اخبار سیاسی

جزئیاتی بیشتر درباره ماهواره نور ۳

نور۳ که ماهواره‌ای سنجشی و شناسایی است با سرعت ۷/۶ کیلومتر بر ثانیه و ۵۰۰ ثانیه پس از پرتاب در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، سومین ماهواره بومی نیروی هوافضای پاسداران انقلاب اسلامی  با نام نور ۳ همزمان با ایام آغاز امامت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه)  توسط ماهواره‌بر ترکیبی سه مرحله‌ای قاصد به فضا پرتاب و با موفقیت در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین قرار گرفت. این ماهواره و ماهواره‌بر هر دو در سازمان تحقیقات سپاه طراحی و ساخته شده است.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از این نیز ماهواره های نور ۱ و نور ۲ را توسط ماهوار بر قاصد به فضا پرتاب کرده است.

به گزارش ایسنا، سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه انقلاب اسلامی در این زمینه بیان کرد: به پیروزی بسیار دل‌انگیز و موفقیت بسیار ارزشمند یعنی پرتاب ماهواره نجم (نور ۳) به مدار زمین در ارتفاع حدود ۴۵۰ کیلومتری از سطح زمین الحمدلله با موفقیت انجام شد و در مدار زمین قرار گرفت.
سلامی در ادامه اظهار کرد: طبیعتا ما از مجموعه دریافت‌ها و محصولاتی که این ماهواره از سطح زمین برداشت می‌کند و برای تکمیل نیازمندی‌های اطلاعاتی سپاه منتشر می‌کند بهره‌مند خواهیم شد.
فرمانده کل سپاه همچنین گفت: این ماهواره و پرتاب آن در امتداد نقشه راه پرتاب ماهواره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به شکل زنجیره‌ای در هر مرحله پدیده‌های جدیدتر و مدرن‌تری دست پیدا می‌کنیم. این ماهواره نسبت به نور ۲ تقریبا ۷ کیلوگرم سنگین‌تر است و تجهیزات تصویربرداری که رویآن تعبیه شده از کیفیت و دقت مناسب‌تری برخوردار است و یکی از حلقه‌های زنجیره ماهواره ما را کامل می‌کند.

سردار امیر علی حاجی‌زاده نیز در حاشیه پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور ۳ با بیان این‌که «تا پایان سال اگر برسیم دو پرتاب دیگر هم خواهیم داشت»، گفت: ان‌شاءالله با این روندی که پیش می‌رویم در آینده نه چندان دور، منظومه‌ای از ماهواره‌ها را در مدار خواهیم داشت.
وی همچنین درباره ماهواره نور ۳ اظهار کرد: این ماهواره نور ۳ بود که پرتاب شد و الحمدلله با موفقیت در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت. ماهواره‌بر آن قاصد بود و این سومین پرتاب موفقیت‌آمیز این نوع ماهواره‌بر به حساب می‌آید.
حاجی‌زاده درباره ماموریت ماهواره نور ۳ گفت: ماموریت این ماهواره هم اپتیکی است یعنی دوربین دارد و هم به جمع‌آوری سیگنال مشغول خواهد بود.

حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران ساعتی قبل در پیامی در توییتر با اعلام این خبر اظهار کرد: ماهواره «نور ۳» لحظاتی پیش با ماهواره‌بر «قاصد» و توسط نیروی هوافضای سپاه با موفقیت در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، سردار علی جعفرآبادی فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه هم در گفت‌وگویی درباره پرتاب ماهواره نور ۳ اظهار کرد: این ماهواره امروز ساعت ۹:۳۰ پرتاب شد و در یک ساعت و نیم بعد که روی کشور ما بود بحمدلله ماهواره در این مدت به طور خودکار کاملا پایدار شده است.
وی درباره تفاوت‌های ماهواره نور ۳ با نسل‌های قبلی خود گفت: آن فرآیندی که ما در ماهواره نور ۱ داشتیم در نور ۳ به صورت خودکار و به مدت یک ساعت انجام شده است و این نشان می‌دهد که تجربه و تخصص دانشمندان ما در کنترل ماهواره بالا رفته است.
جعفرآبادی با اشاره به ماموریت ماهواره نور ۳ یادآور شد: ماموریت این ماهواره سنجشی و شناسایی است و دوربینی که در آن استفاده شده نسبت به نور ۲ تا دو و نیم برابر دقت عکس‌برداری بیشتری دارد و یک سری سنسورهای سیگنالی روی ماهواره نصب شده که متفاوت از ماهواره‌های نور ۱ و ۲ است.
وی در ادامه درباره ماهواره‌بر قاصد که نور ۳ با آن پرتاب شد گفت: این سومین پرتاب موفق ماهواره‌بر قاصد بود . پیش از این ماهواره‌های نور ۱ و ۲ را با موفقیت پرتاب کرده بود. امروز این پرتاب نشان داد که این ماهواره‌بر صلاحیت‌های لازم را دارد تا در پروسه تولید قرار بگیرد.
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: بعد از این به فضل الهی ما قادر خواهیم بود که ماهواره‌های دولت، کشور و دانشگاهی را پرتاب کنیم و پرتاب‌های کوچک به صورت چند ماهواره در یک ماهواره‌بر را هم انجام دهیم.
انتهای پیام

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *