اخباراخبار سیاسی

فقط حضور مردم در انتخابات مهم است

کسانی که به قدرت دولتی می رسند دسترسی بیشتر به ثروت ، سرمایه فرهنگی و جایگاههای سیاسی دارندو  تا وقتی این مسیر  به سمت تمرکز گرایی و متکی به اقتصاد نفتی باشیم کماکان رابطه زر ،زور و تزویر در جامعه برقرار است.

به گزارش راه پایدار و به نقل از دکتر عماد افروغ جامعه شناس و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ، بخشی از گفتگوی خود در موضوع انتخابات را چنین بیان می کند:

در نظام سیاسی ما متاسفانه قطع نظر از مبانی فلسفی ، سیاسی ساختارها به گونه ای تعبیه نشده است که مشارکت مردم فعال و مستمر باشد . بلکه حضور مردم فقط در حد انتخابات است .

در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها در نظارت ها ، در اجراها توجه ای به مردم نمی شود و یکی از دردهای اصلی است که در آن گرفتار شده ایم. بحث ما در مورد نظر شخص خاصی نیست ، لیکن بحث ما در مورد اداره قائده مند و اصولی در کشور است . با اداره شخصی کشور در هر رده و رتبه ای که باشد مخالفم ، اشخاصی می آیند و و می روند و بعضا اگر شما دل مشغول اشخاص شوید در آینده یعنی دل مشغول تصمیمات فردی آنها خواهید شد و آنوقت ارادت سالاری و ارادت گرایی سکه روز خواهد شد. همچنین کلمه سوال بی معنی شده و خود را پاسخگوی کسی نمی داند در اینجا جای خادم با مخدوم عوض می شود یعنی اینکه در اینجا مردم مخدوم باشند ، خادم می شوند .

نمی توان به سادگی از این بحث گذر کنیم و این درحالی است که به مردم می گوید من انقلاب را شکل دادم ، من شماها را ساختم ، این نهاد ها را من بوجود آوردم ، دانشگاه و حوزه را من بوجود آوردم ، حکمرانش را من بوجود آوردم . حال متوجه می شویم موضوع عوض شده و بایستی هر از چند گاهی بروم و این بت ها پرستش کنم.

اکنون طبیعی است که اعتماد مربوط به زمانی است که یک حکمرانی باشد که ادعاهای او صادق و منطبق بر واقعیت باشد . سوال میکنید واقعیت چیست ؟ پاسخ می دهم حقایق وجودی  که شامل نیاز های مردم و پیرو آن حقوق شهروندی است . آن موقع که توجه ای به حقوق شهروندی نشود و آنها را نوکر خود می دانید و باید بیایند تعظیمی هم بکنند .

اگر کسی بخواهد یک فعالیت سالم اقتصادی بکند باید از صدها فیلتر رد شود و اگر از طرفی دیگر  شبکه های رانتی در جامعه حاکم  می شود باید از آنها پرسید آقا شما که رفتید ودر این مصدر نشستیدقبل آن چقدر ثروت داشتید و اکنون که مال ثروت شما اضافه شد از کجا آوردی

کسانی که به قدرت دولتی می رسند دسترسی بیشتر به ثروت ، سرمایه فرهنگی و جایگاههای سیاسی دارند و باید  مسیر این روند و رابطه  عوض کنیم. این رابطه وقتی عوض می شود که به سمت تمرکز زدایی برویم و تا وقتی که این تمرکز گرایی است و متکی به اقتصاد نفتی می باشد رابطه زر و زور و تزویر کماکان برقرار است . همچنین به لحاظ آن پرده های استیلایی که در اختیار دارند بصورتی وانمود می کنند که ای مردم بروید خدا را شکر کنید که ما حاکمان شما هستیم و اگر ناسپاسی کنید خدا ما را از شما  می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *