بین هستم هر دو طرف در مذاکرات بده – بستان به این نتیجه رسیده اند که باید به یک توافق نسبی برسند، بعد از آخرین توافقی که آقای عراقچی داشت ظاهرا اکنون به یک توافق بینابینی رسیده اند که امیدوارم نتیجه مطلوب هرچه هست خیر باشد و عاید کشور شود تا مردم از شرایط بغرنج اقتصادی عبور کنند.
انتهای پیام

منبع : ایسنا