اخبار فرهنگی و اجتماعی

طولانی‌ترین رودخانه تهران را بشناسید

دره کن در شمال غربی شهر تهران و رودخانه کن که از بلندی‌های شمال البرز سرچشمه می‌گیرد در مسیر آن جریان دارد. رودخانه کن با حدود ۲۲ کیلومتر طول از دامنه البرز شامل کوه‌های امامزاده داود(ع)، تالون و کرکو سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه ۵ منطقه تهران را در بر می‌گیرد که شامل مناطق ۵، ۲۲، ۹، ۲۱ و ۱۸ می‌شود.
رودخانه کن از قدیم آب شرب و همچنین آب مورد نیاز برای آبیاری باغ‌های میوه کن را تأمین می‌کرد و به این سبب همواره محل تفریح و گردشگاه شهروندان تهرانی بوده است. این رود، پرآب‌ترین رودی است که از تهران می‌گذرد. مسیر طولانی این رود به علت عظمت و مقیاس شهری و فراشهری آن با بسیاری از شریان‌های شهری و فراشهری تقاطع دارد. عمده‌ترین شریان‌های شهری که این رود_دره عظیم را قطع می‌کنند از شمال به جنوب عبارتند از: بزرگراه ایران‌پارس، بزرگراه شهید همت، بزرگراه آیت‌الله کاشانی، بزرگراه رسالت، مسیر مترو تهران‌ ـ کرج، آزادراه تهران‌ ـ کرج، جاده مخصوص تهران‌ ـ کرج، بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج)، راه‌آهن تهران ‌ـ تبریز، آزادراه تهران ‌ـ ساوه، بلوار یافت‌آباد، آزادراه آزادگان، راه‌آهن تهران ـ خرمشهر و جاده ساوه.
همچنین کاربری‌های عمده در طول رودخانه را شهرک‌ها و مناطق مسکونی مجاور آن تشکیل داده‌اند از جمله محله خلیج فارس‏ و شهرک سینا. البته در طول محدوده کن قهوه‌خانه‌هایی نیز وجود دارند که در روزهای هفته به‌ویژه در روزهای تعطیل بهار و تابستان از مسافران پذیرایی می‌کنند.
در سال‌های دور اگر برای گردش به این محدوده‌ها می‌رفتید توت خوردن هم بخشی از گردش و تفریح بود، اما امروز دیگر اثری از درختان توت در این ناحیه نیست و پیشنهاد ما باز هم سر زدن به رستوران‌ها و کافه‌های محدوده کن است.

بیشتر بخوانید:

۲۷۱ ۲۳۳

منبع : خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *