اخبار اقتصادی

نرخ بیکاری زمستان به ۸.۶ درصد رسید

به گزارش راه پایدار :

بررسی نرخ بیکاری افراد ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٨.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ١۴٠١) ، ١.١ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز آمار در زمستان ١۴٠٢، به میزان ۴٠.٨ درصد جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ١۴٠١) ٠.٣ درصد افزایش یافته است.

جمعیت شاغلین ١۵ ساله و بیش‌تر در این فصل ٢۴ میلیون و ١٩۴هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧۵٧ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ١۴٠٢، بخش خدمات با ۵٣.۶ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.۵ درصد و کشاورزی با ١٢.٩ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢۴ ساله حاکی از آن است که ٢٢.۵ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ١۴٠٢ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١۴٠١) ١.٧ درصد کاهش یافته است.

d986d8b1d8ae d8a8db8cdaa9d8a7d8b1db8c d8b2d985d8b3d8aad8a7d986 d8a8d987 dbb8 dbb6 d8afd8b1d8b5d8af d8b1d8b3db8cd8af 65f7d8ddb9ba0

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله نیز نشان می‌دهد که ۱۵.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در زمستان ١۴٠٢ بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به زمستان ١۴٠١، به میزان ١.٧ درصد کاهش یافته است.

در زمستان ١۴٠٢، بررسی سهم جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص نشان می‌دهد که ٨.۶ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣۶.٨ درصد از شاغلین ١۵ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

خاطر نشان می‌سازد نتایج تفصیلی طرح مذکور به ­زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *