اخبار سیاسی

عراقچی: در حسن نیت دوستانمان در روسیه تردید نداریم، اما آمریکا باید گام اول را بردارد / سوئیس تنها کانال رسمی ما با آمریکاست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : d8b9d8b1d8a7d982da86db8c d8afd8b1 d8add8b3d986 d986db8cd8aa d8afd988d8b3d8aad8a7d986d985d8a7d986 d8afd8b1 d8b1d988d8b3db8cd987 d8aad8b1 6049ee787c6dc

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در صورتی که آمریکا به برجام برگردد و تحریم هایی که برقرار کرده را بردارد، ایران هم بعد از راستی آزمایی به تعهدات خود بازخواهد گشت.

به گزارش «انتخاب»، عراقچی در مصاحبه با رسانه روسی اسپوتنیک تصریح گرد: بازگشت آمریکا به برجام به هیچ نشستی احتیاج ندارد.

به نوشته ایرنا، وی با بیان اینکه در حسن نیت دوستانمان در روسیه تردید نداریم، اما آمریکا باید گام اول را بردارد.

لاوروف وزیرخارجه روسیه دو روز پیش در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای اماراتی خود ضمن استقبال از بازگشت آمریکا به برجام گفته بود اقدام همزمان ایالات متحده و ایران برای بازگشت به برجام را ممکن می داند و آماده کمک به هر دو طرف در این زمینه است.

عراقچی اظهار داشت: نشست اعضای برجام در هر زمانی می تواند برگزار شود، حضور آمریکا در چنین نشست هایی منوط به لغو تحریم های علیه ایران است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در صورت عدم بازگشت آمریکا به برجام تصمیم گیری برای آینده آن بر عهده ایران و ۱+۴ است؛ تا زمانی در برجام می مانیم که برایمان منافع داشته باشد.

وی گفت: اقداماتی که ما در برنامه هسته ای خود انجام می دهیم دقیقا بر اساس نیاز ایران است و ارتباطی به سیاست های آمریکا در جاهای دیگر از جمله سوریه ندارد.

عراقچی اظهار داشت: ما برای گفت و گو با همسایگان خود به ویژه در خلیج فارس هیچ مشکلی نداریم، از طرف ما همواره پیشنهاد برای گفت و گو و تعامل وجود داشته است.

او افزود: عربستان حل مشکلات خود در یمن را در یمن و در خود عربستان جستجو کند و به دنبال یافتن بهانه های خارجی یا بهانه جویی نباشد.

معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد: هیچ ارتباط مستقیمی با آمریکا وجود نداردو سوئیس تنها کانال رسمی بین دو طرف است.

این متن در پایگاه خبری انتخاب منتشر شده و انتشار آن در راه پایدار به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *