اخبار فرهنگی و اجتماعی

بارش ۲ متری برف در این استان

به گزارش راه پایدار:

پس از بارش‌های چند روز اخیر، گردنه ژالانه اورامان به دلیل بارش سنگین برف، کولاک شدید و سقوط پیاپی بهمن مسدود شده و چندین روز است که تلاش راهداران برای بازگشایی مسیر ادامه دارد اما با توجه به اینکه حجم برف آنقدر زیاد و بارش‌ها به ۲ متر رسیده هنوز این محور ارتباطی باز نشده است.

بارش‌ها در حدی بود که برای ساعاتی تردد در گردنه خان بانه و محور سروآباد-کامیاران نیز با اختلال مواجه شد و خودروها در مرز سیران‌بند بانه نیز زیر برف سنگین دفن شده‌اند.

در همین زمینه؛ فرزاد حسنی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت راه‌ها اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته ۱۲۳۶۵ هزار کیلومتر باند برفروبی در محورهای شریانی و غیرشریانی استان انجام گرفت.

وی گفت: با توجه به بارش برف و باران در محورهای استان نیروهای راهداری با استفاده از تمام امکانات و تجهیزات در محورها مشغول امدادرسانی به ماشین‌ها و مسافران هستند.

حسنی با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته در محورهای شریانی استان ۸ هزار و ۹۴۵ کیلومتر باند برفروبی انجام شد، عنوان کرد: این میزان برفروبی توسط ۲۲۵ نفر از نیروهای راهداری و با استفاده از ۱۳۸ دستگاه ماشین‌آلات انجام شده است.

وی بیان کرد: در شبانه‌روز گذشته ۲۹۱ خودرو در محورهای شریانی و ۷۰ خودرو در محورهای غیرشریانی استان توسط راهداران کمک و رهاسازی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کردستان عنوان کرد: همچنین در شبانه‌روز گذشته سه هزار و ۴۵۰ کیلومتر باند برفروبی با استفاده از ۸۵ دستگاه ماشین‌آلات توسط ۱۰۵ نفر از نیروهای راهداری در محورهای غیرشریانی استان انجام شد.

حسنی مجموع میزان شن و نمک مصرفی در عملیات برفروبی محورهای شریانی و غیرشریانی استان در شبانه‌روز ساعت گذشته را یکهزار و ۹۱۹ تن اعلام کرد و یادآور شد: هم‌اکنون تردد در محورهای مواصلاتی برقرار است.

آخرین وضعیت بارش‌ها و دمای هوا

رحیم صدیقی مدیرکل هواشناسی استان کردستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت جوی آب و هوایی اظهار داشت: تا ظهر امروز چهارشنبه تنها در نوار غربی استان و شهرستان‌های مریوان، سروآباد، بانه و غرب دیواندره رگبار باران و برف خواهیم داشت.

وی افزود: از بعدازظهر امروز تا اوایل هفته آینده هوای استان پایدار بوده و در این مدت در برخی نقاط در ساعات اولیه صبح مه و کاهش دید خواهیم داشت.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان درباره وضعیت دمایی گفت: از لحاظ دمایی امروز و صبح فردا دمای شبانه و صبحگاهی ۳ تا ۵ درجه کاهش یافته ما از بعدازظهر فردا تا اوایل هفته آینده دما حداکثر روزانه ۴ تا ۵ درجه افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی در غرب کشور واقع شده است و هر ساله بارش‌ها از اواسط پاییز آغاز و تا اواخر اسفندماه ادامه دارد. جاده‌های بین شهری استان دارای ۳۸ محور برف‌گیر و جاده‌های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر است و این گردنه‌ها هنگام بارش باران عمدتاً لغزنده و مواقع برفی مسدود و یا با اختلال مواجه خواهد شد.

گردنه خان در بانه و گردنه ژالانه در اورامان واقع شده که هر ساله در فصل زمستان برف‌گیر خواهد بود.

۴۷۴۷

منبع : خبر آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *