اخبار فرهنگی و اجتماعی

حاشیه‌های افتتاح خط متروی پرند؛ از ۲۷ بار وعده افتتاح تا خوشحالی برای خط برگشت

نورا حسینی:کلنگ متروی پرند سال ۹۱ به زمین خورد و قرار بود ۱۴ ماهه به بهره برداری برسد اما تا زمستان ۱۴۰۲ این وعده محقق نشد. در این سال ها براساس آماری که یکی از خبرگزاری ها منتشر کرده مسئولان دولتی و شهری ۲۷ بار زمان افتتاح این خط مترو را اعلام کرده اند از هفته دولت تا آغاز سال تحصیلی جدید و دهه فجر اما هر بار به دلیلی که اصلی ترین آن نبود نقدینگی بود،این وعده ها محقق نمی‌شد .براساس جدول منتشر شده سهم مدیریت شهری و دولت حاضر ازاین لیست بیست و هفت تایی ، ۲۰ وعده است که سهم دولتی ها ازاین ۲۰ وعد ، ۹ وعده است . با این وجود در مراسم افتتاح این خط مترو ابراهیم رییسی، رییس جمهور از از صادق‌الوعد بودن دولت سخن می گوید . این که اجرای وعده‌ها باعث شادی مردم می‌شود . راه‌اندازی خط مترو پرند ازسال ۹۱ آغاز شد و قرار بود با ۴۰۰ میلیارد تومان کمی بیشتر از یک سال ،به بهره برداری برسد ، اما از آنجایی که باید اعتبار مور نیاز از طریق بودجه عمرانی دولت تأمین می‌شد منابع مالی آنطور که باید به این پروژه تخصیص پیدا نکرد. در سال ۹۵ و ۹۶ بخش‌هایی از این مسیر شامل ایستگاه مترو شهر آفتاب و فرودگاه امام به بهره‌برداری رسید.

براساس آمار ارائه شده روزانه بیش از ۲۰ هزار نفر از پرند به سمت تهران و ۲۰هزار نفر تردد بازگشت دارند . به نظر می رسد با افتتاح این خط مترو بخش زیادی از این سفرها که در حال حاضر با خودروی شخصی انجام می شود به سمت مترو هدایت شود. اما هنوز این خط برای ساکنان پرند جذابینی پیدا نکرده در روز نخست بهره برداری حدود ۳ هزار نفر از مترو پرند برای جا به جایی استفاده کردند . براساس آمار منتشر شده از سوی شرکت بهره برداری مترو این آمار به ۸ هزار نفر رسیده است . پیش بینی مدیران شهری تردد روزانه ۱۵ هزار نفر در این خط است . شاید هنوز زود باشد برای قضاوت درخصوص استقبال ازمتروی پرند. اما سرفاصله های یک ساعته این خط مترو جذابیت آن را برای مسافران کم می کند هر چند که در روز نخست بهره برداران قول داده شد که به تدریج زمان سر فاصله های قطارها را کاهش دهند .
این درحالی است که سرفاصله استاندار برای متروتهران دو دقیقه اعلام شده است. آغاز فعالیت خط متروی پرند از ساعت ۶ صبح از ایستگاه شاهد به طرف پرند است و زمان آغاز فعالیت از پرند ساعت ۷ صبح است . مسافران متروی پرند ۵۵ دقیقه در مسیر هستند و به گفته مسافران کارمندانی که قصد استفاده از مترو را دارند با تاخیر یک ساعته به محل کارخود خواهند رسید . اما امکان آغاز فعالیت یک رام قطار از سمت پرند به ایستگاه شاهد هم پرریسک است به گفته یکی از مسئولان مترو، قطارهای مترو باید هر شب از نظر ایمنی و فنی بازید شوند به دلیل این که هنوز در ایستگاه پرند تعمیرگاه وجود ندارد اگر قطار دچار نقص فنی شود، یک ساعت تا ورود قطار جایگزین زمان لازم است . اما اگر این اتفاق در ایستگاه شاهد رخ دهد طی ۱۰ دقیقه قطار جایگزین مسافران را جا به جا می کند .
جمهوری اسلامی: فاصله پرند تا تهران ۲۰ کیلومتر است چطور رئیسی متروی ۴۰ کیلومتری را افتتاح کرد؟!
رییس جمهوردراین مراسم درحالی از صادق‌الوعد بودن دولت سخن گفت که تنها ۹ بار در این دولت وعده بهره برداری از این ایستگاه داده شده بود از دهه فجر ۱۴۰۱ تا هفته دولت ۱۴۰۲ و آخرین بار نیز گفته شد تا پایان شهریور امسال این ایستگاه به بهره برداری می رسد . ابراهیم رییسی در این خصوص گفته در آذرماه سال گذشته در بازدیدی که از طرح متروی شهر پرند داشتیم، وعده دادیم ظرف یک‌سال این خط به اتمام برسد. به این وعده عمل کردیم.شهردار تهران هم بهره برداری از این خط را حاصل تلاش استانداری تهران، قرارگاه خاتم و شهرداری تهران عنوان کرده است.
محسن هرمزی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری درباره سر فاصله قطارها و رقم خرید بلیت در این خط گفته است که در فاز اول ۲ رام قطار در این خط تردد خواهند کرد، تلاش می‌کنیم صبح‌ها و بعدازظهرها در ایام پیک، خدمات‌دهی بیشتری داشته باشبم. اوایل سرفاصله حرکت قطارها حدود یک ساعت است. پیشنهاد ما برای نرخ بلیت ۱۳ تومان است که البته منوط به بررسی کارشناسی و تصویب شورای شهر است. البته بهای تمام‌شده خدمات برای ما در این خط بیش از ۲۸ هزار تومان است.انتظار مسافران اما قیمتی حدود ۵ هزار تومان است و زمانی که متوجه می‌شوند ممکن است در شورای شهر نرخ‌های ۱۵ تا ۱۶ هزار تومانی پیشنهاد شود مثال قیمت بلیت کرج را می‌آورند . رسیدن به ایستگاه متروی پرند برای ساکنان پرند در داخل شهر حدود ۱۵ هزار تومان تمام می‌شود پیش از این هزینه تاکسی به متروی صادقیه برای آنها ۳۵ هزار تومان تمام می‌شده و قیمت ون در همین مسیر ۲۰ هزار تومان است . یکی از مسافران از سرعت بالای پله های برقی گلایه دارد که از روز بهره‌برداری هر روز یک نفر دچار مشکل شده است که قول داده می شود سرعت پله‌های برقی تنظیم شود . به جز سر فاصله یک ساعته و بلیت ۱۳ هزار تومنی بهره برداری این خط حاشیه های دیگری هم داشت مانند شوخی با ابراهیم رییسی که درجریان بهره برداری از این خط بابت احداث خط برگشت هم تشکر کرده بود. تشکر او به این دلیل بود که قول ابتدایی بهره برداری از یک لاین بود و رییسی از این که دو لاین رفت و برگشت به بهره برداری رسیده خشنود بود . با این وجود شوخی با رییس جمهور آغاز شد و یکی از کاربران فضای مجازی نوشت: «ما که متوجه نشدیم چی گفتند اما توقع داشتند مسیر برگشت را مسافران چگونه بیایند.»اما در بازدید از ایستگاه متروی پرند مشخص شد همچنان همان یک لاین ۲۰ کیلومتر به بهره برداری رسیده است و بخشی ازریل خط دوم به سمت پرند باقی مانده است . همچنین پست برق مورد استفاده موقت است همچنین هنوز قرار دادی برای خدمات بهره برداری با دولت بسته نشده است .قطار استفاده شده در این خط که مسافران باید ۵۵ دقیقه در آن حضور داشته باشند همان قطارهایی است که در خطوط داخلی تهران استفاده می‌شود .

سید جعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران دراین رابطه می‌گوید :‌ پیشنهاد ما این بوده است که در خریدهای آتی برای خط پرند واگن ویژه ای سفارش داده شود زیرا مسیر سفر ۵۵ دقیقه است و مسافران این خط باید این مدت در قطار باشند که بصورت ایستاده سختی های بسیاری دارد و باید به در خرید ۷۹۱ واگن به سوی خرید واگن های با صندلی زیاد حرکت کنیم. همچنین باید سرعت قطار ها نیز افزایش یابد این قطارها درحال حاضر ۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارند و باید سرعت آنها متناسب با مسائل فنی افزایش یابد. قطار خط پرند باید دوره آزمایشی خود را پشت سر بگذارد و نواقص آن رفع شود از نظر بنده این اقدام به زودی انجام خواهد شد با توجه به اینکه این خط برون شهری است سرفاصله نیم ساعت منطقی خواهد بود و با ورود واگن های جدید نواقص آن مرتفع خواهند شد. مسافران خط مترو پرند یک طرفه هستند و صبح ها به سمت تهران و عصر به سمت پرند می‌روند و به نظر می‌رسد با توجه به دور بودن مسیر سرفاصله نیم ساعت منطقی است.او با تاکید بر اینکه نواقص مترو پرند جزئی هستند، می‌گوید : این نواقص حتما در خلال بهره برداری مترو رفع خواهند شد، درحال حاضر رفت و بر گشت در یک خط انجام می‌شود اما با تثبیت پست برق و احداث خط دوم که درحال انجام است مشکلات در زمان کوتاه حل خواهند شد.از زمان بهره‌برداری این خط مترو چند روزی گذشته است و به نظر می رسد هنوز مسافران استفاده از خودروی شخصی را به انتظارهای طولانی برای رسیدن قطار بدی ترجیح می‌دهند .

۴۷۴۷

منبع : خبر آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *