اخبار سیاسی

ضرورت نوسازی و تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های مهندسی و صنعتی

در جلسه معاون اول رئیس جمهور با هیات رئیسه دانشگاه علم و صنعت که صبح امروز (شنبه) برگزار شد، درخواست ها، پیشنهادات و مسائل این دانشگاه مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. 
 به گزارش ایسنا، محمد مخبر در این جلسه با تأکید بر اینکه دانشگاه علم و صنعت با توجه به پیشینه تاریخی در حوزه فنی و مهندسی ظرفیت و توانایی بالایی در حل مسائل کنونی کشور دارد، تصریح کرد: این دانشگاه به دلیل ماهیت عملکرد خود می تواند خدمات فنی مهندسی و محصولاتی عرضه کند که نیاز اکثر دستگاه های تخصصی و وزارتخانه ها همانند نفت و صنعت و معدن را برطرف نماید.معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از تلاش های هیات رئیسه دانشگاه علم و صنعت در ارتقای علمی و فنی این دانشگاه در رتبه بندی کشوری و جهانی در کنار بالا بردن روحیه انقلابی و فرهنگی دانشجویان و کادر دانشگاه، افزود: دانشگاه علم و صنعت باید در جهت رفع نیازهای کشور حرکت نماید و دولت عزم جدی در راستای نوسازی و تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه های مهندسی و صنعتی کشور برای پیشبرد حرکت توسعه فناوری دارد.
وی با اشاره به ظرفیت های فوق العاده خدادادی و زیرساخت های به وجود آمده در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد: در دولت سیزدهم با همکاری دانشگاه ها به عنوان اتاق فکر دولت، کشور آماده جهش اساسی و حل مسائل مهم شده است. دانشگاه های صنعتی و مهندسی همانند علم و صنعت علاوه بر فعالیت گسترده در حوزه تحقیقات و پژوهش و همچنین ارتباطات وسیع با دانشجویان با طیف های فکری مختلف از سرتاسر کشور ظرفیت بسیار بالایی برای ارائه نسخه های حل مسائل و خلق ثروت دارند که تأسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد در این دانشگاه نشانگر اراده برای پیوند بیشتر دولت و دانشگاه است. در این زمینه نیازسنجی و ارائه خدمات به صنعت و دولت یک منبع مهم ارتقاء دانشگاه ها محسوب می شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بازدید خود از دانشگاه علم و صنعت و به ویژه دیدار صمیمی با دانشجویان این دانشگاه در محیط خوابگاهی، شکل گیری نهضتی برای بهره گیری از کمک خیرین در ساخت دانشکده ها را با اهمیت دانست.
در این جلسه منصور انبیاء رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اقدامات و برنامه های این دانشگاه در دولت سیزدهم در راستای نقش آفرینی در پیشرفت کلان کشور در مسیر حکمرانی عملگرایانه و مسأله محور، تأکید کرد: این دانشگاه با رویکرد تحولی به ارتباط صنعت و جامعه و مهارت ورزی به دنبال افزایش ارتباطات با وزارتخانه های مرتبط و بالا بردن کارآیی و بهره وری تجهیزات و صنایع کشور در حوزه های مختلف به ویژه بخش صنعت نفت و پتروشیمی است که تاکنون چندین طرح و مقاله کاربردی برای کمک به دولت پیشنهاد و ارائه کرده است.این دانشگاه علاوه بر توجه به حوزه پژوهش و تحقیقات علمی و کاربردی به آموزش و تربیت در لایه های مختلف و فعالیت های فرهنگی برای تعمیق باورهای دینی و ملی دانشجویان، اساتید و کارکنان اهتمام ویژه ای داشته است.
در ادامه این جلسه اعضای هیئت رئیسه این دانشگاه درخواست های خود را در زمینه های پژوهش و تعاملات صنعتی، فناوری، نوآوری، کارآفرینی، حوزه آموزش، مدیریت منابع، اخذ مجوزهای لازم برای پارک علم و فناوری، تأمین تجهیزات مورد نیاز برای حوزه پژوهش و تحقیقات هوش مصنوعی، حل مشکلات خوابگاه متأهلین، تسهیل در فرآیند جذب و استخدام اعضای هیئت علمی و توجه دولت برای تحقیقات و مقالات فناور و کاربردی مطرح کردند.
در ادامه پیشنهادات هیئت رئیسه این دانشگاه در خصوص تأسیس آزمایشگاه ملی مهندسی اقلیمی تغییرات کاربردی و آزمایشگاه ملی حمل و نقل هوشمند پاک برای به روزرسانی حالت های مختلف حمل و نقل ارائه و در خصوص راهکارهای راه اندازی هر چه سریعتر این آزمایشگاه ها تصمیم گیری شد.
مدیریت فنی طراحی و تحویل پروژه واگن ملی مترو، طراحی و تولید قطعات پیچیده صنایع هوایی، ساخت انواع پهبادها، تأسیس واحد نمونه سازی، کمک به ایجاد نیروگاه های خورشیدی و پژوهش‌های تحقیقات در حوزه هوش مصنوعی، افتتاح مراکز تحقیقاتی راهبردی مطابق با نیازهای روز کشور، ایجاد مرکز تحقیقات نوآوری هوش مصنوعی و مرکز تحقیقات باطری لیتیومی و فناوری کوآنتومی به عنوان دستاوردهای این دانشگاه در این جلسه مطرح شد.
انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *