اخبار فرهنگی و اجتماعی

اولین گروه برای تزریق واکسن کرونا تعیین شد/ شهرهای زرد دو برابر شدند

علیرضا رییسی روز شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در کشور افزود: محموله‌های بعدی واکسن کرونا در هفته‌های آینده به دست ما می‌رسد. واکسنی که وارد کشور شده کاملا مورد تایید است و خیلی از کشورهای دیگر نیز خواهان دریافت این واکسن هستند. مقاله‌ای که در مجله معتبر «لنست» چاپ شد نیز تایید کرد که این واکسن ۹۱.۶ درصد اثربخشی دارد و یکی از بالاترین اثربخشی‌ها در میان واکسن‌های موجود است. همچنین برای گروه‌های سنی اولویت بندی شده قابل مصرف است. این واکسن بسیار ایمن و خوب است.

وی ادامه داد: البته از کشورهای دیگر و همچنین از سبد کوواکس که سبدی از واکسن‌های مختلف است و کشورهای مختلف نیز عضو آن هستند نیز در حال پیگیری هستیم. همچنین واکسن تولید داخل نیز با موفقیت در حال طی مراحل است. امیدواریم بتوانیم در ماه‌های آینده واکسن داخلی را نیز در اختیار داشته باشیم. یکی از واکسن‌های دیگر که مربوط به موسسه سرم سازی رازی است هم در روزهای آینده فاز انسانی را آغاز خواهد کرد.

واکسیناسیون شروع شود هم باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: امروز پنجاه وششمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رییس جمهوری برگزار شد. در جلسه امروز درباره وضعیت بیماری در دنیا و مباحث مربوط به ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان، اروپا و ژاپن صحبت شد. این وضعیت نیازمند رصد است. انگلستان، آمریکا و آلمان در وضعیتی هستند که در مقابل ویروس جهش یافته به زانو در آمده‌اند و بحث بسیار جدی است و اکثر بیمارستان‌ها پر شده است. بسیاری از این کشورها شروع به واکسیناسیون کرده و انگلستان تاکنون ۱۰ میلیون نفر را واکسن زده است. باید حواسمان باشد که حتی اگر واکسیناسیون شروع شود هم باید مراقب پروتکل‌های بهداشتی باشیم و به دقت رعایت کنیم.

وی افزود: در کشوری مثل ژاپن با وجود عملکرد موفق، دیروز اعلام کردند بیش از ۷۰ درصد تخت‌های بیمارستانی پر شده است.

رییسی ادامه داد: هدف ما این است که تا ایجاد ایمنی مناسب از طریق واکسیناسیون در شرایط و وضعیت خوبی که داریم، این وضعیت را ادامه بدهیم و از شیوع و بروز بیماری و خیز چهارم جلوگیری کنیم. هدف این است که شب عید آرامی داشته باشیم. همه می‌دانیم که عید گذشته درگیر کرونا بودیم و قبل از آن هم درگیر سیل بودیم. بنابراین این سومین عیدی است که در تعطیلات عید نوروز با پدیده‌ای مواجه هستیم. اگر این ۵ تا ۶ هفته را به خوبی رعایت کرده و مراقبت کنیم، شب عید آرامی خواهیم داشت.

افزایش شهرهای نارنجی و زرد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هنوز شهر با وضعیت قرمز نداریم، اما شهرهای نارنجی از ۱۸ شهر به ۳۶ شهر رسیده و این هشدار است. شهرهای زرد که ۱۳۰ مورد بود به ۱۷۸ مورد رسیده و از ۳۶۵ شهر با وضعیت آبی به ۲۳۴ شهر با وضعیت آبی رسیدیم.

وی ادامه داد: با مداخله موثر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از تجمعات و دورهمی‌ها و استفاده از ماسک و تهویه مناسب می‌توانیم از خیز شدید بیماری جلوگیری کنیم.

رییسی بیان کرد: استان‌های هرمزگان، خوزستان، یزد، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی، لرستان باید به دقت مراقب باشند. هفته گذشته در دو استان گیلان و مازندران فقط شهر نارنجی داشتیم، اما اکنون شهرهای نارنجی در آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، همدان و یزد است. یعنی شهرهایی که وضعیت زرد داشتند، با افزایش موارد ابتلا، یک درجه بالاتر رفته‌اند و وارد شهرهای با وضعیت نارنجی شده‌اند.

الکترونیکی شدن خدمات

وی اظهار کرد: یکی از مصوبات جلسه امروز این بود که در دنیا یک بار دیگر ثابت شد الکترونیکی کردن خدمات می‌تواند در این مواقع کمک کننده باشد. اگر بتوانیم خدمات پر تکرار و پر مراجعه به دستگاه‌های دولتی که مردم مجبور می‌شوند حضوری مراجعه کنند را به صورت الکترونیکی ارائه کنیم، قطعا روی ترافیک و تجمع و بیماری موثر خواهد بود.

رییسی افزود: قرار شد تا پایان سال ۱۳۹۹ دستگاه‌های اجرایی سه خدمت یا بیشتر از خدمات پر مخاطب خود را که باعث می‌شود مراجعه کننده حضوری داشته باشند را الکترونیکی کنند تا مردم مجبور نباشند برای یک کار ساده ساعت‌ها در صف و ترافیک حضور داشته باشند. امیدواریم با همکاری وزارت ارتباطات و همه دستگاه‌ها این اقدام انجام شود. البته بسیاری از خدمات تاکنون الکترونیکی شده و مردم راضی هستند.

وضعیت امتحان‌های عملی دانشجویان

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: نکته دیگر در مورد دانشجویانی بود که کلاس‌های عملی دارند و مصوب شد که امتحان حضوری اصلا برگزار نشود و به صورت آنلاین باشد. برای امتحانات عملی اگر فرد بومی منطقه بوده و نیازی به خوابگاه ندارد، می‌تواند در شهرهای زرد و آبی حضور داشته باشند و امتحان را با رعایت پروتکل‌های عملی به صورت حضوری انجام بدهند. نگرانی ما بیشتر در مورد خوابگاه‌هاست.

وضعیت تهران و البرز

رییسی بیان کرد: استان و شهر تهران و البرز نیز همچنان در وضعیت زرد قرار دارند و نارنجی نشده اند، اما این وضعیت شکننده است و باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

منع تردد در استان‌های شمالی و شهرهای مسافر پذیر

وی اظهار کرد: سه استان شمالی گیلان، گلستان و مازندران منع تردد دارند و در برخی شهرهایی که مسافر پذیر هستند مثل بندرعباس، قشم، کیش و بوشهر، شیراز و مشهد نیز منع تردد دارند.

۴۷۲۳۲

این متن در خبر آنلاین منتشر شده و انتشار آن در راه پایدار به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

یک دیدگاه

  1. شرکتهای داروسازی هم روی همین نکته حساب می کنند. جهش بیشتر یعنی واکسن بیشتر و سود بیشتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حمیدرضا شماعی - نهمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان