خبرنامه

عبای عربی و توسعه‌ی قطری!

اقدام امیر قطر در پوشاندن عبای عربی بر اندام لیونل مسی در مراسم اهدای جام جهانی اگر چه در نگاه اول اقدامی نمادین به نظر رسید ولی نشان از تیزهوشی و فرصت طلبی امیر قطر در بهره گیری تام و تمام از فرصت جام جهانی برای نمایش هویت عربی داشت.
 محمدرضا اسلامی پژوهشگر توسعه در گفت و گو با هفته نامه تجارت فردا در پاسخ به پرسشی پیرامون رمز و راز توسعه یافتگی قطر به  اهمیت” مفهوم هویت” اشاره کرده و می گوید؛ حفظ هویت قطری همواره اولویت مهم سیاست گذاران این کشور بوده است.
به باور اسلامی این کشور زمانی که می خواسته در حوزه های مختلف شاخص های توسعه را محقق کند تلاش کرده تا یک هویت ویژه و مستقل را در کنار سایر شیخ نشین ها تعریف کند و نشان دهد که شهروند قطر متفاوت از شهروندان سایر کشورها است.
 با این نگاه حتی شواهد بیشتری از حضور مفهوم هویت در امر توسعه‌ی قطر نیز مشهود است؛ ستون های چراغ برق در خیابان ها با خطاطی های اسلامی تزئین شده، در معماری خیابان ها و شهرسازی به حضور المان های اسلامی توجه شده و حتی فرودگاه دوحه به هویت مستقلی برای این کشور تبدیل شده است.
جهانی شدن اگر چه از یک سو به گسترش ارتباطات، افزایش شباهت ها و نزدیک شدن فرهنگ ها انجامیده است ولی از سوی دیگر موجبات پررنگ شدن برخی تمایزات و هویت های قومی، دینی و بومی را نیز فراهم آورده است. بنابراین جهانی شدن واجد یک چهره ژانوسی شده که همگرایی ها و واگرایی ها را همزمان تقویت می کند.
 از همین رو قطر کوشیده است تا با بهره گیری از فرصت هایی مانند برگزاری جام جهانی، عقد قراردادهای کلان اقتصادی و تاکید بر هویت مستقل قطری چهره ای منحصر به فرد، پیشرو و متفاوت از سایر کشورهای منطقه از خود بروز دهد. انداختن عبای عربی بر شانه های لیونل مسی را نیز باید به عنوان قطعه نهایی پازل هویت بخشی به فرآیند توسعه یافتگی  این کشور تلقی کرد.
کشوری که فقط در چهاردهه از بادیه نشینی به کاخ نشینی رسیده و اکنون با مساحتی معادل ۰/۱ استان فارس و جمعیتی به اندازه نصف آن با تولید ناخالص ۱۶۰ میلیارد دلاری و درآمد سرانه ای معادل ۶۰ هزار دلار نه تنها ثروتمندترین کشور عرب بلکه جزء چهار کشور اول ثروتمند جهان محسوب می شود. قطر اکنون به سرمایه گذاری در ساخت بلندترین برج اتحادیه اروپا مشغول است.
 در ایران پس از انقلاب اما به تبع دوران پیش از آن موضوع هویت دستمایه مناقشات سیاسی بوده است. به جای رسمیت یافتن هویت های سه گانه؛ ایرانی، اسلامی، مدرن و تلاش برای هم افزایی توسعه گرای آن ها، اولویت حکومت بیشتر معطوف به مرکزیت بخشیدن به هویت اسلامی و به حاشیه راندن ایرانیت و مدرنیت بوده است. آخرین نمونه از این تلاش هم حذف تصویر تخت جمشید از روی چک پول ها می باشد.
جمهوری اسلامی با جایگزینی سیاست به جای اقتصاد، کوشیده تا امنیت منطقه ای را بر توسعه اقتصادی ترجیح دهد. بنابراین نه تنها نتوانسته از فرصت جهانی شدن برای توسعه یافتگی بهره گیرد بلکه در انزوایی خودساخته به تبلیغ هویتی شعارزده دست زده است. این در حالی است که قطر مسیر معکوسی را پیموده و سعی کرده با بهره گیری از امکانات جهانی شدن، به تقویت ارتباطات بین المللی، توسعه اقتصادی و تثبیت هویت ملی خود بپردازد.
✍ مهران صولتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *