اخبار سیاسی

روحانی: برخی نباید بخاطر انتخابات ۱۴۰۰ یا انتقام از انتخابات قبلی، مشکلات را چند برابر جلوه دهند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

d8b1d988d8add8a7d986db8c d8a8d8b1d8aedb8c d986d8a8d8a7db8cd8af d8a8d8aed8a7d8b7d8b1 d8a7d986d8aad8aed8a7d8a8d8a7d8aa dbb1dbb4dbb0dbb0 6062fbe5c1ad5

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه صبح امروز ستاد تنظیم بازار کشور اظهار داشت: در سال گذشته با یک مشکل بزرگ که آن مشکل کرونا بود، روبرو شدیم. از سال 1918 به بعد دنیا شاهد چنین اپیدمی عظیمی نبود که همه جهان و همه کشورها را دچار مشکل کند. از یک طرف برخی کالاها که باید صادر بشود، صادر نشد، ارزان شد و خریداری نشد. ضمن اینکه تحریم بودیم. ما شرایط بی‌نظیری را تجربه کردیم. در اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 دچار مشکل صادرات و واردات شدیم.

به گزارش انتخاب؛ وی افزود: برخی از اقلام مثل روغن آفتابگردان در یک سال گذشته 135 درصد گران شد. برخی اقلام در دنیا قیمتش بالا رفت که می‌تواند بر قیمت کالاها در منطقه و جهان اثرگذار باشد. ما در این سختی و مشکلات ناچار بودیم بازار تجارت خارجی را نگه داریم. وضع ارز و قیمت ارز را نگه داریم. کالاهای اسلاسی را به یک قیمتی که برای مردم قابل خرید باشد نگه داریم و هم وفور کالا را.

روحانی خاطرنشان کرد: در سال 99 که سال بسیار سختی بود، منابعی که ارز را برای ما تامین می‌کند، متفاوت شد. بخش نفت که به طور معلوم شرایط ویژه‌ای پیدا کردیم. در بخش صادرات غیرنفتی نیز تفاوت داشت. واردات ما با صادرات در سال 99 از توازن خارج شد. وضعیتی را می‌بینیم که تعادلی بین صادرات و واردات وجود ندارد و کاهش صادرات را می‌بینم. در بخش کرونا سختی‌هایی که در فروردین و اردیبهشت داشتیم، از خرداد به بعد بهتر شد و بسیاری از تولیداتمان و حتی فروش و صادراتمان وضعش در سه ماه اول سخت بود و از سه ماه دوم بهتر شد. سه ماه اول رشد اقتصادی چه با نفت و چه بی نفت منفی بود و در سه ماهه دوم مثبت شد.

رئیس‌جمهوری بیان کرد: رشد اقتصادی بر مینای نه ماهه بالای 2 درصد مثبت است. نباید برخی به دلیل انتخابات و یا انتقام از انتخابات قبلی که متاسفانه ما انتقام را رها نمی‌کنیم، مشکلات را چند برابر جلوه بدهیم. در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار از صد قلم کالا که برای مردم مهم است و باید در اختیار مردم باشد، تقریباً 95 تا 97 شرایطش قابل قبول است. دو سه کالا شرایطش غیرقابل قبول است که باید به شرایط قابل قبول برگردد.

وی ادامه داد: دولت و به خصوص وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی در کنار یکدیگر مشکلات را کمتر کنند. در کمرگات ما کالاهای بسیاری انبار شده است. ان‌شاالله بانک مرزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در کمیته ارز هماهنگ کنند تا هرچه سریعتر کالاها آزاد شود.

روحانی گفت: مساله مهم روابط ما با همسایگان است بازارچه‌های مرزی باید وضعیت بهتری داشته باشند مقامات مسئول باید مشکلات را به دولت منتقل کنند در ستاد تنظیم اگر مساله‌ای مطرح می‌شود باید موضوع به وزارتخانه و به کل دولت منتقل شود در زمینه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم تاخیر نمی‌کنیم و نیازها را تصویب خواهیم کرد. دولت در کنار ستاد تنظیم بازار است.

وی اضافه کرد: در زمینه روابط با همسایگان، استاندارهای مرزی باید تلاش‌های بیشتری بکنند ما با اوراسیا روابط خوبی برقرار کردیم که باید ادامه پیدا کند از اوراسیا می‌توانیم برای تامین کالاهای اساسی استفاده کنیم. وزارت صمت باید از امکان ارواسیا بیشتر بهره‌برداری کند.

روحانی همچنین بیان کرد: در برخی زمینه‌ها تولیدات کالاهای ما افزایش پیدا کرده است. در مواردی هم که باید نهاده‌ها یا کالایی وارد بشود، تلاش‌های زیادی انجام شده است کسری ما در سال 99 نسبت به سال 98 زیاد نیست وارادت کمتر شده، اما در حدی نیست که فشار آنچنانی به بازار وارد شود. ما اکنون هیچ مشکل جدی در تامین کالاهای اساسی نداریم.

رئیس جمهوری عنوان کرد: هیچ کس در دولت نباید به فکر این باشد که رسالت ما تنها تا نیمه مرداد ماه است. ما باید برای تمام سال فکر کنیم. به هر حال دولت بعدی که روی کار می‌آ‌ید، نمی‌تواند با مشکل روبرو باشد من به خاطر دارم که همان روز اول با چه مشکلات بزرگی روبرو شدیم.

این متن در پایگاه خبری انتخاب منتشر شده و انتشار آن در راه پایدار به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *