کسب و کار

بهترین درخت انجیر دنیا: نهال انجیر

بدون اغراق و جبهه‌گیری باید قبول کنیم بهترین درخت انجیر دنیا مربوط به کشور ایران است، در کشور ایران تنوع انجیر بسیار بالا بوده و قطب‌های تولید انجیر متفاوتی دارد؛ برای آشنایی با مشخصات نهال انجیر همچنین انواع نهال انجیر و شرایط خرید نهال انجیر به صورت اینترنتی همراه ما باشید.

مشخصات نهال انجیر

از مشخصات نهال انجیر باید به  گرمسیری بودن آن اشاره کرد؛ این درخت عمدتاً در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری رشد می‌کند؛ برگ‌های آن بزرگ و قلبی شکل بوده و میوه‌ی انجیر در رنگ‌های سیاه، زرد، بنفش، سبز تولید می‌شود؛ درخت انجیر اغلب در آب و هوای گرم و خشک رشد کرده و نیازی به گرده افشان ندارد.

ارتفاع بهترین درخت انجیر دنیا معمولاً تا ۱۰ متر می‌رسد، اما برخی از ارقام می‌توانند به ارتفاع ۱۵ متر هم برسند، برای رشد بهتر و باردهی بیشتر نیاز به نور کافی دارد، نهال انجیر به روش بذری و قلمه پرورش داده می‌شود؛ میوه‌ی انجیر دارای پوسته‌ی نرم و رنگ متفاوتی بوده و در داخل آن مواد شیرین و غنی از اکسیدان‌ها ویتامین و ریز مغذی‌های مفید هست.

درخت انجیر یک درخت خودبار است، میوه‌های این درخت در شاخه‌های جدید تولید می‌شود، یعنی بعد از تولید میوه‌ها، شاخه‌های جدیدی را تولید می‌کند که در نهایت نیز میوه تولید می‌شود؛ معمولاً در مناطق با زمستان‌های نسبتاً معتدل یا بدون یخبندان شدید، درخت انجیر بیشترین عملکرد را دارد.

e6e57d95 401a 4a67 8c69 726b67b8b0ec

از انجیر به عنوان میوه تازه، خشک شده، مربا، کمپوت، شیره، سرکه و مکمل‌های غذایی مصرف می‌شود، همچنین برگ‌های درخت انجیر در بسیاری از کشورها برای تغذیه دام استفاده می‌شود و چوب درخت انجیر در ساخت مبلمان و تولید وسایل چوبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع نهال انجیر

میوه انجیر یک میوه خوراکی بوده و نام علمی آن Ficus carica هست، این درخت در زیر مجموعه گیاهان گلدار از خانواده انجیران هست؛ یکی از قطب‌های اصلی تولید انواع نهال انجیر در جهان، کشور ایران بوده و جایگاه چهارم را کسب کرده است.

نهالستان‌های معتبر با فروش نهال انجیر مرغوب بر پایه قلمه کمک زیادی به باغداران کرده‌اند تا میوه‌های با کیفیت و در حد صادراتی تولید کنند، با مراجعه به سایت اینترنتی paliznahal.ir می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد نهال انجیر و قیمت نهال انجیر کسب کنید؛ انواع نهال انجیر پرفروش در کشور ما عبارتند از:

 1. نهال انجیر ازمیر ترکیه
 2.  نهال انجیر سبز ترکیه
 3. نهال انجیر دیم ایران
 4.  نهال انجیر استهبان ایران
 5. نهال انجیر گلابی قرمز آمریکا
 6. نهال انجیر گلابی زرد آمریکا

کاشت درخت انجیر در مناطق سردسیر

کاشت درخت انجیر در مناطق سردسیر جوابگو نیست؛ این درخت نیازاتی برای رشد و باروری داشته و عوامل محیطی و اکوسیستمی نقش مهمی را دارد، برخی از عوامل مهم شامل شرایط آب و هوایی، دما، خاک و سایر شرایط محیطی هستند؛ بهترین درخت انجیر دنیا به عنوان یک گیاه گرمسیری بوده و در مناطق آب و هوایی گرمسیری یا نیمه گرمسیری بار اقتصادی می‌دهد.

در مناطق سردسیری با دماهای سرد و زمستانی سرد، رشد و توسعه نهال انجیر به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد؛  دماهای یخبندان زمستانی به بنیان‌های گیاهی انجیر آسیب رسانده و منجر به خشکی شاخه‌ها و مرگ زودرس درخت می‌شوند؛ به همین دلیل، احداث باغ انجیر در مناطق سردسیری مناسب نیست.

انجیر کدام شهر معروف است

آیا به غیر از انجیر استهبان می‌دانید انجیر کدام شهر معروف است؟ باید بگوییم در کشور ایران سه قطب متفاوت تولید انجیر وجود دارد و در ادامه بیشتر آنها را توضیح خواهیم داد:

 1. معروف‌ترین میوه انجیر که می‌شناسیم مربوط به شهر استهبان است؛ نزدیک به ۲۶ هزار هکتار زمین در این خطه متعلق به تولید انجیر هست؛ در واقع بزرگترین تولید انجیر دیم در جهان مربوط به استهبان هست؛ خرید نهال انجیر استهبان و احداث باغ آن برای کشاورزان بسیار سودآور خواهد بود.
 2. شهر گلوگاه در شرقی‌ترین منطقه استان مازندران دومین منطقه‌ای است که قطب تولید انجیر شناخته می‌شود و در این خطه نزدیک به ۲۵۰ هکتار زمین کشاورزی متعلق به باغ انجیر بوده و انجیرهای تولید شده نیز بهترین کیفیت را دارد.
 3.  انجیر سیاه پلدختر برای تمامی مردم آشنایی خاصی دارد، لرستان موفق شده ۳۰ هزار تن انجیر سیاه را تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه کند، انجیر سیاه پل دختر در لرستان مقام اول تولید انجیر در کل کشور و مقام دوم تولید انجیر در جهان را کسب کرده هست؛ باید بگوییم بیشتر از ۲۳۰۰ هکتار باغ انجیر در پلدختر و دیگر شهرهای لرستان واقع شده است.

55190c90 0842 450e 80ab e4b659d6d100

آب و هوای مطلوب برای درخت انجیر

برای رشد و توسعه بهتر درخت انجیر، آب و هوای مطلوب برای درخت انجیر شامل موارد زیر است:

 • دمای مناسب: درخت انجیر به دماهای گرم و معتدل عادت دارد، دماهای میانگین بین ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد برای رشد و تولید محصول مطلوب است.
 • نور مناسب: درخت انجیر به نور خورشید غنی نیاز دارد، بنابراین، مکانی را برای کاشت درخت انجیر انتخاب کنید تا در طول روز بیشترین نور خورشید را دریافت کند.
 • خاک مناسب: خاک گرم و زهکشی شده با آهن و غنی از مواد آلی برای کشت درخت انجیر ایده‌آل بوده و خاک باید عمیق و نرم باشد.
 • رطوبت مناسب: هرچند درخت انجیر به آب رسانی مناسب نیاز دارد، از خیس شدن خاک اطراف درخت بپرهیزید.

درامد انجیر در هکتار

درامد انجیر در هکتار به موارد زیادی بستگی دارد و مهم‌ترین آن مدیریت باغدار همچنین کیفیت و مرغوب بودن نهال انجیر هست؛ اگر مدیریت باغدار برای خرید نهال انجیر و عملیات مراقبت و نگهداری آن به خوبی انجام شود؛ مطمئناً درصد سود باغات بهترین درخت انجیر دنیا افزایش خواهد یافت.

طبق طرح توجیهی موسسات گوناگون در دو سال اول نباید انتظاری از درآمد باغ انجیر داشته باشید، ولی از سال سوم در یک هکتار زمین مبلغ ۱۰۸ میلیون درآمد عاید کشاورزان می‌شود؛ البته این مبلغ تا سال پانزدهم سیر صعودی داشته ولی از سال پانزدهم ثابت باقی می‌ماند.

تقویت درخت انجیر

برای تقویت درخت انجیر می‌توانید راه‌های زیر را انجام دهید:

 •  آبیاری:

برای رشد سالم بهترین درخت انجیر دنیا، آبیاری منظم و صحیح بسیار مهم است، به خصوص در فصل‌های گرم تابستان، زمانی که درخت نیاز بیشتری به آب دارد، اطمینان حاصل کنید که خاک رطوبت کافی دارد.

 • محافظت از ریشه‌ها:

ریشه‌های درخت انجیر نسبتاً حساس هستند و باید محافظت شوند؛ بهتر است خود شاخه‌ها را به عنوان مالچ بر روی خاک برای محافظت ریشه‌ها استفاده کنید تا از تابش مستقیم آفتاب، سرما و گرما محافظت شود.

 • تغذیه:

استفاده از کود مناسب می‌تواند به رشد بهتر درخت انجیر کمک کند، از کودهای آلی یا کودهای مخصوص درختان میوه مخصوصاً نیتروژن، پتاسیم، فسفر، روی و آهن استفاده کنید، توصیه می‌شود کود را در دوره‌های مشخص در طول سال به درخت اعمال کنید.

 • هرس اصولی:

پاکسازی شاخه‌های مرده، خشک یا آسیب‌دیده می‌تواند به درخت انجیر کمک کند، همچنین، حذف شاخه‌هایی مهم هست که باعث ساییدگی یا تداخل می‌شوند.

 • مقابله با آفات و بیماری‌ها:

سمپاشی درخت انجیر و مقابله با آفات و بیماری‌های مختلف بسیار مهم است، استفاده از سموم و آفت کش‌های طبیعی، بیولوژیک یا شیمیایی به کنترل آفات و بیماری‌ها کمک می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی در مورد بهترین درخت انجیر دنیا به شما بدهیم البته برای خرید نهال انجیر و احداث باغ انجیر توصیه می‌کنیم از کارشناسان مربوطه کمک بخواهید تا به صورت کاملاً علمی و تخصصی شماره راهنمایی کنند.

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

تماس با برتر نهال: ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *