اقتصاد

رشد زمستانی خرید و فروش مسکن در پایتخت+ نمودار

به گزارش راه پایدار

رشد زمستانی خرید و فروش مسکن در پایتخت+ نمودار

اقتصاد۲۴-  مرکز آمار جدیدترین گزارش شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران را منتشر کرد. در این گزارش قیمت واحد‌های مسکونی و تغییرات آن در بهمن ۱۴۰۲ گزارش شده است.
مطابق این گزارش قیمت واحد‌های مسکونی در شهر تهران در بهمن ماه امسال نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد، نسبت به بهمن سال قبل ۳۶.۴ درصد بوده است. همچنین متوسط قیمت این آپارتمان‌ها در ۱۲ ماه منتهی به بهمن سال جاری نسبت به ۱۲ ماه منتهی به بهمن سال قبل ۷۷.۸ درصد رشد کرده است.
رشد تعداد معاملات و قیمت مسکن در بهمن

قیمت مسکن از متغیر‌های مهم اقتصاد است که تاثیرات گسترده‌ای بر سایر بخش‌های اقتصاد از رفاه خانوار‌ها تا سرمایه‌گذاری و تورم می‌تواند داشته باشد.
در بهمن ماه سال جاری ۷۰۹۳ واحد مسکونی در تهران معامله شده که نسبت به ماه قبل ۵۸.۹ درصد رشد کرده است.
همچنین میانگین حسابی قیمت این واحد‌ها در بهمن ماه ۷۹ میلیون و ۸۷۱ هزار تومان بوده است. این قیمت نسبت به دی ماه که برابر با ۷۷ میلیون و ۴۱ هزار تومان بوده است به مقدار حدود ۲ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان افزایش یافته است.

رشد زمستانی خرید و فروش مسکن در پایتخت+ نمودار

رشد تورم ماهانه تورم واحد‌های مسکونی تهران در یک ماه اخیر

تورم ماهانه قیمت مسکن به معنای میزان رشد شاخص قیمت واحد‌های مسکونی این شهر در بهمن ماه نسبت به دی ماه برابر با ۳.۸ درصد بوده است؛ بنابراین متوسط قیمت‌ها در این ماه نسبت به ماه قبل ۳.۸ درصد رشد کرده است.

همچنین مقایسه تورم ماهانه با دی ماه نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در این ماه ۱.۶ واحد درصد افزایش یافته است. تورم ماهانه واحد‌های مسکونی در شهر تهران در دی ماه برابر با ۲.۲ درصد بوده است.
با وجود رشد تورم ماهانه واحد‌های مسکونی در بهمن ماه امسال تورم نقطه به نقطه این واحد‌ها در این یک ماه افت کرده است.

رشد زمستانی خرید و فروش مسکن در پایتخت+ نمودار

افت تورم نقطه به نقطه واحد‌های مسکونی تهران در یک ماه اخیر

با وجود افزایش سرعت رشد قیمت آپارتمان‌های شهر تهران در یک ماه گذشته، در مقیاس نقطه به نقطه یعنی در مقایسه با بهمن سال گذشته تورم نسبت به دی ماه افت کرده است.
تورم نقطه به نقطه در بهمن امسال برابر با ۳۶.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۰.۱ واحد درصد کاهش یافته است؛ بنابراین می‌توان گفت که سرعت رشد قیمت مسکن در تهران در مقیاس سالانه افت کرده است.

منبع: اقتصاد ۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید