تغذیه

عدم مصرف نمک یددار چه عارضه هایی برای کودکان دارد

به گزارش خبرگزاری مهر، فریدون عزیزی، روز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲، در نشست خبری چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم که در محل پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، به تأثیر منفی برخی از توصیه‌های غیر کارشناسی فضای مجازی بر سلامت جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی در زمینه بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم باورهای غلطی است که متأسفانه از طریق فضای مجازی در اختیار مردم ما قرار می‌گیرد.
رئیس کنگره گفت: مصرف نمک‌های غیریددار با اسامی نمک‌های سنتی، آبی، صورتی و…، سبب شده که درصدی از خانواده‌های ایرانی از منافع نمک یددار بهره مند نشوند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به اهمیت مصرف نمک یددار اشاره کرد و افزود: مصرف نمک یددار در سه دهه گذشته سبب شده کمبود ید جامعه برطرف شود و عوارضی مانند اثر کمبود ید در رشد عصبی و ذهنی جنین و کودکان و نوجوانان از بین برود. همچنین در این سال‌ها ۹۰ میلیون ضریب هوشی به کودکان و نوجوانان اضافه شده، از بروز ۳۰ میلیون گواتر و هزاران اعمال جراحی تیروئید پیشگیری شده است.
عزیزی ادامه داد: عدم مصرف نمک یددار برای هر خانواده این خطر را دارد که اختلالات رشد ذهنی، هوشی و عصبی در فرزندان آنها ظاهر شود و اختلالات دیگر کمبود ید مانند کم کاری تیروئید و بزرگ شدن حجم تیروئید مجدداً ظاهر شود و به خانواده‌ها اکیداً توصیه می‌شود که فقط و فقط از نمک‌های تصفیه شده یددار استفاده کنند.
رئیس انجمن متخصصین غدد ایران اعلام داشت: برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان موارد زیادی توصیه می‌شود که مهمترین آنها دریافت کافی کلسیم و ویتامین D (دی) و فعالیت بدنی مناسب است، متأسفانه با اخبار نامناسب ناشی از مواد مضر در شیر و نیز گران بودن قیمت لبنیات، بسیاری از خانوارها و به ویژه خانم‌ها که در معرض بیشتر پوکی استخوان هستند شیر مصرف نمی‌کنند و مصرف لبنیات نیز به حداقل رسیده است.
عزیزی ادامه داد: کمبود ویتامین D نیز در همه کشورها شایع شده زیرا بدن انسان کمتر در معرض تابش اشعه خورشید قرار می‌گیرد و این امر در کشور ما نیز در زمره عوامل تشدید پوکی استخوان است. حال آنکه با مصرف یک قرص ۵۰ هزار واحد در ماه و یا مصرف روزانه قرص‌های ۱۰۰۰-۲۰۰۰ واحدی می‌توان ویتامین D کافی دریافت کرد. پیش بینی می‌شود که شیوع پوکی استخوان در حال افزایش باشد. لذا توصیه می‌شود که دریافت کلسیم از طریق مصرف شیر و لبنیات و مصرف ویتامین D را همه افراد جامعه و به ویژه دختران و زنان بسیار جدی بگیرند.
رئیس چهاردهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم ایران به عدم مصرف برخی از سبزیجات اشاره کرد و بیان داشت: آموزه‌های غلط در مورد تأثیر برخی سبزیجات و میوه جات بر تیروئید به ویژه کلم و کاهو سبب می‌شود که این مواد مغذی و حاوی ویتامین به میزان کمتر مصرف شوند حال آنکه در آنها که نمک یددار مصرف می‌کنند و ید کافی دریافت می‌کنند و نیز آنها که به دلیل بیماری‌های تیروئید قرص تیروئید مصرف می‌کنند، این مواد هیچ گونه اثر سوئی بر عملکرد تیروئید و یا بیماری‌های آن ندارند.
چهاردهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم در روزهای ۱ الی ۳ آذر ۱۴۰۲ در مرکز همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید