اخبار سیاسی

طعنه شریعتی به اصلاح‌طلبان در مناظره ایسنا/احتمال تک‌روی پایداری

به گزارش راه پایدار :

برگزاری یک مناظره انتخاباتی در ایسنا، احتمال حضور ۷ زن در لیست شورای وحدت اصولگرایان و احتمال تک‌روی جبهه پایداری از جمله اخبار انتخاباتی امروز – سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ – بود.

به گزارش ایسنا، در مناظره انتخاباتی که ظهر امروز میان علی ‌محمد نمازی نماینده ادوار مجلس و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با مالک شریعتی نماینده تهران در مجلس یازدهم برگزار شد دو طرف نقطه نظرات خود را درباره انتخابات بیان کردند.

طعنه شریعتی به اصلاح‌طلبان: می‌توانند لیست بدهند ولی سیاسی‌کاری می‌کنند

در این مناظره، نمازی تصریح کرد: تصمیم گیری در احزاب و تشکل‌ها برای تایید کاندیداها کار سخت و زمان‌بر است. احزاب خود را برای ثبت نام دی ماه آماده بودند اما یکباره چند ماه آمد جلو. مردم نمی‌دانستند مجمع چه تصمیمی در خصوص قانون انتخابات می‌گیرد. بین زمان ابلاغ و ثبت‌نام اولیه فاصله بسیار کم بوده و این فاصله برای تصمیم‌گیری تشکیلاتی خیلی کم بود. بنده دکتر شریعتی را به اصل ۳۶ قانون اساسی ارجاع می‌دهم که هیچکس مجرم نیست، الا به حکم مرجع قضایی. این قانون اساسی ما دموکراتیک و حقوق شهروندی آن کاملا در آن دیده شده است. مشکل در اجراهاست. تا کسی در مرجع قضایی محکوم نشده باشد، صلاحیت دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: قانون می‌گوید برخی از احکام قطعی کیفری می‌تواند آن محکوم را از حقوق اجتماعی محروم کند. اگر کسی محکومیت ندارد حق دارد کاندیدای انتخابات شود. بعد در قانون می‌گوییم عدم احراز صلاحیت به صفر برسد. این اساسا درست نبوده است. گویا دستور دادند این را بردارید. دو دقیقه برای بررسی پرونده‌های افراد معترض در شورای نگهبان کافی نیست. این مسائل در انتخابات ایجاد شبهه می‌کند.

طعنه شریعتی به اصلاح‌طلبان در مناظره ایسنا/احتمال تک‌روی پایداری
مناظره علی محمد نمازی و مالک شریعتی در ایسنا

شریعتی هم در پاسخ به وی اظهار کرد: بررسی صلاحیت باید مستند باشد. من منتقد برخی تایید صلاحیت‌ها در هیات‌های نظارت هستم. افرادی هستند که در مجلس رد اعتبار شدند و سوء شهرت داشتند اما الان تایید شدند. پیگیری کردیم و اسناد دادیم. کسانی هم که رد شدن حتما باید مستند باشد. مردم تصمیم انقلابی می‌گیرند و در انتخابات شرکت می‌کنند. مهم این است که ما وظایف خود را انجام می‌دهیم یا تزریق ناامیدی می‌کنیم. ما قطعا ۲۲ بهمن باشکوهی خواهیم داشت. مردم معطل ما نیستند ما در این مرحله چه می‌کنیم آیا تلاش می‌کنیم با غر زدن سیاسی فضا را مایوس کنیم؟

این فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: چطور در مجلس دهم آقای عارف سرلیست شد و بعدا خودشان گفتند خاصیتی نداشت. تعداد زیادی هم چهره‌های ناشناخته به لیست اضافه کرد. چطور آقای عارف توانست سرلیست مجلس دهم شود و عده‌ای را دنبال خود به مجلس ببرد؟ چرا الان آقای نوبخت و مطهری تحت فشار هستند از تهران بروند؟ چرا با مشارکت بازی سیاسی می‌کنید؟ از نگاه بنده فرصت برای اصلاح‌طلبان برای لیست دادن در تهران فراهم است اما دارند بازی سیاسی می‌کنند.

حضور ۷ زن در لیست شورای وحدت اصولگرایان

امروز همچنین غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در اولین گردهمایی طلاب و روحانیت جنوب تهران که با موضوع نقش ائمه جماعت در افزایش مشارکت مردمی برگزار شد، با بیان اینکه سعیمان در شورای ائتلاف این است که افراد صالح و سالم را شناسایی و برای انتخابات معرفی کنیم، گفت: آیت‌الله محمدی عراقی و آیت‌الله صفائی بوشهری در فهرست داوطلبان شورای ائتلاف تهران مجلس خبرگان رهبری حضور دارند.

از طرفی منوچهر متکی رئیس ستاد انتخابات تهران بزرگ شورای وحدت اصولگرایان در نشست هیات عالی این شورا از جمع‌بندی و ارزیابی لیست داوطلبان این تشکل سیاسی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تا ۲۲ بهمن خبر داد و عنوان کرد: فهرست شورای وحدت در تهران و سراسر کشور در حال تدوین است و در موعد مقرر منتشر می‌شود.

طعنه شریعتی به اصلاح‌طلبان در مناظره ایسنا/احتمال تک‌روی پایداری
منوچهر متکی و شهاب‌الدین صدر

شهاب‌الدین صدر رئیس ستاد انتخابات تهران بزرگ شورای وحدت هم در سخنان خود در این نشست از ارائه لیست نهایی شورای وحدت پس از انجام مصاحبه‌ها با داوطلبان زن برای حضور دست‌کم هفت نفر از آنان در لیست و انجام گفت‌وگو با کلیه نامزدها خبر داد.

امروز عبدالله مرادی مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور و دبیر دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادعاهایی از سوی جبهه اصلاحات درباره ساختار انتخابات گفت: احزاب سیاسی از طیف‌های مختلف در همه جلسات مرتبط با احزاب در وزارت کشور حضور دارند و هیچ کدام گزاره‌ای مبنی بر عدم شرکت در انتخابات مطرح نکرده‌اند. درباره جبهه اصلاحات بیانیه‌ای صادر شد و به نظر نمی‌رسد که حرفی از تحریم سیاسی باشد و با توجه به گمانه‌زنی‌های فضای سیاسی به نظر می‌رسد که مجموعه‌های مختلف از جمله اصلاحات در حال محیا کردن فهرست‌های انتخاباتی خودشان هستند.

همچنین بر اساس اظهارات دیشب احمد وحیدی وزیر کشور در کرمانشاه، برای برگزاری انتخابات همزمان دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۹۰ هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور پیش‌بینی شده است که از این تعداد بیش از ۴۰ هزار شعبه ثابت و مابقی سیار هستند. به گفته وحیدی، نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان از روند صعودی تمایل به مشارکت می‌دهد.

انتخابات در دیگر رسانه‌ها؛ شاید پایداری راه خود را برود

امروز مرتضی آقاتهرانی رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری و نماینده فعلی مجلس در گفت‌وگویی در پاسخ به سؤالی درباره فرآیند ارائه لیست جبهه پایداری برای انتخابات، اظهار کرد: ما روند بررسی لیست جبهه پایداری را آغاز کرده‌ایم و منتظر هستیم و هم‌اکنون در حال مصاحبه و گفت‌وگو با برخی گزینه‌های جدید و جوان هستیم تا در صورت تطبیق شاخص‌ها از آنها حمایت کنیم.

آقاتهرانی در پاسخ سؤال دیگری درباره احتمال ائتلاف جبهه پایداری با شورای ائتلاف تصریح کرد: با دوستان خود در شورای ائتلاف صحبت کرده‌ایم و اکنون نیز بضعاً برخی جلسات و گفت‌وگوهایی با آنها داریم. ما صراحتاً به آنها گفتیم که اگر منظور از وحدت، همگرایی و همراهی بر اساس شاخص‌ها و معیارها باشد، آماده‌ایم و از ائتلاف استقبال می‌کنیم اما اگر مقصود از وحدت، قرار گرفتن دوستان و آشنایان در لیست و ترجیح آنها به شاخص‌ها باشد، راه خودمان را خواهیم رفت.

طعنه شریعتی به اصلاح‌طلبان در مناظره ایسنا/احتمال تک‌روی پایداری
مرتضی آقاتهرانی

رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری همچنین افزود: ما خواهان وحدت هستیم و از آن استقبال می‌کنیم اما وحدت بر اساس شاخص‌ها را قبول داریم، این‌که برخی می‌گویند «ما محور وحدت هستیم و بیایید به آنچه ما می‌گوییم گوش کنید تا وحدت حاصل شود» که ما این نگاه را قبول نداریم و معتقدیم که وحدت باید بر اساس معیارها باشد.

از طرفی لاله افتخاری عضو شورای وحدت اصولگرایان در گفت‌وگویی در ارزیابی خود از حال و هوای اردوگاه اصولگرایان بیان کرد: وضعیت تا روز آخر دقیقاً مشخص نمی‌شود و بسیاری از مواقع گمانه‌زنی‌ها آن موردی که اتفاق می‌افتد، نیست، کما اینکه درانتخابات قبل رقیب گفت ما انتخابات را تحریم می‌کنیم، اما محکم به میدان آمد. در مجموع امیدوار هستیم که همه جناح‌ها وارد عرصه رقابت شوند که این انتخابات پرشور باشد.

افتخاری در ادامه اظهار کرد: مورد دیگر اینکه الحمدالله نامزد از همه جناح‌ها کم نیست و نامزد فراوان است، از این‌رو انتظار داریم همه وارد عرصه انتخابات شوند البته امکان دارد جناح رقیب به ظاهر نیروهای قدر و شناخته شده خود را به استان‌ها و شهرستان‌های مختلف بفرستد که بتوانند لیدر شوند اما تصور ما نباید این باشد که رقیب در تهران و کلان‌شهرها هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند چراکه آنها افرادی را برای ورود به مجلس در نظر دارند. اصل این است که افزایش مشارکت داشته باشیم و نیروهای انقلاب در تهیه لیست بتوانند به همگرایی و همفکری برسند و آن وحدت و انسجام بین آنها شکل بگیرد.

از سوی دیگر علاوه بر تهران، جبهه اصلاحات در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس اعلام کرده که امکان ارائه لیست انتخاباتی نخواهد داشت.

امروز علی باقری دبیر سابق جبهه اصلاحات و مجتبی شاکری دبیر کل جمعیت جانبازان درباره مشارکت در انتخابات مناظره‌ای با هم داشتند که در این مناظره طرفین درباره عوامل افزایش و کاهش مشارکت به گفت‌وگو پرداختند.

امروز همچنین خبری منتشر شد مبنی بر اینکه حسن روحانی هفته گذشته در نامه‌ای به شورای نگهبان خواستار اعلام دلایل ردصلاحیت خود برای انتخابات مجلس خبرگان شده اما با گذشت یک هفته، هنوز این شورا به نامه او پاسخی نداده و دلایل و مستندات خود را برای این تصمیم ارائه نکرده است.

طعنه شریعتی به اصلاح‌طلبان در مناظره ایسنا/احتمال تک‌روی پایداری
حسن روحانی

روزنامه‌های امروز از جمله روزنامه‌های اصولگرای «جوان» با تیتر «تکلیف خواص»، «خراسان» با تیتر «ماموریت‌های خواص»، «رسالت» با تیتر «انتخابات پرشور، تضمین‌کننده اقتدار و امنیت ملی»، «فرهیختگان» با تیتر «مردم‌سالاری دینی؛ ضامن امنیت و قدرت ملی»، «قدس» با تیتر «مسئولیت خاص خواص»، «کیهان» با تیتر «خواص می‌توانند در برگزاری هر چه پرشورتر انتخابات نقش ایفا کنند»، «وطن امروز» با تیتر «تکلیف خواص در انتخابات»، «صبح نو» با تیتر «مسئولیت بزرگ خواص»، «شهروند» وابسته به هلال احمر با تیتر «خواص برای تحقق اهداف انقلاب وظایف سنگینی بر عهده دارند»، «همشهری» وابسته به شهرداری تهران با تیتر «مخاطب خاص» و «جام جم» وابسته به صداوسیما با تیتر «رسالت تاریخی خواص» در اشاره به اظهارات رهبری دربراه نقش خواص در انتخابات، در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

همچنین روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالگرای «هم‌میهن» با تیتر «هشدارهای رهبری به خواص»، «ابتکار» با تیتر «انتخابات پرشور تضمین‌کننده اقتدار و امنیت ملی است»، «ستاره صبح» با تیتر «نقش‌آفرینی برای کشور در موارد حساس وظیفه خواص است» در اشاره به اظهارات رهبری دربراه نقش خواص در انتخابات، «آرمان امروز» با دو تیتر «نتیجه انتخابات پرشور افزایش اقتدار ملی است» و «تازه‌ترین تحرکات انتخاباتی اصلاح‌طلبان»، «آرمان ملی» با تیتر «مشارکت آری، ارائه لیست نه، ائتلاف شاید»، «آفتاب یزد» با تیتر «فضای سیاسی برای حضور همه اقشار در انتخابات باز است» به نقل از مهرداد گودرزوند نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و «سازندگی» ارگان حزب کارگزاران در سرمقاله خود با عنوان «نهاد خانه ملت» به قلم محمود علیزاده طباطبایی عضو شورای مرکزی این حزب در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

اما در روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان مانند «ایران» وابسته به دولت و روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان مثل «اعتماد»، «شرق»، «جمهوری اسلامی» و «مردم‌سالاری» ارگان حزب مردم‌سالاری اثری از انتخابات در صفحه اول دیده نمی‌شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *