اخبار فرهنگی و اجتماعی

تنفس هوای «قابل قبول» در بیشتر مناطق تهران طی امروز

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز با توجه به وزش باد مؤثر و کاهش ترددخودروها در روز تعطیل، از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.
تقویت ناپایداری جوی، رشد ابرناکی و افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد.
تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی سه‌شنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطقدور از انتظار نخواهد بود.
کاهش نسبی تندی باد تا صبح فردا (۲۷ اردیبهشت) هم‌زمان با افزایش تردد خودروها، افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا دربرخی مناطق پرتردد را به‌دنبال خواهد داشت.
وزش باد مؤثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، با این حال با افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال افزایشغلظت آلاینده ازن و کاهش کیفیت هوا وجود خواهد داشت.
با توجه به کاهش نسبی تندی باد تا اواخر وقت چهارشنبه و افزایش ترافیک شامگاهی بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد کهبرقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در پاره‌ای از مناطق پرتردد را در پی خواهد داشت.
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۷۴است و در شرایط قابل قبول قرار دارد؛ همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» با میانگین ۸۳ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.
گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاکتعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌هایحساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیارناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

۲۷۱

منبع : خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *