گردشگری

تورهای بهاری شمال و جنوبتاریخ چاپ:شماره خبر:


۳۸۵۸۵۳۱


بزرگنمایی متن خبر


هزینه سفر دسته جمعی در فصل اول چقدر است‌؟


دنیای اقتصاد :

بهار بهترین فصل سفر در ایران است به ویژه فروردین و اردیبهشت که هنوز هوا هم چندان گرم نشده و تپه‌‌ماهور‌‌ها و دشت‌‌ها سبز و پر گل هستند. در این فصل همه جای کشورمان برای سفر کردن مناسب است، فرقی نمی‌کند آذربایجان باشد یا چابهار؛ از شمالی‌‌ترین نقطه در شرق و غرب تا جنوبی‌‌ترین نقطه در خوزستان یا سیستان و بلوچستان همه مقاصد زیبایی‌‌های خاص خود را دارند و افراد با سلایق مختلف آنها را انتخاب می‌کنند. از همین روست که بسیاری از ایرانی‌‌ها تعطیلی در این فصل را غنیمت شمرده و ایرانگردی می‌کنند. سال ۱۴۰۱ خوشبختانه چند تعطیلی در این فصل داریم و همین موضوع سبب شده بسیاری تقویم را جلویشان بگذارند و با در نظر گرفتن مقاصد مختلف و سلیقه‌‌شان برنامه سفر بریزند. مطابق معمول بسیاری از این سفرها با وسیله نقلیه شخصی همراه خواهد بود. این سفرها گرچه همراه با آزادی عمل در انتخاب مقصد و محل‌‌های توقف است اما در عین حال دشواری‌‌هایی هم دارد. رزرو کردن محل اقامت، انجام هماهنگی‌‌های سفر، خستگی رانندگی، بالا رفتن احتمال تصادف و… از جمله دشواری‌‌هایی است که سفر با وسیله نقلیه شخصی به همراه دارد. آنها که با وسیله نقلیه عمومی سفر می‌کنند هم گرچه خستگی رانندگی را تجربه نمی‌کنند با این حال در سفرشان آزادی‌‌ عمل‌‌شان را از دست می‌دهند ضمن اینکه باز هم باید هماهنگی‌‌های پیش از سفر از جمله رزروهایشان را انجام دهند.

تورهای بهاری شمال و جنوب

8

در این میان گروه سومی  هم هستند که از خیر آزادی عمل در توقف‌‌های بین ‌‌راه می‌‌گذرند با این حال ترجیح‌‌ می‌دهند خود را از قید هماهنگی‌‌ها خلاص کرده و آن را به متخصصان این حوزه بسپارند. این گروه همچنین می‌خواهند در طول سفر دوستان جدیدی پیدا کنند و با افرادی آشنا شوند که سلایق مشابه با آنها دارند. از نظر آنها سفر با تور می‌تواند داده‌های آنان درباره مقصد را با توجه به توضیحاتی که راهنما در زمان بازدیدها ارائه می‌دهد، افزایش داده و به درک عمیق‌‌تری منجر شود. از سوی دیگر در تور امکان گپ زدن‌‌های گروهی وجود دارد و شرکت‌‌کنندگان می‌توانند با تجربه‌های سایرین در سفرها آشنا شوند و همین امر حتی زمینه انتخاب مقاصد بعدی را برای افراد مهیا می‌‌سازد. از دیگر مولفه‌های مثبت تور برنامه‌‌ریزی سفر است، شما از پیش می‌‌دانید چه جاذبه‌هایی را قرار است ببینید و با زمان‌‌بندی‌‌هایی که آژانس گردشگری برای شما انجام داده می‌توانید این جاذبه‌ها را مشاهده کنید، این در حالی است که در سفرهای شخصی معمولا افراد به تمام هدف‌‌هایی که از پیش تعیین کرده‌‌اند نمی‌‌رسند. همچنین از آنجا که لیدرهای تور معمولا چندین بار به آن منطقه سفر کرده‌‌اند می‌توانند بهترین راهنما برای خرید صنایع‌‌دستی یا انتخاب غذاهای محلی برای علاقه‌‌مندان به خوراک بومی یا خرید سوغات محلی باشند. نگاهی به تورهایی که برای ابتدا و انتهای اردیبهشت از سوی آژانس‌‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی پیش‌‌بینی شده، نشان می‌دهد افراد می‌توانند از تورهای یک روزه تا چند روزه برای سفر برنامه‌‌ریزی کرده و هزینه‌هایی از جمله ۳۹۰ هزار تا ۵/ ۷ میلیون تومان را به ازای هر نفر از سفر یک روزه تا سه روزه در نظر بگیرند.

بررسی‌‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد تورهای یک روزه از تهران به مقصد مناطق طبیعی مازندران با وسیله نقلیه توریستی ۴۴ نفره هزینه‌ای بین ۳۹۰ تا ۴۹۰ هزار تومان دارد. در این تورها وعده غذایی صبحانه به همراه میان‌‌وعده به توریست‌‌ها داده شده. این تورها بین ساعت ۳۰/ ۴ تا ۸ صبح شروع شده و تا ۱۰ شب ادامه خواهد داشت.

در تورهای ۵/ ۲ روزه طبیعت‌‌گردی که یک شب اقامت در اقامتگاه بوم‌‌گردی و یک شب در وسیله نقلیه به مقصدی مانند استان گلستان با اتوبوس VIP با در نظر گرفتن پنج وعده غذایی باشد هزینه تور به ازای هر نفر یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان است. این سفر با یک روز افزایش یعنی یک شب در وسیله نقلیه و دو شب در اقامتگاه بوم‌‌گردی و شش وعده غذایی به مقصد استان ایلام هزینه‌‌ای معادل ۲ میلیون و ۵۷۰هزار تومان خواهد داشت و چنانچه هتل و گشت با پاترول به آن اضافه شده و وعده‌های غذایی به چهار وعده کاهش یابد به عدد ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان می‌‌رسد.

در همین بازه زمانی تورهایی به مقصد شیراز برای دو نفر به ازای سه شب و هزینه حمل‌‌ونقل، هتل و خدمات تور با کمترین هزینه ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای هتل سه‌ستاره است که تا ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای هتل پنج ستاره افزایش می‌‌یابد. به این ترتیب هزینه هر نفر بین ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود.

تور کیش هم در این بازه زمانی برای دو نفر و سه شب با حمل و نقل، هتل و خدمات تور بین ۳ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان برای هتل دو ستاره تا ۱۴ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان برای هتل پنج ستاره متغیر است.


این مطلب برایم مفید است۱۰


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.