اخبار سیاسی

لیست‌ها در آخرین ایستگاه

به گزارش راه پایدار :

تشکر معاون رئیسی از ۴ حزب اصلاح‌طلب، احتمال رقابت بین دو لیست اصولگرای شانا و اُمناء و تایید وجود لیست‌های مختلف در جریان اصولگرا، تکمیل لیست انتخاباتی علی مطهری با عنوان صدای ملت و حضور ۴ فقیه شورای نگهبان در رقابت خبرگان از جمله اخبار انتخاباتی امروز -دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲- بود.

به گزارش ایسنا، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس دولت سیزدهم از اقدام برخی احزاب اصلاح‌طلب مثل کارگزاران، ندای ایرانیان، اعتماد ملی و اعتدال و توسعه و ۱۱۰ نفری که در بیانیه‌ای مردم را به حضور در انتخابات دعوت کرده و درصدد معرفی فهرست نامزدهای انتخاباتی هستند، تشکر کرد و این حرکت را  یک گام مفید دانست و ابراز امیدواری کرد: سایر احزاب و افراد وابسته به این جریان هم نگاه افراطی را کنار گذاشته و با تن دادن به چارچوب های قانونی و مردم سالاری در مهم‌ترین رویداد سیاسی کشور و صحنه دفاع از جمهوریت و اسلامیت نظام نقش‌آفرین باشند.

امروز محمد تقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات در یک نشست خبری با بیان این که تعداد واجدین شرایط رای دادن در انتخابات ۱۴۰۲ بر اساس اعلام ثبت احوال، ۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ است بیان کرد: مردان ۳۰ میلیون و ۹۴۵ هزار و ۱۳ نفر و خانم‌ها ۳۰ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۱۶۵ نفر هستند.

لیست‌ها در آخرین ایستگاه
محسن اسلامی، محمد تقی شاهچراغی و عبدالله مرادی

شاهچراغی همچنین خاطرنشان کرد: در هزار و ۲۱۸ حوزه انتخابیه اصلی و فرعی انتخابات برگزار می‌شود. امشب تا آخر وقت احتمالا به آمار تایید صلاحیت‌شدگان افزوده می‌شود. تا الان حدود ۱۵ هزار نفر تایید صلاحیت شده‌اند که ۱۲ درصد خانم و ۸۸ درصد آقا هستند. در خبرگان رهبری هم ۱۴۴ نفر تایید صلاحیت شده‌اند.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان هم گفت: ۵۲۰ نفر از داوطبان درخواست تغییر حوزه انتخابیه از طریق وزارت کشور و فرمانداری‌های حوزه انتخابیه داده بودند که ابتدا هیئت‌های اجرایی و نظارت در هر استان و همچنین هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات به بررسی پرداختند. در نهایت شورای نگهبان تصمیم نهایی را اخذ کرد. با اکثریت قریب به اتفاق درخواست‌های داوطلبان موافقت شده است. نتایج نهایی امشب به وزارت کشور ارسال شد و این وزارتخانه فردا به اطلاع داوطلبان خواهد رساند.

لیست‌ها در آخرین ایستگاه
هادی طحان نظیف

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادعایی مبنی بر قرار داشتن خالص‌سازی در دستور کار نهادهایی نظیر شورای نگهبان با بیان اینکه «اینها تحلیل‌های سیاسیون است و ما به این مباحث ورودی نداریم در حالی که شورای نگهبان بر مبنای قانون عمل می‌کند»، اظهار کرد: اعداد و ارقامی که در این دوره شاهد بودیم، این گزاره را زیر سوال می‌برد. از حدود بیش از ۲۰ هزار نفر داوطلب کاندیداتوری انتخابات مجلس شورای اسلامی حدود ۱۵ هزار نفر تأیید صلاحیت شده‌اند و نمی‌توان گفت که اینها از گروهی خاص هستند بلکه از عموم مردم هستند و ممکن است از جریانات سیاسی مختلف در بین آنها نیز حضور داشته باشند.

رقابت شانا و اُمناء؟

دیروز لیستی منتسب به ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء) در برخی رسانه‌ها منتشر شد اما روابط عمومی (اُمناء) با تکذیب این لیست در اطلاعیه‌ای نوشت: «این ائتلاف در مهلت مقرر قانونی در خصوص نامزدهای اصلح و مورد تایید  اطلاع رسانی لازم را صورت خواهد داد.اخبار مرتبط با ائتلاف اُمناء صرفا از طریق مبادی رسمی، سخنگو و یا سایر ارکان آن اعلام خواهد شد و سایر مطالب و اخبار  متفرقه و غیررسمی مورد تایید این مجموعه نیست.»

با این وجود امروز هفته‌نامه «۹ دی» به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی حمید رسایی اصولگرا و نماینده سابق تهران با گمانه‌زنی درباره فهرست‌های انتخاباتی مطرح برای مجلس شورای اسلامی تیتر اصلی خود را به «رقابت اصلی در تهران بین دو لیست» اختصاص داد. در این گزارش پس از اشاره به طیف‌های مختلف جریان اصولگرایی به «ائتلاف شورای اصولگرایان نیروهای انقلاب (شانا)»، «پایداری»، «ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء)»، «جریان علی‌اکبر رائفی‌پور، سعید محمد و محمدرضا غلامرضا» جمع‌بندی شده است: «اصلاح‌طلبان تقریبا بدون لیست جدی در انتخابات مجلس و خبرگان حضور دارند. البته لیست خبرگان آن‌ها در تهران احتمالا جدی‌تر از مجلس شورای اسلامی باشد.

۹ دی در ادامه نوشت: «شورای ائتلاف اصولگرایان مطابق روند دوره قبل و بر اساس سهمیه‌بندی قبیله‌ای فهرست انتخاباتی خود را تکمیل خواهد کرد که البته به دلیل حاکم بودن رویه‌های سهمیه‌بندی و وجود مدعیان زیاد، کار راحتی را در پیش ندارد. فهرست جدی اصلی دیگر جریان انقلابی فهرست اُمناء است که مجموعه‌ای از انقلابی‌های سیره سیاسی ائتلاف و قالیباف، انقلابی‌های مستقل و عدالت‌خواه و چهره‌های جوان و متخصص و معتقد به کارآمدی نظام و عقلانیت انقلابی آن را شکل داده‌اند.»

لیست‌ها در آخرین ایستگاه

این هفته‌نامه همچنین نوشت: «در تهران برای مجلس دو لیست اصلی وجود خواهد داشت که رقابت بین آن‌ها شکل می‌گیرد؛ لیست شانا و اُمناء. البته در پایان باز هم به این نکته تاکید می‌کنیم که این وضعیت را افرادی که به عنوان چهره‌های احتمالی در ۹ دی معرفی شده‌اند وضعیت فعلی و بر اساس وضعیت انتخابات تا این لحظه است و تا روز انتخابات و آغاز ایام انتخابات هر لحظه و به دنبال تصمیم هر یک از جریانات سیاسی ممکن است در چینش گروه‌ها، احزاب و چهره‌ها در انتخابات تغییر ایجاد شود.»

از طرفی مسعود زریبافان سخنگوی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء) با تاکید بر اینکه رویه پدرسالارانه که پیش از این به صورت ناعادلانه و بر اساس سهمیه‌بندی افراد را به مردم معرفی می‌کرد، کنار زده و حرف تازه‌ای برای مردم دارد، گفت: طی چند روز گذشته کمیته‌ها و کارگروه‌های ائتلاف اُمناء به صورت فشرده جلساتی را برای بررسی نهایی لیست انتخاباتی این ائتلاف برگزار کردند و جمع بندی‌های نهایی در این خصوص صورت گرفته است.

زریبافان اضافه کرد: بعد از بررسی نامزدها و افرادی که اضلاع مختلف ائتلاف اُمناء معرفی  کردند ، در نهایت به یک لیست ۶۰ نفره رسیده ایم و قرار است ضمن مصاحبه مجدد و بررسی سوابق افراد در نهایت به لیست ۳۰ نفره تهران برسیم. طبیعتا قبل از فرا رسیدن زمان قانونی تبلیغات، لیست، نهایی خواهد شد و در مهلت مقرر تبلیغات هم اطلاع‌رسانی عمومی را صورت خواهیم داد.

ابوالقاسم جراره دبیر کل جبهه شریان در یک نشست خبری عنوان کرد: تلاش ما بر همگرایی در جبهه انقلاب است. نظر ما این است که ائتلاف حول اشخاص نباشد بلکه براساس شاخص‌ها باشد و بر همین اساس ائتلاف اُمناء شکل گرفت و ما وارد این ائتلاف شدیم و قرار است لیستی به اسم اُمناء شود. شریان کاندیدای خود را به اُمناء معرفی کرده تا بر اساس شاخص‌ها لیست ۳۰ نفره برای تهران معرفی شود.

اسدالله بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی در یک نشست خبری در پاسخ به این پرسش که اصولگرایان با چند لیست در تهران حضور پیدا می کنند؟ با بیان اینکه «تعدد لیست اصولگرایان در تهران داریم»، اظهار کرد: هنوز نمی‌دانم اما معلوم است که یک فهرست ندارند؛ این پیش‌بینی تا الان بوده و ممکن است به فهرست واحد جمعی دست پیدا کنند.

لیست‌ها در آخرین ایستگاه
اسدالله بادامچیان

بادامچیان درباره این‌که چند کاندیدای لیست موتلفه در لیست تهران حضور خواهند داشت؟ گفت: اکنون به جز ۳۰ نفر مدنظر برای کاندیداتوری از تهران، حدود ۱۵ نفر ذخیره داریم اما برای ارائه لیست نهایی سعی می کنیم با فهرست های دیگر وحدت کرده و سعی می‌کنیم حداقل فهرست واحد تناسبی مطرح شود.این‌که چقدر توفیق داشته باشیم بستگی به طرف مقابل هم دارد یعنی اگر افرادی را معرفی کرده که ما امکان حمایت نداشته باشیم طبیعتا باید دو فهرست بدهیم.

امروز منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان در نشست هیئت عالی این شورا از حمایت این تشکل سیاسی اصولگرا از لیست خبرگان جامعه روحانیت مبارز خبر داد.

حمایت ۴ حزب اصلاح‌طلب از سرلیستی مطهری

از سوی دیگر امروز علی مطهری نایب رئیس مجلس دهم در یک نشست خبری جزییاتی از لیست انتخاباتی «صدای ملت» ارائه کرد و گفت: فراکسیونی با نام صدای ملت در مجلس تشکیل می‌دهیم ولی اول باید ببینیم رای می‌آوریم یا نه. زمانی که احساس کردم برخی احزاب و گروه‌های معتدل قصدی برای دادن لیست ندارند، بنده اعلام کردم که خود من لیستی را از افراد معتدل چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب ارائه می‌کنم. افرادی که شاخصه اعتدال و عقل‌گرایی را داشته باشند. افرادی که شعارزده نباشند و به دنبال اصلاح امور کشور باشند در لیست قرار گرفتند. این لیست نه لیست اصلاح‌طلبان است نه اصولگرایان و نه حزب خاصی. لیست ما فردی است، تحت عنوان صدای ملت اما برخی گروه های اصلاح طلب و اصولگرا از آن حمایت می کنند.

لیست‌ها در آخرین ایستگاه
علی مطهری

مطهری با بیان اینکه لیست ما تقریبا بسته شده اما درباره دو سه نفر هنوز صحبت هست که چهارشنبه کامل و روز پنج‌شنبه که روز اول تبلیغات است رونمایی می‌شود، افزود: علی لاریجانی در جریان کار ما در تهیه لیست نیست. لیست صدای ملت، شخصی است که برخی احزاب گفته‌اند از این لیست حمایت می‌کنند. چهار حزب اعتماد ملی، کارگزاران، ندای ایرانیان و اعتدال و توسعه بیانیه می‌دهند و از لیست حمایت می‌کنند ولی این به معنای ائتلاف نیست. هم افراد اصولگرا و هم افراد اصلاح‌طلب در لیست حضور دارند.

سید شهاب‌الدین طباطبایی دبیر کل حزب ندای ایرانیان هم در گفت‌وگو با ایسنا درباره افراد لیست اصلاح‌طلبان بیان کرد: ما باید داوطلبان شناخته‌شده و قابل رقابت را در لیست قرار می‌دادیم و صرف انتساب فرد به اصلاحات کافی نبود بنا بر این حزب ندا و برخی احزاب اصلاح‌طلب تقریبا به لیست مشترک ۱۱۰ نفره در سراسر کشور از مجموعه اصلاح‌طلبان و معتدلین رسیدیم. البته این افراد از غیر تهران بوده و مخصوص شهرستان‌هاست که تا فردا این لیست ها نهایی شده و در حوزه‌هایی که داوطلب داریم، لیست معرفی می‌کنیم. ما چهره‌های قابل رقابت را در شهرستان‌ها انتخاب کرده‌ایم. در تهران علی مطهری سرلیست خواهد بود و ما از آن لیست حمایت می‌کنیم.

لیست‌ها در آخرین ایستگاه
سید شهاب‌الدین طباطبایی

اخبار انتخاباتی دیگر رسانه‌ها؛ حضور ۴ فقیه شورای نگهبان در رقابت خبرگان

هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی، در پاسخ به این سوال که چه تعداد از اعضای شورای نگهبان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کردند، گفت: غیر از آیت‌الله جنتی و آیت‌الله شب زنده‌دار، چهار نفر دیگر از فقهای شورای نگهبان ثبت‌نام کرده‌اند.

بر این اساس آیات سیداحمد حسینی خراسانی، سید احمد خاتمی، علیرضا اعرافی و سیدمحمدرضا مدرسی یزدی اعضای شورای نگهبان هستند که در انتخابات ششمین دوره خبرگان رهبری با دیگر نامزدها رقابت خواهند کرد.

امروز آیت‌الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگویی با اشاره به فهرست جامعه مدرسین برای انتخابات آتی مجلس خبرگان، اظهار کرد: ما به‌عنوان جامعه مدرسین برای همه داوطلبان مجلس خبرگان رهبری احترام قائل هستیم اما درباره فهرست جامعه مدرسین اطمینان داریم و شهادت شرعی می‌دهیم که این فهرست برای صیانت از رهبری، استمرار رهبری و حرکت انقلاب اسلامی در مدار ولایت، اصلح است. بر همین اساس است که همواره در انتخابات خبرگان، بیش از ۹۹ درصد مردم به فهرست جامعه مدرسین اعتماد می‌کنند.

لیست‌ها در آخرین ایستگاه
عباس کعبی

مرتضی آقاتهرانی نماینده تهران در مجلس یازدهم و رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی هم در گفت‌وگویی با تاکید بر اینکه جبهه پایداری در انتخابات به دنبال سهم‌خواهی نیست، اظهار کرد: برای انتخابات مجلس دوازدهم افراد زیادی ثبت‌نام کرده‌اند و ما اصلاً کاری نداریم که این افراد عضو جبهه پایداری هستند یا خیر. نگاه ما آن است که داوطلبان چه شاخص‌هایی و صلاحیت‌هایی دارند و بر اساس آن ارزیابی‌های خودمان را روی آنان انجام می‌دهیم. ما ۴۰ شاخص را مطابق با فرمایش‌های امام راحل و مقام معظم رهبری درباره داوطلبان انتخابات مجلس استخراج کردیم و هر فردی که این شاخص‌ها را داشته باشد، مورد تأیید ما است، حتی اگر عضو جبهه پایداری نباشد.

همچنین محمد هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق سازمان صداوسیما در گفت‌وگویی در پاسخ به این سوال که بزرگان جریان اصلاحات آیا در انتخابات ورود خواهند کرد و از لیست علی مطهری حمایت می‌کنند؟ یادآور شد: تا آن جایی که بنده اطلاع دارم بزرگان جریان اصلاحات قطعا در انتخابات ورود و مردم را به مشارکت دعوت خواهند کرد و هیچ گاه این بزرگواران مخالف مشارکت در انتخابات نبوده‌اند.

از طرفی جواد امام سخنگوی جبهه اصلاحات در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «مواضع جبهه اصلاحات بر اساس راهبرد انتخاباتی و تصمیمات مجمع عمومی اعلام شده است؛ در تهران امکان ارائه لیست ندارد. استان‌ها و شهرستان‌ها مکلف به تصمیم با دو سوم هستند. از هیچ کاندیدای غیراصلاح‌طلب و نیابتی نیز حمایت نخواهند کرد. بیانیه روزنه گشاها هیچ ربطی به جبهه اصلاحات ندارد.

در روزنامه‌ها چه خبر بود؟

بیشتر روزنامه‌های امروز به بیانات دیروز رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با مردم آذربایجان شرقی پرداخته‌اند و «لزوم شرکت در انتخابات برای ترمیم و حل مشکلات» را از سخنان ایشان به عنوان تیتر برگزیده‌اند.

روزنامه‌های اصولگرای «کیهان» با تیتر «انتخابات راه اصلاح کشور است مردم دنبال اصلح باشند»، «جوان» با تیتر «انتخابات راه اصلاح کشور و حل مشکلات است»، «خراسان» و «وطن امروز» با تیتر مشترک «انتخابات؛ راه اصلاح کشور»، «رسالت» با تیتر «بداخلاقی در انتخابات ممنوع»، «فرهیختگان» با تیتر «راه اصلاح کشور از انتخابات می‌گذرد»، «ایران» وابسته به دولت با تیتر «انتخابات راه ترمیم مشکلات»، «همشهری» وابسته به شهرداری تهران با تیتر «مسیر اصلاح»، «جام جم» متعلق به صداوسیما با تیتر «اول؛ حضور، دوم؛ انتخاب اصلح» و «شهروند» وابسته به هلال احمر با تیتر «راه اصلاح کشور انتخابات است» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

همچنین روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالگرای «هم‌میهن» با تیترهای «تاکید رهبری بر سلامت انتخابات» و «تردیدهای نخبگان درباره ۱۱ اسفند»، «آرمان امروز» با تیترهای «انتخابات مظهر جمهوریت نظام» و «جزییات لیست انتخاباتی پزشکیان-مطهری»، «آرمان ملی»، «آفتاب یزد» و «اعتماد» با تیتر مشترک «برای ترمیم و حل مشکلات باید به انتخابات رو کرد»، «شرق» با تیتر «حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی»، «جمهوری اسلامی» با تیتر «حفظ وحدت ملی و حضور در انتخابات»، «ابتکار» با تیتر «انتخابات شرط اصلاح کشور»، «سازندگی» ارگان حزب «کارگزاران سازندگی ایران» در سرمقاله‌ای با تیتر «راه سخت مشارکت» به قلم محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای مرکزی این حزب و «مردم‌سالاری» ارگان حزب «مردم‌سالاری» با تیتر «رقابت ۵۱ نفر به ازای هر کرسی مجلس» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید