اقتصاد

مسکن از دسترس تهرانی‌ها خارج شد/ دولت چقدر از نوسان بازار مسکن سود می برد؟

به گزارش راه پایدار

وضعیت بازار مسکن

اقتصاد ۲۴- مریم بهنام راد – در حالی طبق اعلام مرکز آمار، در دی ماه ١۴٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۴۶،۵ درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل ١١ واحد درصد کاهش داشته است که قیمت آپارتمان در تهران بدون توجه به کاهش معاملات همچنان روند صعودی گرفته است.

بیشترین و کمترین قیمت مسکن در تهران 

البته در دی ماه ١۴٠٢ متوسط وزنی و حسابی قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در شهر تهران به ترتیب به ٨٠۶١٠٧ و ٧٧٠۴١٧ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه یک با متوسط وزنی قیمت ١۶۶٣٩٢٨ هزار ریال بیشترین و منطقه ١٨ با متوسط وزنی قیمت ۴٢٣۴٩٢ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢گانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند.


بیشتر بخوانید:‌ بازار مسکن راکد است اما قیمت‌ها هم کاهشی نیست/ بازار داغ قیمت گذاری خانه با سایر ارز‌ها


اما با این آمار‌ها نمی‌توان به وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن خوش بین بود و آرامش قیمت در این بازار را پیش بینی کرد.

با توجه به تفاوت وضعیت بازار مسکن با آمار‌های مرکز آمار، هادی سرخوش یکی از فعالان بازار مسکن در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: هنوز بازار مسکن در تلاطم قیمت بسر می‌برد به طوری که علی رغم سنوات گذشته تغییر قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران از همان ماه آبان دچار نوسان شده است.

مسکن

وی تاکید کرد:‌ هر سال تعیین قیمت‌های جدید آپارتمان از اواخر بهمن ماه کلید می‌خورد چراکه مردم در ماه‌های آخر سال اقدام به خرید و یا تعویض خانه‌های خود می‌کنند، اما امسال نوسان قیمت از همان پاییز آغاز شده است.

لطمه سیاست های سطحی دولت به بازار مسکن

سرخوش گفت: در ابتدای دولت سیزدهم قرار بود بحران مسکن حل شود، اما با سیاست‌های سطحی و افراد نفوذی در بازار، امروز قیمت‌ها چنان پیچیده شده که این کالای استراتژیک در همین سال جاری تا مدت‌های طولانی از دسترس خانوار‌ها خارج شده است.

به گفته این فعال بازار مسکن؛ همانطور که بازار، سیگنال‌های تورم را گرفته و قصد کاهش قیمت را ندارد و معاملات مسکن کاهش یافته است، این بازار به دنبال افزایش چندباره قیمت در انتهای سال جاری است.

وی تصریح کرد: گرانی بی منطق مسکن در ماه‌های پایانی سال از وضعیت نابسامان قیمت‌ها در بازارارز و طلا و به تبع آن بازار مسکن خبر می‌دهد.

سرخوش گفت: با توجه به بی اعتنایی دولت به نوسان قیمت مسکن آن هم در زمان رکود معاملات، خرید آپارتمان برای تهرانی‌های حقوق بگیر رویا شده است.

این فعال بازار مسکن خاطرنشان کرد: صفر تا صد تغییرات قیمتی در بازار مسکن به دست دولت است و قطعاً هیچ ابزاری بدون مداخله دولت نمی تواند وضعیت قیمت ها در این بازار را به ثبات برساند. پس سود دولت از تغییرات ناگهانی قیمت ها در بازار مسکن بر هیچ کس پوشیده نیست.

منبع: اقتصاد ۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید