اقتصاد

شوک دوباره به کارگران با اوج گیری قیمت مسکن

به گزارش راه پایدار

شوک دوباره به کارگران با اوج گیری قیمت مسکن

اقتصاد۲۴- در حالی که حداقل حقوق وزارت کار در سال ۱۴۰۲ حدود هشت میلیون تومان تعیین شده بود، قیمت مسکن به شدت افزایش یافته است. باید توجه داشت که با تبدیل ریال به دلار، حقوق کارگران حدود ۱۳۱ دلار محاسبه می‌شود.
آخرین قیمت‌های واحد‌های مسکونی در منطقه ۱۵ تهران منتشر شده است. بر اساس اطلاعات میدانی، برای خرید یک واحد مسکونی نوساز به مساحت ۶۵ متر مربع، حداقل باید دارای سرمایه ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان باشید.

با توجه به اهمیت بازار مسکن در کشور به دلیل ارتباط مستقیم با وضعیت معیشت و رفاه زندگی مردم، قصد داریم در سلسله گزارش‌هایی قیمت خرید، رهن و اجاره واحد‌های مسکونی در مناطق مختلف تهران را به صورت مجزا بررسی کند.
در گزارش روز‌های اخیر با توجه به افزایش قیمت مسکن در پایان سال (۱۴۰۲)، به بررسی وضعیت نرخ خرید و فروش «منطقه ۱۳» و «منطقه ۱۴» پرداختیم؛ حال قصد داریم در گزارش پیش رو قیمت خرید و فروش مسکن در منطقه ۱۵ تهران را بررسی کنیم.

ناگفته نماند، افزایش قیمت مسکن در حالی است که کف حقوق وزارت کار در سال (۱۴۰۲) حدود هشت میلیون تومان تعیین شده بود و حقوق کارگران (با تبدیل ریال به دلار)،۱۳ دلار است، که همین مبلغ حقوق دریافتی را باید برای اجاره خانه پرداخت کند؛ مبلغ مازادی برای مخارج دیگر باقی نخواهد ماند، اما بر اساس استانداردها، تنها تا سقف ۳۰ درصد از درآمد هر فرد باید صرف مسکن شود.
به طور مثال، هر فرد برای خرید یک واحد نوساز با زیربنای ۶۵ متر یک‌خوابه در خیابان اتابک واقع در منطقه ۱۵ تهران، باید ۲ میلیارد و ۶۰۰ هزار تومان سرمایه داشته باشید.
قیمت خرید واحد‌های دیگر در منطقه ۱۵ تهران را در جدول زیر بررسی کنید؛

محله و خیابان (منطقه ۱۵)عمر ساختمانقیمت هر متر (تومان)
مشیریه۱۳۹۸۷۰٬۰۰۰٬۰۰۰
افسریه شمالی۱۴۰۰۸۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اتابک خاوران طیب۱۳۹۰۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰
دولت‌آباد۱۳۸۴۶۴٬۸۱۴٬۰۰۰
مسلم شمالی۱۳۹۸۸۵٬۶۰۶٬۰۰۰
جنت آباد مرکزی۱۳۹۴۹۹٬۰۵۶٬۰۰۰
شوش. صراف‌ها۱۳۸۴۱۳۱٬۷۶۴٬۰۰۰
افسریه. والفجر۱۴۰۱۶۸٬۴۲۱٬۰۰۰
شوش. بهار شمالی۱۳۹۳۸۹٬۲۸۵٬۰۰۰

منبع: اقتصاد ۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *