اخبار اقتصادی

قیمت گوشت از اواسط آبان ماه به ثبات می‌رسد

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی ضمن اشاره به اینکه از امروز ۱۲ هزار تن کنجاله سویا روی سامانه بازارگاه بارگذاری می‌کنیم تا نیاز دامداران شیری برطرف شود، درباره وضعیت بازار گوشت توضیح داد: پیش‌بینی می‌کنیم از اواخر مهر و یا اواسط آبان ماه با عرضه مداوم گوشت وارداتی قیمت گوشت به ثبات برسد.
به گزارش ایسنا، علیرضا پیمان پاک با بیان اینکه میانگین مصرف سالانه گوشت قرمز در کشور ۸۵۰ هزار تن است، گفت: از این میزان حدود ۱۰۰ هزار تن طی سال‌ها در قالب گوشت منجمد و مصارف صنعتی وارد کشور می‌شود و ۷۵۰ هزار تن نیز تولید داریم.
وی با اشاره به اینکه دو اتفاق بازار گوشت را از تعادل خارج کرد، گفت: یکی در بحث حذف ارز ترجیحی و حذف یارانه‌ها  بود که فرآیند تولید را دچار مشکل کرد که البته در حوزه مرغ توانستیم با افزایش جوجه‌ریزی و تمرکز بر تولید داخل و مقدار محدودی واردات آن را به تعادل برسیم.
به گفته وی درحال حاضر جوجه‌ریزی در بالاترین سطح ممکن در طول تاریخ گذشته است. بیش از ۱۳۰ تا ۱۳۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داریم.
قائم مقام وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: اتفاق دیگر محدودیت‌های ارزی به وجود آمده و مشکلات بین وزارت جهادکشاورزی و بانک مرکزی بود. در حوزه واردات گوشت منجمد و صنعتی که بخش صنف و صنعت ما را پوشش می‌داد کمبودی اتفاق افتاد. این کمبود باعث شد مصارف صنف و صنعت به سمت گوشت گرم حرکت کند. البته از ابتدای سال این مشکل حل شد و هماهنگی کاملی در پرداخت‌ها و انتقال ارزها به وجود آمد.
وی تصریح کرد: برآورد ما این است که ۵۰ هزار تن کاهش تولید داریم و باید ۱۵۰ هزار تن واردات داشته‌ باشیم. در دو سه ماه اول واردات گوشت منجمد کاهش یافت و در برخی ماه‌ها حتی به ۱۰۰ تن هم رسید، ولی امروز  ۷۰۰۰ تن گوشت منجمد در ماه وارد و نیاز بخش صنف و صنعت تامین می‌شود، ضمن اینکه تقاضای صنف و صنعت نیز از گوشت گرم خارج شده و بازار به ثبات می رسد.
پیمان پاک که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، عنوان کرد: برای تنظیم بازار گوشت گرم، برنامه‌ریزی شده که واردات محدود گوشت قرمز تنظیم بازاری انجام شود و در این راستا واردات روزانه ۱۴۰ تا ۱۵۰ تن گوشت گوسفندی و ۱۰۰ تن گوشت گوساله هدف‌گذاری شده است.این فرآیند برای گوشت گوسفندی اتفاق افتاد و زیرساخت‌ها نیز ایجاد شد و در حال حاضر واردات انجام می‌شود. تقریبا به روزی ۱۵۰ تن رسیدیم حتی در  بعضی روزها ۲۰۰ تن گوشت گرم گوسفندی نیز وارد شده است.
برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای ترمیم تولید داخل
وی در ادامه با بیان اینکه وزارت جهاد برای ترمیم تولید داخل برنامه‌هایی دارد، گفت: در سیستان و بلوچستان کشتارگاه‌ها و پرواربندی‌های بسیار بزرگ که ظرفیت‌های بسیار خوبی دارند ایجاد شده است. همچنین پاکستان هم  دومین جمعیت دامی جهان را دارد و ما می‌توانیم دام پروار را از پاکستان منتقل کنیم و چندین ماه در آنجا پرواربندی انجام شود و بعد پس از بحث‌های قرنطینه دامپزشکی وارد بازار شود.
قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تامین نهاده‌های دامی نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تامین ارز برای واردات نهاده‌ها به موقع صورت گرفته است و نهاده‌های وارد شده نیز در حال ترخیص است. طی یک ماه گذشته بیش از ۱۵ کشتی را که چندین ماه معطل پرداخت ارز بودند از منابع ‌TBI پرداخت کردیم.
کارخانه‌های روغن‌کش به تعهداتشان عمل نکردند
وی تصریح کرد: دانه سویا وارد می‌شود که از آن کارخانه‌های روغن‌کشی باید روغن به دست آوردند و کنجاله آن را به دامداران تحویل دهند. تأخیر تحویل کنجاله به دامداران به خاطر عدم انجام تعهدات کارخانه‌های روغن‌کشی بوده است.
به گفته وی در تیرماه کمتر از ۵۰۰۰ تن بارگیری کنجاله سویا انجام شد. در شهریور به بالای ۱۰ هزار تن کنجاله رسید و وقتی شرکت پشتیبانی امور دام کمبودها را احساس کرد در واردات کنجاله خشک ورود کرد و ماهانه سه کشتی کنجاله تا دی‌ماه امسال وارد کشور می‌شود تا بخشی از عقب‌ماندگی‌ها جبران شود.
پیمان پاک افزود: همچنین در کنار سه کشتی به ظرفیت ۱۸۰ هزار تن که شرکت پشتیبانی امور دام کنجاله خشک وارد می‌کند، ما از واردکنندگان هم تعهد گرفتیم که مانده بدهی‌شان را با کنجاله خشک بدهند و در حال حاضر کنجاله سویا به  اندازه نیاز واحدهای تولیدی بین روزانه ۱۰ تا ۱۲ هزار تن تأمین می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد:از امروز دوشنبه ۱۲ هزار تن کنجاله سویا روی سامانه بازارگاه بارگذاری می‌کنیم تا نیاز دامداران شیری برطرف شود و کمبود و عدم ایفای تعهد واردکنندگان هم تا آخر مهر یا اوایل آبان برطرف می‌شود. چون از آنها تعهد گرفته‌ایم، حدود ۵۰۰ هزار تن کنجاله خشک وارد کنند و به دامداران تحویل دهند.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی افزود: برای تنظیم بازار گوشت قرمز روزانه ۱۵۰ تن گوشت وارداتی عرضه می‌شود که ۹۰ درصد آن از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای و حدود ۱۰ درصد آن یعنی ۱۵ تن از طریق میادین میوه و تره‌بار سطح شهر عرضه می‌شود. با عرضه مداوم گوشت وارداتی پیش‌بینی می‌کنیم تا اواخر مهرماه و یا اواسط آبان بازار گوشت به ثبات و به اندازه قیمت سال گذشته برسد. یعنی قیمت لاشه عمده‌فروشی کیلویی ۳۳۰ هزار تومان و برای خرده‌ فروش ۳۸۰ هزار تومان می‌رسد و در میان‌مدت نیز پرواربندی دام داخلی باید رونق بگیرد.
توقف روند رشد قیمت لاشه گرم گوسفندی
در ادامه ایوب فصاحت – مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار – گفت: روزانه نیاز میادین میوه و تره بار به گوشت قرمز  تامین می‌شود و بر اساس برآوردی که از حوزه دام داریم روند رشد قیمت لاشه گرم گوسفندی متوقف شده ، اگر چه طی چند روز گذشته شکننده شده است. قیمت گوشت گوساله نیز طی یکی دو هفته اخیر  ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان بالا رفته است. چون عمده گوشت وارداتی گوسفندی است و در میادین هم عرضه می‌شود در نتیجه در تنظیم بازار بسیار اثرگذار است. اما گوشت گوساله روند افزایشی دارد که اثر خود را روی گوشت گوسفندی نیز گذاشته است.
مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار اضافه کرد: قیمت لاشه گوسفندی ۲۷۵ تا ۲۸۲ هزار تومان بسته به نوع آن در میادین عرضه می‌شود. لذا برنامه‌ریزی‌ها باید به سمت تامین بهتر و بیشتر باشد. 
وی در ادامه با اشاره به قیمت گوشت در میادین گفت: قیمت لاشه گوسفندی در بازار آزاد حدود ۴۱۰ تا ۴۳۰ هزار تومان و در میادین با قیمت ۲۸۲ هزار تومان و حتی کمتر نیز عرضه می‌شود. قیمت گوشت گوساله اما از ۵۰۰ هزار تومان هم عبور کرده است. در میادین ۴۸۰ هزار تومان است،  اما مشکل تامین داریم و باید قیمت را تغییر دهیم که با قول‌های داده شده احتمالاً این تامین به صورت مناسب صورت گیرد.
فصاحت همچنین افزود: وزارت جهاد تلاش می‌کند ذخایر استراتژیک را ترمیم کند و ماهانه حداقل ۱۰ هزار تن گوشت قرمز و ۱۰ هزار تن مرغ باید برای ذخایر فراهم شود تا بازار به تعادل برسد.
وی تصریح کرد:  در کنجاله سویا باید روزانه ۱۲ هزار تن وارد شود تا نیاز دامداران به کنجاله تأمین شود.
انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *