اخبار سیاسی

سرگیجه میان لیست‌ها/ آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها

به گزارش راه پایدار :

اعلام آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها، انتشار لیست‌های متعدد انتخاباتی به خصوص در جناح اصولگرایان و آخرین مهلت کاندیداها برای معرفی نمایندگان خود در شعب اخذ رای از جمله اخبار انتخاباتی سوم تا پنجم اسفند ۱۴۰۲ بود.

به گزارش ایسنا، کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور، شامگاه سوم اسفند اسامی نامزدهای انتخاباتی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را به تفکیک هر استان همراه با تصویر هر نامزد منتشر کرد. آن دسته از نامزدهای انتخاباتی که تصویر آنها وجود ندارد، برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند.

همچنین چهارم اسفند وزارت کشور اسامی حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور و تعداد کرسی‌های هر حوزه انتخابیه را در مجلس شورای اسلامی منتشر کرد.

ستاد انتخابات کشور هم در اطلاعیه شماره ۱۵ خود از نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خواست تا نسبت به ثبت مشخصات درگاه ستاد انتخابات مجازی خود در سامانه «انتخاب ایران» اقدام کنند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «در راستای اجرای ماده ۷۸ قانون انتخابات مذکور مقتضی است ضمن اعلام نشانی و مشخصات دقیق درگاه ستاد انتخابات مجازی خود به صورت تارنمای اینترنتی و معرفی مسئول آن به فرمانداری‌های مرکز حوزه انتخابیه مربوطه، پیوند آن را در سامانه انتخاب ایران به نشانی https://entekhab.moi.ir ثبت کنید.»

همچنین هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات سوم اسفند در اطلاعیه شماره ۶ خود از نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی خواست تا نمایندگان خود در شعب أخذ رأی را معرفی کنند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «نامزدهای محترم انتخابات مجلس خبرگان رهبری در اجرای ماده ۶۲ مکرر آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و نامزدهای محترم مجلس شورای اسلامی در اجرای ماده ۶۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، به‌ منظور ثبت اسامی نمایندگان خود در شعب أخذ رأی می‌توانند حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۰۶ از ساعت ۸:۳۰ تا ۲۲:۰۰ از طریق سامانه اینترنتی داوطلب به نشانی davtalab.shora-gc.ir و مطابق مراحل ذیل نماینده یا نمایندگان خود را جهت حضور در شعب أخذ رأی معرفی نمایند.»

هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان هم اعلام کرد: فردا (یک‌شنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲) آخرین مهلت ثبت‌نام نمایندگان نامزدها برای حضور در شعب اخذ رای است که نامزدها از ساعت ۸ و نیم تا ۲۲ فرصت دارند به سامانه داوطلب، مراجعه و نمایندگان خود را معرفی کنند تا در روز اخذ رای در خدمت نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای باشیم.

سرگیجه میان لیست‌ها/ آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها
هادی طحان نظیف

امروز خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با هدف ایجاد بستر مناسب برای «انتخاب اصلح» و آشنایی مردم با داوطلبان انتخابات‌های دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نظرات، دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها، آمادگی خود را برای میزبانی از شخصیت‌ها، گروه‌ها و احزاب سیاسی فعال در انتخابات و انعکاس دیدگاه‌های آنان اعلام کرد. داوطلبان انتخابات ۱۴۰۲ (مجالس خبرگان رهبری و شورای اسلامی) می‌توانند با حضور در ایسنا، دیدگاه‌های خود را برای مردم حوزه‌های انتخابیه خود تشریح کرده و نظرات دیگر داوطلبان حوزه انتخابیه را نقد کنند و به چالش بکشند.

تعدد لیست‌های تهران اصولگرایان

صادق محصولی دبیر کل جبهه پایداری انقلاب اسلامی امروز گفت: سرلیست جبهه پایداری در صورت ارائه فهرست مستقل، مرتضی آقاتهرانی و در صورت وحدت با جبهه انقلابی دیگر، فهرست ارائه شده دو نفر سرلیست خواهد داشت که آقاتهرانی یکی از آنهاست.

سرگیجه میان لیست‌ها/ آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها
صادق محصولی

محصولی ادامه داد: جبهه پایداری موضوع وحدت با دیگر نیروهای انقلابی را بر پایه شایسته‌سالاری و شاخص‌محوری دنبال کرده و شایعات دروغ سهمیه‌بندی را تکذیب می‌کند. اسامی نامزدهایی که فاقد صلاحیت‌های اولیه برای فهرست جبهه انقلاب هستند در فهرست جبهه پایداری نخواهد بود.

همچنین مجید متقی‌فر سخنگوی جبهه پایداری در واکنش به انتشار لیست غیررسمی شورای ائتلاف انقلاب اسلامی در تهران تاکید کرد: گمانه‌زنی‌هایی درباره لیست جبهه پایداری و شورای ائتلاف منتشر شده که مورد تائید جبهه پایداری نیست. جبهه پایداری انقلاب اسلامی همچنان بر مبنای شاخص‌ها، ضمن بررسی لیست مستقل خود، همچنان با دیگر گروه‌های انقلاب همچون شورای ائتلاف در حال گفت‌وگو است و هنوز نتایج گفت‌وگو نهایی نشده است.

جبهه پایداری چهارم اسفند هم در حمایت از لیست کاندیداهای جامعه مدرسین در انتخابات مجلس خبرگان بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «جبهه پایداری انقلاب اسلامی لیست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را نزدیک‌ترین لیست به معیارهای انقلاب اسلامی تشخیص داده و بنا دارد در حماسه ۱۱ اسفند از این فهرست اعلام حمایت کند.»

امروز فهرست کامل شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه تهران اعلام شد. شورای وحدت روز چهارشنبه لیست ۲۹ نفره‌ای را به سرلیسنتی منوچهر متکی منتشر کرده بود که با اضافه شدن نام یک خانم، لیست این شورا تکمیل شده است.

همچنین امروز لیست غیررسمی کاندیداهای شورای ائتلاف انقلاب اسلامی (شانا) در تهران به سرلیستی محمد باقر قالیباف و مرتضی آقاتهرانی منتشر شد.

امیر حسین ثابتی کاندیدای اصولگرای انتخابات مجلس شورای اسلامی  هم در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نمی‌داند در کدام لیست انتخاباتی خواهد بود اما تماس‌هایی از اُمناء، جبهه پایداری و شریان داشته است، افزود: از هر گروهی که پیشنهاد حضورم در لیست و ائتلافی را مطرح کردند، تشکر کردم. به آنها گفتم که اگر دوست دارند نامم را در لیست بگذارند و اگر نمی‌خواهند این کار را انجام ندهند لذا اطلاعی ندارم که نام بنده در لیست کدام جبهه و ائتلاف قرار می‌گیرد.

از طرفی سوم اسفند مسعود زریبافان سخنگوی‌ ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء) عنوان کرد: طی شش مرحله بررسی، بر اساس شاخص‌های ارزشی و با بررسی از طرق مختلف علمی و کاهش تدریجی تعداد، شورای مرکزی ائتلاف امناء شب گذشته موفق شد به یک فهرست ۴۰ نفره برسد. ان‌شاءالله امروز هم با بررسی اجمالی مجدد شرایط کاندیداهای مورد نظر سعی داریم فهرست ۳۰ نفره خود را تعیین و اعلام کنیم.

چهارم اسفند هم سید نظام‌الدین موسوی دبیر شورای مرکزی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (اُمناء) با اعلام اینکه اُمناء به لیست نهایی بسیار نزدیک شده است، یادآور شد: اکنون در حال تعیین تکلیف افرادی هستیم که در لیست‌های دیگری هم حضور دارند و اگر ظرف امروز و فردا این موضوع هم به نتیجه نهایی برسد لیست ما منتشر خواهد شد.

سرگیجه میان لیست‌ها/ آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها
سید نظام‌الدین موسوی

همچنین چهارم اسفند شورای سیاسی جریان مردمی جماران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء) پیوسته است. امروز هم جمعی از خانواده‌های شهدا در بیانیه‌ای ضمن گلایه از جابجایی نظام صلاحیت‌ها در معرفی کاندیداهای انتخاباتی در جبهه انقلاب اسلامی، حمایت خود را از ائتلاف اُمناء اعلام کردند.

روح‌الله ایزدخواه نماینده اصولگرای تهران در مجلس هم امروز درباره آخرین وضعیت لیست‌های انتخاباتی در تهران گفت: بنده خیلی دنبال لیست‌ها نیستم، در صورت دعوت در جلسات آن‌ها شرکت می‌کنم وگرنه کار خودمان را دنبال می‌کنیم. تاکنون جلسه‌ای با ائتلاف اُمناء داشته‌ام و صحبت‌هایی صورت گرفته است. فعالان اجتماعی و فرهنگی و عدالتخواهان و برخی اندیشکده‌های فعال هم در یک همبستگی به دنبال انتشار لیستی به نام «انسجام» در تهران و چند استان دیگر هستند که با آنها نیز جلساتی برگزار کرده‌ام.

«صدای ملت» به سرلیستی مطهری

از سوی دیگر بامداد سوم اسفند اعصای لیست «صدای ملت» به سرلیستی علی مطهری متشکل از کاندیداهای اعتدالگرا معرفی شدند. صبح همان روز علی مطهری در نشست خبری اعلام لیست انتخاباتی صدای ملت بیان کرد: برای شکست فضای مشارکت نکردن گروهای اصلاح‌طلب وارد انتخابات شدیم. البته بیانیه ۱۱۰ نفره بیانیه خوبی محقق کردن اهداف اصلاحی بود.

سرگیجه میان لیست‌ها/ آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها
کاندیداهای فهرست صدای ملت

مطهری اضافه کرد: با اعلام آمادگی ما برای مشارکت، برخی افراد و تشکل‌های مستقل، اصلاح‌طلب و اصولگرا با ما همراهی کردند. نمی‌توانی ادعاد کرد که می‌توان تغییرات اساسی به وجود آورد اما می‌توان زمینه اصلاحات را ایجاد کرد. با لیست خود دیوار بین جریان‌های سیاسی را از سر راه برداشتیم. این لیست نشان می‌دهد به جز یکی دو اختلاف در نگاه سیاسی نامزدهای صدای ملت، شاهد اختلافات جدی در این لیست نیستیم.

امروز جواد امام جواد سخنگوی جبهه اصلاحات درباره تازه‌ترین اقدامات جبهه اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۲، با بیلن اینکه «در این دوره اعضای جبهه اصلاحات تصمیم گرفتند اگر امکانش فراهم باشد فقط از کاندیدای اصلاح‌طلب حمایت کنند نه کاندیداهای نیابتی»، اظهار کرد: آنچه تصمیم جبهه اصلاحات با توجه به شکل‌گیری این مجموعه برای انتخابات بوده است، در نهایت به این نقطه رسیده که جبهه اصلاحات امکان ارائه لیست در تهران را ندارد. در استان‌ها هم به همین شکل تصمیم‌گیری شد که با توجه به استقلال جبهه‌های استانی در آیین‌نامه ما، چنانچه کاندیدای اصلاح‌طلبی در استان‌ها یا شهرستان‌ها وجود دارد با دوسوم اعضای واجد رأی، امکان حمایت از این افراد وجود داشته باشد.

اخبار انتخاباتی دیگر رسانه‌ها؛ جدایی برخی احزاب اصلاح‌طلب از جبهه اصلاحات

تبلیغات انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ۲۵ بهمن آغاز شده است. به همین بهانه یکی از رسانه‌ها نام و تصاویر ۲۶ کاندیدای خبرگان را که برای ۱۶ کرسی این مجلس در تهران رقابت می‌کنند، منتشر کرد.

سرگیجه میان لیست‌ها/ آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها

سرگیجه میان لیست‌ها/ آمادگی ایسنا برای تبلیغ رایگان کاندیداها

امروز در برخی رسانه‌ها لیستی ۲۵ نفره برای تهران منتسب به جبهه پایداری و به سرلیستی مرتضی آقاتهرانی منتشر شد. همچنین لیست تاییدنشده مشترکی میان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) و جبهه پایداری به سرلیستی محمد باقر قالیباف در یکی از رسانه‌ها منتشر شد که نام آقاتهرانی بعد از وی دیده می‌شود.

محمدعلی وکیلی نماینده پیشین تهران هم در گفت‌وگویی با بیان اینکه بخشی از احزاب اصلاح‌طلب همچون کارگزاران، اعتماد ملی و ندای ایرانیان، رسما راه خود را از جبهه اصلاحات جدا کردند و اکنون حول آقای علی مطهری برای ارائه لیست تهران جمع شده‌اند، اظهار کرد: این جدایی با بیانیه ۱۱۰ فعال اصلاح‌طلب مورد تائید قرار گرفت و با این تحولات جریان اصلاح‌طلب عملا به تکثر غیرقابل اجماع رسیده و امکان سیاست‌ورزی ذیل عنوان جبهه‌اصلاحات را از دست داده است.

امروز علی مطهری سرلیست «صدای ملت» در حکمی بی‌نظیر جلالی کاندیدای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی دورده دوازدهم را، به عنوان سخنگوی این گروه سیاسی منصوب کرد. 

در روزنامه‌ها چه خبر بود؟

روزنامه‌های اصولگرای «کیهان» با تیترهای «نگاهی به فهرست‌های انتخاباتی؛ رقابت فشرده میان انواع سلیقه‌ها» و «کارگزاران: جبهه اصلاحات نه جرات تحریم دارد و نه ارائه لیست»، «خراسان» با تیتر «عزم جزم مطهری با صدای ملت»، «رسالت» در یادداشتی با عنوان «درآمدی بر بیانیه ۱۱۰ نفر» به قلم محمد کاظم انبارلویی عضو شورای مرکزی حزب «موتلفه اسلامی» و «وطن امروز» با تیترهای «مردم در میدان رقابت» و «اصلاح‌طلبان به اضافه مطهری» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

همچنین روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالگرای «هم‌میهن» با تیترهای «میانه‌روها با یک لیست آمدند» و «جناح راست با ۴ لیست در تهران»، «آرمان ملی» با تیترهای «صدای ملت درآمد» درباره لیست «صدای ملت» علی مطهری و «برای افزایش مشارکت به خاتمی و روحانی نیاز داریم» به نقل از اسماعیل بیگ‌محمدی رئیس ائتلاف ایثارگران، «آفتاب یزد» با تیتر «لیست‌بازی اصولگرایان؛ تاکتیک یا اختلاف؟!» و «اعتماد» با تیترهای «رای اعتراضی صدای ملت» و «روزنه‌گشایان رو در روی اقتدارگرایان» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید