اخبار سیاسی

تولد یک ائتلاف اصولگرا/افزایش کاندیداهای تایید شده خبرگان

به گزارش راه پایدار :

اعلام موجودیت یک ائتلاف اصولگرا، افزایش تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده خبرگان و احتمال تلاش جبهه پایداری برای گرفتن سبد رای محمود احمدی‌نژاد از جمله اخبار انتخاباتی امروز – پنج‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲- بود.

به گزارش ایسنا، ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (امناء) متشکل از ۲۰ جبهه، حزب، اتحادیه و تشکل سیاسی و اعتقادی اصولگرا ظهر امروز اعلام موجودیت کرد.

این ائتلاف متشکل از جبهه‌ها، احزاب، اتحادیه‌ها از جمله جبهه تلاشگران انقلاب اسلامی، جبهه شریان (شبکه راهبردی یاران انقلاب)، جمعیت رزمنده مدافع انقلاب (رزما)، حزب عدالت‌طلبان ایران اسلامی، حزب خدمتگزاران ایران اسلامی، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویی و فارغ التحصیلان دانشگاه ها، جامعه اسلامی کارگران، جامعه اسلامی کارمندان، جامعه دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی، حزب دفاع از ایثارگران و قانون اساسی، جمعیت یاران انقلاب اسلامی، جمعیت معلمان و فرهیختگان ایران اسلامی، جمعیت تحول و پیشرفت اسلامی- ایرانی، جمعیت فرزندان انقلاب اسلامی، جمعیت هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی ، مجمع اتحادیه نیروهای انقلاب اسلامی، انجمن اسلامی ورزشکاران، مجمع فرزندان شاهد ایران اسلامی، جمعیت تشکیلات انسجام اسلامی و جامعه جوانان متحد اسلامی است.

اعلام موجودیت یک ائتلاف اصولگرا باز زدن زیر میز پدرخواندگی

ائتلاف امنا در بیانیه اعلام موجودیت خود، نفی «قبیله گرایی» و «پدرخواندگی سیاسی» را مورد تاکید جدی خود عنوان و خاطرنشان کرده است: «از نظر ما هیچ گروه و جریان سیاسی حق ندارد خود را صاحب و مالک مطلق و دائمی پایگاه اجتماعی انقلاب بداند و با ایجاد انحصار و برخورد حذفی، به صورت آمرانه و غیرشفاف، برای مردم و فعالان و بدنه جبهه انقلاب تعیین تکلیف کند.»

ائتلاف امنا همچنین روش انتخاباتی خود را ترجیح «شاخص سالاری» بر «شخص سالاری» و حاکم کردن شایستگی ها بر سهمیه ها در میدان سیاست و عرصه انتخابات است دانسته و بر این اساس تاکید کرده است: «با وحدت انتخاباتی با هر گروه و ائتلاف دیگر بر مبنای سهمیه بندی باندی و بدون ­توجه به توقعات فکری و سیاسی مردم و بدنه نیروهای انقلابی مخالفیم و معتقدیم به جای فراخوان «همه با من» باید وحدت «همه با هم» حول شاخص های انقلابی و توان تخصصی افراد را شکل دهیم.»

به نظر می‌رسد این ائتلاف جدید در دل جریان اصولگرایی، گره کور وحدت در این جریان را کورتر کند و بخواهد در مقابل شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و شورای وحدت اصولگرایان، ضلع دیگری را به جریان اصولگرایی اضافه کند و رقابت درون‌گروهی اصولگرایان را بیشتر کند.

افزایش کاندیداهای تایید شده خبرگان

دیشب هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان از پایان مهلت بررسی اعتراضات داوطلبان انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری خبر داد و اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، تعداد نامزدهای انتخابات خبرگان به ۱۴۴ نفر افزایش یافت که اسامی آن‌ها امشب (چهارشنبه) به وزارت کشور ارسال می‌شود تا به اطلاع داوطلبان رسانده شود.

طحان نظیف همچنین عنوان کرد: با توجه به تایید صلاحیت‌های جدید و استفاده نامزدها از ظرفیت قانونی تغییر حوزه انتخابیه، انتخابات مجلس خبرگان رهبری در تمامی حوزه‌های انتخابیه برگزار خواهد شد.

تولد یک ائتلاف اصولگرا/افزایش کاندیداهای تایید شده خبرگان
هادی طحان نظیف

نامزدهای تأیید صلاحیت‌ شده برای انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری از فردا -جمعه ۲۰ بهمن ۱۴۰۲- تا ۲۲ بهمن می‌توانند از طریق مراجعه به فرمانداری‌های مراکز حوزه و یا ستاد انتخابات کشور درخواست خود را برای تغییر حوزه انتخابیه‌شان ثبت کنند و تصمیم‌گیری در این زمینه با شورای نگهبان خواهد بود.

همچنین زمان تبلیغات انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۱۵ روز است که از ۲۵ بهمن آغاز می‌شود و ۹ اسفند به پایان می‌رسد.

امروز عباس جوهری رئیس ستاد انتخابات استان تهران با بیان این‌که «۶ هزار و ۸۱۱ شعبه اخذ رای در کل مجموعه استان تهران پیش‌بینی شده است» گفت که از بین این تعداد ۵۰۰ شعبه متعلق به حوزه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس خواهد بود.

انتخابات در دیگر رسانه‌ها؛ وحدت در میان اصولگرایان آری، اجبار نه

امروز غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی، با اشاره به فرایند انتخاباتی این شورا، اظهار کرد: تلاش ما رسیدن به وحدت حداکثری در میان نیروهای انقلابی است. از همه احزاب دعوت می‌کنیم بیایند و گفت‌وگو کنیم تا به نتیجه مشخص برسیم. اگر احزاب، وحدت حداکثری را قبول کردند که مانعی وجود ندارد اما اگر عده‌ای نپذیرفتند، آن‌ها را مجبور به وحدت نمی‌کنیم.  امیدواریم اختلاف به جایی نرسد که به ضرر کشور تمام شود.

دیشب هم جلسه ستاد انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب شهر تهران با حضور غلامعلی حدادعادل رئیس این شورا و معاونت‌های شورای ائتلاف مرکز و شهر تهران برگزار شد.

همچنین عباس‌ امیری‌فر فعال سیاسی اصولگرا که زمانی از اطرافیان محمود احمدی‌نژاد بود در گفت‌وگویی گریزی به دفاعیات اخیر صادق محصولی دبیر کل جبهه پایداری از احمدی‌نژاد زد و بیان کرد که پایداری‌ها به دنبال استفاده از سبد رای او هستند.

تولد یک ائتلاف اصولگرا/افزایش کاندیداهای تایید شده خبرگان
محمود احمدی‌نژاد

امیری‌فر عنوان کرد: هم آقای احمدی‌نژاد روی ثروت محصولی حساب می‌کرد هم جبهه پایداری متکی به ثروت اوست. دفاع اخیر آقای محصولی هم به معنی ارتباط او با احمدی‌نژاد نیست و تا جایی که اطلاع دارم ارتباط خاصی ندارند. همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری آقای رئیسی از سبد رای احمدی‌نژاد استفاده کرد، پایداری‌ها و آقای محصولی هم به دنبال همان است.

از طرفی سعید نورمحمدی سخنگوی حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان در گفت‌وگویی اظهار کرد: ستاد انتخاباتی حزب ندای ایرانیان، برخی کاندیداهای اصلاح‌طلبی که شانس رای آوری در حوزه‌های انتخابیه را داشته باشند شناسایی کرده است که به احتمال قریب به یقین از آنها حمایت خواهیم کرد اما در تهران عملا امکان دادن لیست را نداریم.

نورمحمدی در پاسخ به این سوال که وضعیت تعداد کاندیداها در کل شهرستان‌ها به چه صورت است، گفت: صلاحیت ۵۰ تا ۶۰ نفر تا امروز قطعی شده است. اما منتظر هستیم تا ببینیم در آخرین روز اعلام نتیجه صلاحیت‌ها این تعداد افزایش پیدا می‌کند یا خیر. 

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *