اخبار اقتصادی

قانون بازبینی و تکمیل دهک‌بندی خانوارها با اطلاعات جدید

معاون رفاهی وزیر کار در گفت‌و‌گو با «ایران» خبر داد:

بازبینی و تکمیل دهک‌بندی خانوارها با اطلاعات جدید

 

طی دو مرحله یارانه نقدی برای معترضان واریز شده و برای افرادی که دیرتر اقدام به ثبت اعتراض خود کرده‌اند هم در روزهای آتی واریز خواهد شد درآمد و دارایی چند سال گذشته معیار دهک بندی هاست

مریم آریایی
خبرنگار
همزمان با آغاز اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها از ۲۰ اردیبهشت ماه، خانوارهایی که در این دوره یارانه دریافت نکرده یا پیش از این یارانه دریافت نمی‌کردند و با تغییر مبلغ یارانه نقدی خواهان تجدیدنظر در پرونده خود بودند، بعضاً به ثبت درخواست‌های خود برای بازبینی در دهک‌بندی یا درخواست برقراری یارانه در سامانه‌های معرفی شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها اقدام کردند. درباره فرایند رسیدگی به این درخواست‌ها، شاخص‌های دهک‌بندی و نحوه بازبینی و تکمیل پرونده اقتصادی خانوار با داریوش ابوحمزه، معاون رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت‌و‌گو کرده‌ایم که شرح این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید:
مبنای قانونی حذف دهک دهم درآمدی چیست؟
مجلس محترم هم در ماده (۱۳) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۹/۰۸/۱۴۰۰ و هم در بند (ب) تبصره (۱۴) قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب کرد که یارانه و کمک معیشتی دهک‌های پردرآمد حذف و منابع مالی حاصل از حذف دهک‌های پردرآمد برای افزایش یارانه فرزندان خانوارهای دهک‌های پایین درآمدی و همچنین پرداخت یارانه به کسانی که پیش از این یارانه دریافت نمی کردند (جاماندگان یارانه) استفاده شود.
در طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، مبنای شما برای دهک‌بندی چه داده‌ها و اطلاعاتی بوده است؟
دهک‌بندی درآمدی خانوارها براساس یک‌سری اطلاعات مربوط به درآمد و دارایی افراد صورت می‌گیرد. بدین صورت که گردش تمامی حساب‌های فرد، تراکنش‌های کارتی و اینترنتی، اطلاعات مربوط به حقوق، مالیات و بیمه و همچنین دارایی‌هایی از قبیل خودروهای فرد مورد نظر هستند. خانوارها براساس درآمد و دارایی‌های ذکر شده در طول چندین سال رتبه‌بندی شده و در آخر تعداد اعضای خانوار نیز مدنظر قرار می‌گیرد.
ما برای دهک‌بندی دو نکته مهم را لحاظ می‌کنیم. یکی اینکه درآمد و دارایی خانوار در طول چند سال ملاک دهک‌بندی قرار می‌گیرد تا برآورد وضعیت اقتصادی خانوار دقیق باشد، یعنی کسی که به هر دلیل طی یک مدت کوتاه گردش حساب بالایی داشته نباید در دهک بالای درآمدی قرار گیرد و در نظر گرفتن گردش حساب‌های این فرد طی چند سال باعث پایین آمد میانگین گردش حساب و قرار گرفتن وی در دهک‌های پایین‌تر خواهد شد. اینگونه نیست که اگر به‌عنوان مثال یک کشاورزی، در یک ماه از سال درآمد و گردش حسابی داشته باشد، به‌خاطر یک ماه گردش مالی یارانه‌اش حذف یا دهک‌بندی وی تغییر کند؛ چرا که گردش مالی یا درآمدها در طول چند سال مورد بررسی قرار می‌گیرد.
دیگراینکه تعداد اعضای خانوار نیز بر دهک‌بندی اثرگذار است. به عبارتی در حالتی که درآمد و دارایی دو خانوار با همدیگر برابر باشد، خانوار با جمعیت کمتر در دهک بالاتری نسبت به خانوار پرجمعیت قرار می‌گیرد. همچنین به‌دلیل ناقص بودن اطلاعات املاک، اطلاعات ملکی افراد در طرح اخیر معیار دهک‌بندی درآمدی قرار نگرفته است.
کسانی که به عدم دریافت یارانه اعتراض دارند، شامل چه مواردی هستند و بررسی اعتراضات به چه صورت است؟
گروه اول خانوارهایی هستند که در طرح اخیر دولت از دریافت یارانه محروم شده‌اند. این افراد در دهک دهم درآمدی قرار دارند و برای اعتراض به دهک‌بندی خود باید به سامانه hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کرده و اعتراض خود را ثبت کنند یا از طریق تماس با شماره ۶۳۶۹ یا تلفن گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ اعتراض خود نسبت به قرار گرفتن در دهک دهم درآمدی را ثبت کنند. این اعتراضات در اسرع وقت از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی شده و نتیجه آن اعلام خواهد شد.
گروه دوم خانوارهایی هستند که پیش‌ از این به هر دلیلی یارانه دریافت نمی‌کردند یا در سال ۱۳۹۳ به‌صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف داده بودند. این افراد جاماندگان از یارانه محسوب می‌شوند و در صورت تقاضای دریافت یارانه باید برای کسب اطلاع از آخرین وضعیت ثبت‌نام خود کد دستوری #کد ملی*۴۳۸۵۷*۴* را شماره‌گیری کنند و پس از آن برای ثبت‌نام به آدرس اینترنتی my.gov.ir مراجعه نموده و درخواست برقراری یارانه خانوار خود را ثبت کنند.
آیا علت بیشترین اعتراض‌ها به دهک بندی‌ها را بررسی و جمع‌بندی کرده‌اید که چه مواردی بوده است؟
بررسی کارشناسان ما از طریق رصد سامانه‌های وزارتخانه و پاسخگویی حضوری به مردم، نشان می‌دهد که بیشترین اعتراض به دهک‌بندی درآمدی مربوط به ساختار خانوار افراد است. پیش از افزایش مبلغ یارانه، به‌دلیل پایین بودن مبلغ ۴۵ هزار تومانی و عدم تأثیر این مبلغ در پوشش قدرت خرید خانوار باعث عدم تفکیک یارانه فرزندان پس از ازدواج شده بود.
افراد زیادی نیز عدم امکان قانونی برای تفکیک اعضای مجرد خانوار که خود صاحب شغل و درآمد مستقل هستند را به‌عنوان عامل قرار گرفتن خانوار خود در دهک دهم درآمدی ذکر کرده و تقاضای تفکیک این اعضای مجرد از ساختار خانوار خود را داشتند.
همچنین استفاده اشخاص دیگر از حساب فرد یا واریز مبالغ متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر به حساب فرد که باعث افزایش گردش حساب فرد و به تبع آن قرار گرفتن خانوار در دهک دهم درآمدی شده است از دلایل دیگر ابهامات مردم در خصوص دهک‌بندی درآمدی مربوط به خانوار خود می‌باشد.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابهام و اعتراض مردم در خصوص ساختار خانوار را بررسی و پیشنهاداتی در خصوص رفع این مشکل به دولت و سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارائه داده است که امیدواریم با اعمال این پیشنهادات مشکل اصلاح ساختار خانوار جهت پرداخت یارانه به افراد رفع شود.
اما در خصوص ابهام دوم باید گفت که مردم عزیز نباید به هیچ وجه اجازه استفاده از حساب خود را به شخص دیگری بدهند و همچنین از واریز مبالغ متعلق به دیگران به حساب خود جلوگیری نمایند تا مانع از افزایش گردش حساب خود شوند. از آنجا که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌صورت دوره‌ای دهک‌بندی تمامی خانوار‌های کشور را بررسی و به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام می کند این امر منجر به کاهش گردش حساب‌های فرد در دوره‌های بعد و پایین آمدن دهک‌بندی درآمدی وی خواهد شد.
به‌ دلیل وجود ابهام‌های مردم و سؤال‌های آنان در خصوص دهک‌بندی خانوارها، قرار شد که مبلغ یارانه جدید به افراد در دهک دهم که جدیداً یارانه آنها حذف شده و درخواست بازنگری داشتند، نیز واریز شود. تاکنون برای تعداد زیادی از افرادی که در سامانه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به ثبت اعتراض نموده‌اند، طی دو مرحله مبلغ یارانه واریز شده و این مبلغ برای تعدادی دیگر از هموطنان که کمی دیرتر اقدام به ثبت اعتراض نمودند نیز در روزهای آتی واریز خواهد شد. لازم به ذکر است تا زمان رسیدگی دقیق به اعتراضات این مبلغ مسدود می‌باشد.
افراد برای جداسازی یارانه خود چه کنند؟
دهک‌بندی براساس مجموع درآمد و دارایی همه‌ اعضای خانوار انجام شده است و عدم تفکیک فرزندان برخی خانوارها که صاحب شغل و درآمد مستقل از پدر و مادر هستند باعث برآورد بالای درآمد کل خانوار و قرار گرفتن خانوار در دهک دهم درآمدی شده است. در حال حاضر این امکان برای اعضای خانواده‌ها و افرادی که ازدواج کرده‌اند، وجود دارد تا به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه و اقدام به ثبت درخواست جداسازی و تفکیک یارانه خود از والدین نمایند که این درخواست‌ها توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها بررسی و نتیجه به افراد اعلام خواهد شد.
در صورت تأیید سازمان هدفمندی یارانه‌ها و تفکیک یارانه این افراد از یارانه والدین، یارانه پدر و مادر پس از آزمون وسع خانوار و در صورت دارا بودن شرایط به طور خودکار برقرار می‌شود و نیازی به مراجعه افراد به سامانه‌ها نیست.
همچنین افراد مجرد یا کسانی که طلاق گرفته‌اند می‌توانند با ارائه مدارک به مراکز پلیس +۱۰ و طی فرایند قانونی درخواست دریافت یارانه خود را ثبت نمایند تا درصورتی‌که واجد شرایط باشند مشمول دریافت یارانه قرار گیرند.
فرایند بررسی اعتراض‌ها چگونه است؟
از همان ابتدای اجرای طرح، فرایند بررسی اعتراضات به دهک‌بندی درآمدی خانوارها با فراهم نمودن امکان ارائه اعتراض مردم به دهک‌بندی خود شروع شده است. همکاران ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌صورت مداوم در حال دریافت اطلاعات درآمد و دارایی افراد از نهادهای مربوطه و به روزرسانی این اطلاعات در بانک اطلاعاتی پایگاه رفاه ایرانیان هستند.
لذا در هفته‌های آینده بررسی درخواست‌های مردم برای بازنگری دهک‌ها به طور کامل انجام شده و در صورت تأیید دولت و نهادهای مربوطه، اطلاعات بیشتری از درآمد و دارایی افراد را جهت مشاهده در سامانه حمایت قرار خواهیم داد تا مردم عزیز از این طریق نسبت به اطلاعات ثبت شده خود در سیستم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آگاه شوند.
بانک‌های اطلاعاتی متعددی وجود دارد که باید وضعیت اقتصادی افراد را اعلام کنند تا مجدد به درخواست‌ها رسیدگی شود و با اعلام درآمد و دارایی‌ افراد به‌صورت جزیی‌تر در سامانه حمایت، هموطنان می‌توانند ابهامات خود را به‌صورت دقیق‌تر مطرح کنند.
همچنین در فرایند رسیدگی به اعتراض دهک‌بندی خانوارها، پیامک برای سرپرست خانوار ارسال می‌شود تا مجدد به سایت مراجعه و جزئیات شناسنامه اقتصادی خانوار خود را مشاهده کنند و در صورت اعتراض مجدد، اطلاعات بررسی شده و در نهایت جمع‌بندی می‌شود که جزو چه دهک درآمدی هستند.
موارد زیادی وجود دارد که یکی از اعضای خانواده، حساب خود را به دیگری واگذار کرده‌ که شخص دیگر با آن تجارت یا کسب درآمد می‌کند؛ یا بعضی‌ها خودرو و دارایی‌ها را قولنامه‌ای خرید و فروش می‌کنند که این عدم انتقال سند مالکیت در دهک‌بندی بهایی به زیان فروشنده تمام خواهد شد، چرا که سند مالکیت خودرو هنوز به اسم فروشنده می‌باشد. هموطنان عزیز بدانند که شفافیت مالی باعث برآورد دقیق از اموال ایشان است. لذا باید شفاف‌سازی صورت بگیرد و افراد حساب‌های خود را برای تجارت و کسب و کار در اختیار دیگران قرار ندهند و همچنین در صورت خرید یا فروش، دارایی‌های خود را به‌صورت رسمی منتقل کنند.
همچنین اگر فردی، حساب شخصی خود را برای تنخواه شرکتی قرار دهد به‌دلیل گردش حساب بالا جزو دهک دهم قرار می‌گیرد و یارانه‌اش حذف می‌شود و مردم عزیز از انجام این کار نیز خودداری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید