اخبار فرهنگی و اجتماعی

حجت الاسلام والمسلمین معزی: هلال احمر ایران در کنار مردم مظلوم جهان ایستاده است

صبح امروز آئین گرامیداشت هفته هلال احمر در مرکز همایش‌های بین المللی صدا وسیما با حضور صولت مرتضوی، معاون اول رئیس جمهوری، سیدحمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، حجت‌الاسلام والمسلمین معزی، نماینده ولی‌فقیه در جمعیت هلال احمر، رئیس و مدیران جمعیت هلال احمر و برخی از مسئولان کشوری برگزار شد.

در این مراسم که در اولین روز از هفته هلال برگزار شد نماینده ولی فقیه به تشریح و تبیین اخلاق امدادگری در جمعیت هلال احمر پرداخت. وی با اشاره به اینکه اهداف نهضت صلیب سرخ و معارف دین مبین اسلام که دارای مبانی مشترک هستند، تصریح کرد: آنچه در جمعیت هلال احمر دنبال می‌شود نه تنها با معارف دینی سازگاری دارد، بلکه می‌توان گفت که دارای یک همتایی مشترک است.

حجت الاسلام والمسلمین معزی در آغاز سخنان خود ضمن خیرالمقدم از حضور حاضرین در این مراسم، به تبیین اندیشه اسلامی در فعالیت‌های داوطلبانه و خدمت به دیگری پرداخت.

نماینده رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه آئین مقدس اسلام نگاه و اعتقاد ویژه‌ای به مساله خدمت به دیگری دارد، خاطر نشان کرد: «این رویکرد و نگاه تا حدی است که ترقی و رشد مسلمان برآمده از نیت خالصانه او در یاری به دیگری تعریف شده است. در مبانی دینی اسلام نیز بارها بر این موضوع تاکید شده است که مسلمانان خدمتگزار یکدیگر هستند و باید در این مسیر تلاش کنند.»

معزی در ادامه به بخشی از حکم صادره از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در انتصاب نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر اشاره کرد که در آن بر انطباق اهداف هلال احمر با معارف دین مبین اسلام تاکید شده است.

نماینده ولی فقیه در ادامه سخنان خدمت به بشر را پایه شکل‌گیری جمعیت هلال احمر برشمرد و افزود:

جمعیت هلال احمر یک سازمان بشردوستانه است که به منظور سعادت بشری شکل گرفته است و نه در بر اساس منفعت و سود جویی.

حجت الاسلام والمسلمین معزی در این گردهمایی بر ضرورت ترویج خدمت خالصانه و بی‌منت تاکید کرد و در ادامه به تبیین اهداف چهارگانه جمعیت هلال احمر پرداخت.

بنا به گفته نماینده ولی فقیه، هلال احمر اهدافی دارد که آرامش می‌بخشد به دل‌ها و جان‌های دردمند و موجب تسکین آلام بشری در عین حفظ کرامت و شخصیت بخشی به نیازمند می‌شود. این جمعیت در جهت حفظ سلامت معنوی و جسمی دیگری تلاش می‌کند و این تلاش در نزد خداوند متعال به قدری ارزشمند است که هر کس چنین کوششی انجام دهد، بهشت از آن اوست.

حجت الاسلام و المسلمین معزی در ادامه این بخش از سخنان خود افزود: هلال احمر به دنبال این است که بتواند این اهداف و فعالیت‌ها را در پرتوی کرامت انسانی دنبال کند، انسان‌ها را محترم بداند و تلاش کند تا برادری و اخوت را در میان مردم گسترش دهد و صلح و صمیمیت را در جامعه برقرار سازد.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد و تلاش ایثارگرانه این جمعیت در طول صد سال گذشته و همچنین حوادث تلخ پس از انقلاب همچون زلزله رودبار، بم، کرمانشاه و سیل سال ۹۸ تصریح کرد: خانواده جمعیت هلال احمر یک خانواده عظیم و مردمی است که در حوادث گوناگون یاری‌گر جسم و روح‌آسیب دیده‌گان بوده است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در بخش دیگر از سخنان خود به مساله مظلومیت مردم سوریه، یمن و فلسطین پرداخت و خاطر نشان کرد:

امروز بایستی جامعه جهانی و نهضت صلیب سرخ در کنار مردم مظلوم و ستم‌دیده جهان قرار گیرد.

وی خطاب به رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر خاطر نشان کرد:

کارنامه جمعیت هلال احمر ایران در یاری‌گری ملت مظلوم جهان، کارنامه‌ای مشخص و معین است و این جمعیت همواره در کنار ملت‌ها مظلوم جهان ایستاده است.

وی در پایان بار دیگر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای امدادگر هشت سال جنگ تحمیلی از همه همکاران در این نهاد مردمی اعم از داوطلبان، امدادگران و جوانان که صادقانه، خالصانه، ایثارگرانه و جان بر کف در حوادث مختلف به مردم خدمت کرده‌اند، تقدیر کرد و این خدمت را که در مسیر رضای خداوند است بسیار ارزشمند دانست.

۴۷۴۷

منبع : خبر آنلاین