گردشگری

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز شهر اصفهان در کنار چندین هزار مکان تاریخی این شهر است. در اینجا برای افراد علاقه‌مند به گونه‌های جانوری فضایی بسیار زیبا و امن فراهم آمده تا بتوانند هر پرنده را در زیستگاه‌‌های شبیه‌سازی‌شده به محل واقعی زندگی‌اش از نزدیک ببینند. طبیعتاً بازسازی فضاهایی با این تنوع به مکانی با مساحت بسیار زیاد نیاز دارد و از این رو، زمینی 55 هزارمتری برای این منظور انتخاب شده است. البته در این فضای عظیم علاوه بر باغ پرندگان دیدنی‌های دیگری چون آکواریوم اصفهان، باغ خزندگان، تله‌سیژ و مسیر دوچرخه‌سواری نیز تدارک دیده شده است. باغ پرندگان در واقع درون یک پارک جنگلی بسیار زیبا در غرب اصفهان به نام پارک ناژوان واقع شده است که درون آن رودخانه‌ای جاری است. در زمانی که این رودخانه جریان دارد نمای این پارک منحصربه‌فرد است.
بخش ابتدایی باغ پرندگان که دقیقاً پس از باجۀ بلیط‌فروشی قرار گرفته با یک سقف توری محصور شده است. این تور بزرگ بر روی ستون‌های فلزی محکم شده‌ و سقفی به ارتفاع حدود 22 متر را برای این بخش باغ ایجاد کرده‌ است. این سقف توری برای جلوگیری از فرار پرندگان تنها در یک بخش از باغ تعبیه شده است. در این باغ 4000 پرنده از کشورهای مختلفی چون استرالیا، اندونزی، چین و تانزانیا از گونه‌های بسیار متفاوت گردآوری شده‌اند. به همین دلیل در هر نقطه از این پارک وسیع با گونۀ متفاوتی از زیستگاه‌های جانوری مواجه می‌شویم:
–    پرندگانی مانند ادرک، پلیکان، فلامینگو و قو برای زندگی نیاز به یک فضای آبی در کنار خشکی دارند، به این پرندگان اصطلاحاً آبچر می‌گویند. در باغ پرندگان برای این گروه برکه‌های متعدد بسیار زیبایی ساخته شده است. بزرگترین این برکه‌ها دقیقاً در مرکز باغ قرار دارد و آسمان بالای این برکه‌ها آزاد است و در توری محصور نشده است.
–    برخی از پرندگان با هوای سرد و خشک زمستان اصفهان سازگاری ندارند و نمی‌توانند این شرایط را دوام بیاورند؛ این پرندگان گونه‌های مختلف طوطی، توکان و مرغ عشق را شامل می‌شوند. برای این گروه هم در باغ پرندگان فضایی ویژه در قفس‌های شیشه‌ای بسیار تمیز و با امکانات تهویۀ پیشرفته در نظر گرفته شده است. این قفس‌ها چیزی شبیه به فضای گلخانه است و پرندگان را از هوای بیرون مصون می‌دارد.
–    طبیعتاً پرندگان شکاری مانند شاهین، عقاب، جغد، کرکس را نمی‌توان در فضای باغ آزادانه رها کرد. برای آنها نیز قفس‌های فلزی ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.
–    گروهی دیگر از پرندگان مانند کبک، تیهو و بلدرچین که عادت دارند در اقلیم بیابانی و فضای سنگلاخی زندگی کنند نیز در باغ پرندگان اصفهان فضایی ویژه دارند. برای آنها بخشی صخره‌ای در باغ در نظر گرفته شده است تا در طبیعت خاص خود به حیاتشان ادامه دهند.
–    برخی دیگر از پرندگان بسیار زیبا مثل طاووس و قرقاوول نیاز به فضای باغی، سرسبز و جنگلی دارند که برایشان در اینجا فراهم آمده است.
در جای جای باغ پرندگان اصفهان فضاهایی برای استراحت بازدیدکنندگان به‌صورت آلاچیق در نظر گرفته شده است که می‌توانند به‌صورت پیک نیک یا با خرید غذای آمادۀ بیرون روز خود را در آنجا سپری کنند. در نزدیکی باغ پرندگان نیز تونل آکواریوم اصفهان در فضایی بسیار مهیج و شگفت‌انگیز 6500 گونه آبزی مختلف را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کند. در اینجا حتی کوسه نیز وجود دارد. همچنین، با آمدن به غرب اصفهان و ورود به پارک جنگلی ناژوان می‌توانید از باغ خزندگان در نزدیکی آن دیدن کنید. در اینجا انواع مارهای پیتون هندی، آفریقایی، مار بوآ، مار تایلندی، مار دوسر و  تاکسی درمی گوسالۀ دوسر را از نزدیک خواهید دید.. برای استفاده از آکواریوم و باغ خزندگان بازدیدکنندگان باید هزینۀ ورودی جداگانه‌ای پرداخت کنند.

نشانی: اصفهان، بعد از پل وحید، در امتداد پارک ناژوان، نرسیده به خیابان سهروردی (سیمین)

این متن در سایت ویزیت ایران منتشر شده و انتشار آن در راه پایدار به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *